embrion transfer

embrion transfer | Autor: QUANITA

Link direct la acest mesaj

Buna seara fetelor cine ma poate ajuta sa imi raspunda va rog,trebuie sa fac embrion transfer si ma pregateste cu un tratament inainte de transfer ,medicamentele care le iau se numesc femoston 2/10, insa tot am citit pe net dar nu inteleg exact pentru ce este bun acest tratament inainte de embrion transfer.Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Quanita, sunt doua tipuri de transfer de embrioni crioprezervati.
Unul se poate face pe ciclu natural, mai ales daca organismul femeii functioneaza normal (de ex. exista ovulatie).
Altul este FETul "ghidat" in care primul pas este stoparea producerii hormonilor feminini (activitatea hipotalamusului) cel mai uzual la noi cu Diphelerine - prima faza. Cea de-a doua faza a procesului o reprezinta duplicarea proceselor care se īntāmpla intr-un ciclu natural prin utilizarea estrogenului si a progesteronului.
Estrogenul este produs de ovulul care se dezvolta, acesta ajutand la cresterea endometrului. In cadrul unui FET, estrogenul se da tot pentru acelasi scop. Femostonul, pe care ti l-a introdus medicul in schema are acest rol. Daca endometrul nu creste suficient dozele pot creste - acum am depasit īntrebarea ta, dar sa stii la ce te poti a#537;tepta.
Cand endometrul a crescut suficient, se īncepe progesteronul - care ajuta la "maturizarea" acestuia. In functie de cāte zile are embrionul, se va decide data transferului.
Ce iti scriu aici, sunt info din lecturi si din ce mi s-a spus mie de doctori grosso modo, pentru ca eu nu am facut niciun FET ; daca ai nedumeriri, cel mai bine ar fi sa iti intrebi doctorul care te supravegheaza.
Succes!


Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Micaela_ spune:

Quanita suna la clinica si intreaba ce pastile tb sa inghiti pt ca FEMOSTON 2/10 are 14 compr.film. rosii-caramizii + 14 compr.film. galbene. Eu cred ca tb sa le inghiti doar pe cele care contin estradiol iar pe celelalte le arunci. Tb sa iei estradiol pt pregatirea endometrului. Dc ai inghitit pastilele gresite mai bine amani ET-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Quanita, eu am luat femoston inainte de FET. Se iau doar pastilele caramizii , o sa-ti explice si medicul.pe celelalte nu le-am folosit. Pt ca sunt ti-a spus nanne. Am luat cate 3 pe zi, incepand din z3 , apoi am scos una si am introdus progesteronul. Am mers cu 2 pastile pana in sapt 12 de sarcina.
Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QUANITA spune:

Citat:
citat din mesajul lui nanne16

Quanita, sunt doua tipuri de transfer de embrioni crioprezervati.
Unul se poate face pe ciclu natural, mai ales daca organismul femeii functioneaza normal (de ex. exista ovulatie).
Altul este FETul "ghidat" in care primul pas este stoparea producerii hormonilor feminini (activitatea hipotalamusului) cel mai uzual la noi cu Diphelerine - prima faza. Cea de-a doua faza a procesului o reprezinta duplicarea proceselor care se īntāmpla intr-un ciclu natural prin utilizarea estrogenului si a progesteronului.
Estrogenul este produs de ovulul care se dezvolta, acesta ajutand la cresterea endometrului. In cadrul unui FET, estrogenul se da tot pentru acelasi scop. Femostonul, pe care ti l-a introdus medicul in schema are acest rol. Daca endometrul nu creste suficient dozele pot creste - acum am depasit īntrebarea ta, dar sa stii la ce te poti a#537;tepta.
Cand endometrul a crescut suficient, se īncepe progesteronul - care ajuta la "maturizarea" acestuia. In functie de cāte zile are embrionul, se va decide data transferului.
Ce iti scriu aici, sunt info din lecturi si din ce mi s-a spus mie de doctori grosso modo, pentru ca eu nu am facut niciun FET ; daca ai nedumeriri, cel mai bine ar fi sa iti intrebi doctorul care te supravegheaza.
Succes!Nu am avut timp suficient sa discut cu el dar ma gandesc ca stie de ce imi da medicamentele ,dar eram eu curioasa pentru ce mai fac inca un tratament ma gandeam doar ca fac embrion transfer si gata fara sa mai fac vreun tratament eu crede-am ca tare simplu este dar am vazut ca nu este chiar asa am citit ceva de acest tratament dar nu am inteles mai nimic,si m-am gandit sa cer ajutor la voi sa inteleg pe babeste, intelegi daca nu treci prin asa ceva nu prea intelegi toate chestiile de prima data si iti trebuie multe informatii,eu iti multumesc mult chiar mai ajutat si apropo am uitat sa mentionez ca embrionii sunt inghetati iti multumesc mult
Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QUANITA spune:

Citat:
citat din mesajul lui _Micaela_

Quanita suna la clinica si intreaba ce pastile tb sa inghiti pt ca FEMOSTON 2/10 are 14 compr.film. rosii-caramizii + 14 compr.film. galbene. Eu cred ca tb sa le inghiti doar pe cele care contin estradiol iar pe celelalte le arunci. Tb sa iei estradiol pt pregatirea endometrului. Dc ai inghitit pastilele gresite mai bine amani ET-ul.Da eu iau pastilele caramizii, multumesc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QUANITA spune:

Citat:
citat din mesajul lui aadina

Quanita, eu am luat femoston inainte de FET. Se iau doar pastilele caramizii , o sa-ti explice si medicul.pe celelalte nu le-am folosit. Pt ca sunt ti-a spus nanne. Am luat cate 3 pe zi, incepand din z3 , apoi am scos una si am introdus progesteronul. Am mers cu 2 pastile pana in sapt 12 de sarcina.
Bafta


[red]Si eu am luat din a treia zi a ciclului menstrual si tot cate 3 pe zi iau ,luni ma duc iar la un ecograf dar nu stiam exact pentru ce este femostonul acesta si de cwe trebuie sa iau iar medicamente inainte de EMRION TRANSFER eu credeam pur si simplu ca ma duc doar la E.T si atat ,si de aceea am mai vrut sa stiu la ce sa ma astept ca daca nu ai informatii suficiente nu ai de unde sa sti daca nu am mai facut asa ceva pana acum,cate zile o sa fac acest tratament ai idee? si dupa acest femoston o sa imi deie alte pastile? sau termin pastilele si apoi o sa fac embrion transfer? daca sti te rog informeaza-ma si pe mine ca sunt tare nelinistita ca nu stiu ce ma mai asteapta pana la E.T iti multumesc multdeci sa inteleg pastilele acestea o sa merg cu ele incontinuare fara intrerupere chiar si dupa ce imi face embrion transfer? sau o sa fac tratamentul acesta pana cand va trebui sa imi faca transferul??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QUANITA spune:

Citat:
citat din mesajul lui aadina

Quanita, eu am luat femoston inainte de FET. Se iau doar pastilele caramizii , o sa-ti explice si medicul.pe celelalte nu le-am folosit. Pt ca sunt ti-a spus nanne. Am luat cate 3 pe zi, incepand din z3 , apoi am scos una si am introdus progesteronul. Am mers cu 2 pastile pana in sapt 12 de sarcina.
Bafta

Si eu iau tot acele caramizii

Mergi la inceput