A inceput campania electorala.....

A inceput campania electorala..... | Autor: eumada

Link direct la acest mesaj

Si iata ca ieri a inceput campania electorala.....Nu ma pot abtine sa nu zambesc......As vrea sa se discute aici despre modul cum isi fac doritorii campanie....si nu in ultimul rand despre rezultate.......la ce rezultate va duce campania?Voi da si eu detalii atat cat se poate...
Micu` si berea mai tin?

Sau deja se poarta tichetele cadou?
Precizare...eu impaturesc scrisori acum....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Pai noi ne treziram in gard cu periodicul primariei "Foisorul de Foc" (habar n-aveam ca primaria stie ca existam, desi taxe babane incaseaza) din care am aflat cum s-au asfaltat toate strazile p-aci prin cartier, ce dibace e Ontanu siiii...fireste, candidatii USL sector 2.

Ziarul e bun la curatat cartofii....


Aaaa, si ca sa nu fiu cu totul rea, totusi primaria se ocupa de noi : am primit raspuns la o sesizare despre care eram 100% sigura ca va fi pasata Politiei Rutiere. I-au avertizat pe unii care parcau doua dube fix pe unde se iese in sosea de la noi din cartier, astfel ca vizibilitatea soferilor era nula. Intr-adevar, dubele au disparut de-acolo, Doamne-ajuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu,sa fiu sincera as vrea pareri despre ce cade bine si ce nu intr-o campanie...adica ce fac unii si v-ar place si ce cade greu.Sunt multe pareri pertinente aici..si un ton civilizat ,asa ca tine,Dna,ar fi de preferat...numai ca trebuie sa ne punem si n pielea oamenilor obisnuiti.....mai simpli,mai saraci...oare cam ce ar merge la ei...sigur auziti si opinii de-ale lor....
Pentru ca,sa stam stramb si sa judecam drept,nici metodele PDL-eilor nu sunt de pus la icoana.
As da exemplul de la Piatra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Pai la oamenii simpli e simplu : orice pomana (bani, produse). Asta nu inseamna neaparat ca-l vor si vota pe datatorul de pomana si oricum, am inteles ca Ponta a interzis "distractia" asta printr-o OUG. Chiar sunt curioasa ce va mai tine pe la tara...

In rest, vad "cuburile" panzate din sectorul 3 in care Negoita se bate cu caramida in piept cum a renuntat la taxa pe gunoi, sau bannerele in care Corlatean si Chiliman isi dau mana (cica "la datorie pentru Romania") si sincer, mi se par o jignire la adresa inteligentei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Cu mici exceptii multe sunt jignitoare la adresa inteligentei...pentru ca nimeni nu mai crede nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Aaaa...sper sa nu ofensez pe nimeni, mie alaturarea PSD-PNL mis e pare jignitoare etc-etc-ect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu e vorba de aliante sau alaturari...ca si Ard-ul e ars si Pdl-ul e ars,e vorba de campania electorala.

Cum ar trebui sa fie o campanie electorala curata?Ca sunt permutari si combinatii e una,dar ca si metode?Ce metode utilizeaza ARD si PDL,PP-DD si altii?Cu ce sunt mai presus sau mai prejos de USL?
Vezi cazul de la Neamt.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si ca sa mai zic ceva,ce nu am crezut in veci ca voi spune....joi seara l-am cunoscut personal pe DAMIAN DRAGHICI...din celebrul Damian Draghici Brothers.

Candideaza pentru USL.Asta ca fapt divers,asa.

Mai frate,fain om.Pe langa faptul ca nu e ingamfat,este net superior tuturor candidatilor.

Sincera sa fiu,la cat de cunoscut si premiat Grammy a fost bandul lor....zau asta da,merita sa candideze.Mi-a placut de el...si de faptul ca le-a vorbit oamenilor din inima.Sper sa nu i se urce la cap.


Discutam civilizat,da?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.cotidianul.ro/campanie-electorala-ca-toate-celelalte-199342" target="_blank">Campanie electorala ca toate celelalte

Citat:
Startul campaniei s-a dat demult, pe nesimtite, infestând discursul public pâna la ultima propozitie. De la marunti#537;uri la cacatisuri, toate au fost folosite în scopuri electorale. Un singur lucru a scapat. Preocuparea pentru starea României.
..
Adevarul este ca si televiziunile au ignorat toata problematica majora a României. S-au concentrat si s-au aplecat doar pe profetii si pronosticuri pentru perioada 10-15 decembrie. Cine cu cine? Nimeni nu discuta cum si-n ce fel vom depasi situatia creata.
..
Lansarea Programului de guvernare a însemnat înca o conferinta de presa televizata #351;i înca o aparitie a trioului politic al USL. Altceva, nimic! A organizat USL-ul dezbateri pe document în saptamânile precedente? Ati auzit de consultari si discutii academice pe seama variantelor de adoptat pentru iesirea din criza? Dar de grupuri de lucru între politicieni si experti? Eu unul, nu. Parerea mea este ca nici 20% din populatia tarii noastre nu va vota cu adevarat un program de guvernare în cunostinta de cauza. Ma refer la USL, caci la PDL nu are rost sa ne mai referim. Programul acestui grup politic pare sa ramâna acelasi. Adica sa apuce puterea si sa gaseasca tot felul de proiecte din care sa-si traga banii. Cum a fost în guvernul Boc asa va fi si în urmatoarele.
..
Nu sunt semne de preocupari majore. Mizele sunt aceleasi. Adica mici si tehnice. Si de rafuiala politica. Scopul principal al campaniei pare a se reduce la acelasi „Jos Basescu!”. Si la ”ce cretina guvernare am avut cu Emil Boc si Razvan Ungureanu”. USL-ul va repeta la nesfârsit ca ”am reîntregit pensiile, ajutoarele si salariile taiate”. Si cu asta basta! USL-ul nu trece dincolo de aceste afirmatii.

Este ce va spuneam si eu la alte subiecte.
Temele majore pentru reformarea si redresarea Romanieie sunt evitate.
Camapania electorala inseamna discutii despre candidati, cine si cat a furat, sau ce legaturi au cu lumea interlopa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Am vazut aseara la TV in trecere un "omor" la Targu Jiu pe ...biscuiti oferiti de PP-DD. Asadar, cadouri sub 10 RON.

Cat despre Damian Draghici...no offense, si Schwarzenegger era super cunoscut si California era cat p-aci sa intre in faliment sub guvernoratul lui. In actuala situatie economica, as prefera pe cineva conectat vietii economice, nu un artist...dar asta e doar parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Off topic: Damian Draghici e un nume in muzica, dar nu a castigat niciodata un Grammy. Pentru conformitate se poate cauta pe site-ul Grammy. Draghici a participat ca invitat pe un album care a castigat un Grammy, albumul Silver Solstice al celor de la www.grammy.com/nominees/search?artist=Paul Winter Consort&title=&year=All&genre=All" target="_blank">Paul Winter Consort, insa premiul nu ii este acordat si lui, ca invitat, ci band-ului, inginerului de sunet si producatorului.

On topic: nu stiu ce ar merege la oamenii simpli, scriu ce ar merge la mine. Mi-ar placea sa mi se explice si cum se va implementa o promisiune. Ca altfel ajungem ca la TVA-ul la incasare, care de fapt e TVA la plata (deduci doar daca platesti). Si nu e amanata colectarea pana la incasare, ci doar 90 de zile. Adica e ca in bancul de la radio Erevan: da, aveti dreptate, dar nu era o Volga, era o bicicleta, si nu s-a castigat la loto, ci s-a furat.

Mergi la inceput