Sterilet mirena

Sterilet mirena | Autor: roxi_mami

Link direct la acest mesaj

Salutare mamici,

Acum 9 zile am fost sa mi se puna sterilet (mirena). De vreo 2 zile simt ca ma "misca" ceva prin abdomen, exact aceeasi senzatie ca atunci cand misca bebe (am o bebita de 4 luni jumate). Am avut aceasta senzatie si cateva zile inainte de a pune steriletul dar acum paraca e si mai puternica. In ziua "punerii" mi-am facut un test de sarcina ca sa fiu sigura ca nu fac vreo nebunie (doctorita nici macar nu m-a intrebat daca sunt sanse sa fiu insarcinata ). Testul a iesit negativ, stiam ca asa va fi pt ca ne-am protejat si pe deasupra mai si alapatez exclusiv, dar am vrut sa fiu sigura. Acum intrebarea mea este, a mai patit cineva asa dupa nastere sau dupa ce si-a "achizitionat" sterilet mirena? Poate fi de vina progesteronul din sterilet sau chiar steriletul in sine? Va multumesc anticipat !





Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

E posibil sa ai gaze, balonarea este unul din efectele secundare ale IUD-ului Mirena.
La mine in afara de crampele de la instalare, au mai fost spotting-ul de inceput care a durat ceva pe prima menstruatie de dupa instalarea IUD-ului dar problema asta cu balonarea n-am avut-o.
In cazul meu cei de la clinica mi-au facut testul de sarcina inainte sa-mi puna IUD-ul.
Verifica ca poti atinge firul de control, daca IUD-ul s-a miscat s-ar putea sa nu mai simti firul. Si daca ai suspiciuni cu privire la pozitionarea lui corecta in uter suna la cabinet si intreaba-i in legatura cu ce simti acum.
Nu stiu daca de la medic ti-au transmis ce sa urmaresti dar asta-i ce stiu eu:
- verifica cel putin lunar firul de control, daca nu il mai simti suna la medic;
- verifica cu atentie secretiile vaginale, daca capata culoare galben verzuie, poate fi o infectie, suna la medic;
- dureri acute in partea inferioara a abdomenului, pot insemna perforarea uterului sau incarnarea IUD-ului, suna la medic;
- hemoragie, evident suna la medic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

Multumesc mult!

nu sunt semne de ingrijorare la mine in afara de aceste "miscaturi"
Am programare la 4 saptamani de la "instalare" cu o asistenta ca sa il verifice si sa imi faca training-ul de rigoare. Spotting-ul de rigoare este prezent si la mine si ceva crampe ... Voi vedea ce va fi la programare! Inca o data multumesc

Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput