Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *453*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Buna dimineata!!!

David il mai articuleaza pe Leon, desi stie ca nu are voie. Vine apoi si-si cere scuze, dar apoi o ia de la capat. Chiar acum cand va scriam, i-a dat cu o zdranganitoare in cap, m-am uitat urat la el si i-a zis imediat: "scuze". Stie ca nu trebuie sa-l loveasca, dar tot o face

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Pentru boacane nu ma supar nici eu. Se uita la mine si zice: 'nu-i nimic". Bine eu il rog sa fie mai atent sau ii explic unde a gresit. Cateodata, mai rar, cand sunt cu nervii la pamant, ma mai si enervez Dar nu-l pedepsesc. Bomban eu un pic, dar imi trece repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Poate nu m-am exprimat pe intelesul tuturor dar ma refer exact la faza de genul in care "stie" ca nu are voie sa faca ceva, si totusi continua, cu buna stiinta sa faca. Si apoi...da senin din umeri. Spre exemplul cu e faza lui David. Stie ca nu are voie sa il atinga pe Leon si totusi de dragul reactiei parintilor o face. Oli, nu te superi ca l-am dat exemplu pe David.
Dar crede-ma ca mi se urca sangele in cap cand vad ca doar eu sunt mama paranoica si asupresc copilul pe nedrept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Floric,nu vreau sa te superi pe mine,..dar e posibil sa o faca caci vede ca reactionezi...indiferent cum..oare daca ignori sau te prefaci ca ignori o va repeta boacana?!

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Poate nu m-am exprimat pe intelesul tuturor dar ma refer exact la faza de genul in care "stie" ca nu are voie sa faca ceva, si totusi continua, cu buna stiinta sa faca. Si apoi...da senin din umeri. Spre exemplul cu e faza lui David. Stie ca nu are voie sa il atinga pe Leon si totusi de dragul reactiei parintilor o face. Oli, nu te superi ca l-am dat exemplu pe David.
Dar crede-ma ca mi se urca sangele in cap cand vad ca doar eu sunt mama paranoica si asupresc copilul pe nedrept.

Poze Raru
Poze noi

IULIA va invinge CANCERUL

Rares Rarisel cel mai frumusel



E ca un test...Tu nu faceai la fel cand erai mica? Daca iti zicea mama ta ca nu ai voie nu stiu unde, fix acolo te duceai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Ok. Clar. Inchid subiectul ca nu ajung la un raspuns, solutie asteptata. De ignorat, tot ignor. Dar pana cand? In fine, m-oi descurca eu cumva. Ca doar pana acum nu am stat cu cartea in mana si copilul in fata.
Multumesc oricum pentru incercari si sfaturi.

Dodo, nu am motiv de suparare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

D'apoi Floric, daca nu dai un exemplu conret de situatie; degeaba zici tu ca "exact ca David cu Leon" ca la voi nu cred ca e aceeasi situatie:)))
Boacane normal ca face orice copil, dar is asa din punctul nostru de vedere, cred; ca exemplul pe care nu stiu ca vi l-am povestit, de-a gasit Sophia o stampila veche de cand aveau parintii mei firma si a stampilat toata mobila din bucatarie si gresia; huzband s-a distrat teribil, io m-am enervat rau ca nu intelegeam de unde a aparut iar stampila, ca o ascunsesem (de fapt ascunsesem ALTA) si am strigat la ea, ca nu-i voie, ca uite ce-a facut iar ea s-a consolat in bratele lui tata'so in timp ce io stergeam mobila:))
Ideea e ca daca NU lasam stampila aia undeva unde sa aiba ea acces di daca o supravegheam tot timpul, nu facea asta, nu? Deci boacanele de-astea face (cum mi-a luat troshcoleta de cosmeticale si mi-a f... 2 rujuri si 3 creme de fatza:))) dar cum sa ma supar daca eu am lasat-o singura iar ea considera ca a facut ceva distractiv?...
In rest nu ma deranjeaza nimic, nu loveste copiii sau animalele, asta m-ar intrista profund...Dar vineri mi-a zis patroana distrata ca tocmai o muscase pe doamna educatoare de cur inainte sa ajung eu dupa ea:)) No, patzasti, ce sa zic, asta cu muscatul e o pasiune noua, sigur de la gradi e capatata, dar vad ca o distreaza sa muste doar adulti:))
Deci Floric, daca vrei sa zicem ceva "la obiect" da si tu un exemplu concret, ca vezi ca altfel batem apa in piua...la ce te refereai, mai bate Raru copii la gradi sau ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Aaaa, nu pot sa cred, vorba aia, "vorbesti de clantza si clantza la usa!"
Am "manufacturat" inainte conopida la cuptor si pe cand o asezam in straturi (cono, oo, zmantana) Phi se urcase pe un scaunel in picioare langa mine si se servea cu degetul din galetusha de smantana. Cand am bagat chestia la cuptor am vrut sa bag smantana in frigider dar Sophia a parut foarte dezamagita asa ca am zis c-o las sa mai manance, ce naiba, proteine, daca oricum nu mananca carne...
Bun i atat am lasat-o acolo cat am scris postarea anterioara:)) Apoi am zis sa merg sa nu i se faca rau de la atata smantana si ce vad din pragul bucatariei: copilasu' isi bagase ambele maini pana la coate in galetusa si..."framanta" smantana si mai intinsese din ea si pe blat. Primul impuls a fost sa fac disperata:"aaaaa"...cand a intors mutritza nevinovata spe mine m-a buit rasul, am luat-o pe sus cu grija sa nu ma ung si io si am zis "hai repede sa ne spalam pe maini", am spalat-o, am sters blatul, sters pe gresieunde picurase de pe mainile ei, bagat smantana in frigider. Ce ne mai distram noi in weeekend!:)) De ma vedeti mult pe aici amintiti-mi sa si scot conopida din cuptor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Culmea, si eu voiam sa deschid subiectul asta. Ce faceti cand... va sfideaza?

Adica:
Nu te busi cu masina de perete.
buf
Te-am rugat sa nu te busesti cu masina de perete, uite ce gaura avem in perete bla bla
buf
buf
buf

Se uita senin la mine si face fix ce i-am zis sa nu faca.

Uneori e vorba de kkturi, da ma enerveaza ca nu ma crede pe cuvant.

...Sau pur si simplu is io cu curu-n sus azi, ca de obicei n-aveam dileme d-astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Andiaroro, te rog, te rog, purcede la tragerea la sorti. Eu am nevoie de ceva timp la dispozitie ca sa caut cadoul, fiindca in orasu-mi de resedinta nu prea am de unde sa iau ceva mai de Doamne-ajuta, asa ca trebuie sa merg pe altundeva sa iau ceva si calatorii de-astea voi mai face vreo doua pana la Craciun, deci nu des.

Io nu-s asa de zen cand Andrei persevereaza in ceva ce i s-a atras atentia ca nu e bine sa faca. De exemplu, de-o vreme are treaba cu prizele. Bine, sunt securizate, dar tot nu ma consoleaza asta, fiindca de prize da si va mai da si altundeva decat la noi in casa si doar n-o sa ma duc in misiuni de securizare a caselor altora inainte de a le face o vizita. Asa ca, daca-l vad ca-i da inainte, chiar daca eu ii spun ca nu-i voie acolo, ma cam iau nervii. Metoda aplicata e aia cu luatul a ceva ce-i place: un Thomas, de obicei, pe care-i zic ca il voi da unor copii care nu se joaca la prize si carora le place sa se joace cu jucariile, nu cu lucruri periculoase pentru ei. Tehnica functioneaza, dar, la cateva zile iar repeta figura si iar o luam de la capat.

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput