D-na invatatoare.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sunt foarte multe invatatoare foarte bune. Cred ca este multa exagerare pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Sunt foarte multe invatatoare foarte bune. Cred ca este multa exagerare pe aici.

Sunt convinsa ca exista si exceptii de invatatoare care sunt asa cum ar trebui, dar ce inseamna invatatoare buna? Asta e intrebarea! Daca invatatoare buna este aceea care ii face pe copii sa invete de frica si ii timoreaza, chiar daca copiii au rezultate bune la invatatura asta nu e o garantie a succesului viitor.
Hai sa facem altfel: sa posteze aici toti parintii care sunt multumiti de invatatoare/educatoare si toti cei care nu sunt multumiti si sa ne impartasim experientele. Eu as fii fericita sa aflu ca mai sunt dascali adevarati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Ok ,Oana .Chiar vroiam sa propun si eu ceva asemanator .
Stiu ,in general lumea nu crede ,are impresia ca exagerezi ,dar pana nu treci prin asa ceva probabil asa o fi .
Eu o spun la modul cel mai sincer ca nu am exagerat ,ba chiar imi pare rau ca nu am facut-o si pe ea ,ca om sa sufere.
Nu am generalizat .Ba la momentul asta copilul meu are un om adevarat la catedra ,nu l-am ales ,a fost chestie de noroc ,doar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Sunt convinsa ca exista si exceptii de invatatoare care sunt asa cum ar trebui, dar ce inseamna invatatoare buna?


Pai asta spuneam.
Afirmatia mea este "sunt convins ca exista si exceptii adica invatatoare care nu sunt cum ar trebui"

Cat despre intrebarea ta:
La Ioana a fost si este si acum o invatatoare de exceptie
La Daria este o invatatoare de exceptie.
Persoanele sunt diferite si nu au nimic in comun una cu cealalta in afara de faptul ca sunt invatatoare.
Eu am avut o invatatoare de exceptie
Fratii mei au avut invatatoare de exceptie.
Le-am cunoscut pe toate trei. Persoane de asemenea total diferite.
Cunosc si acum cel putin 5 persoane invatatoare foarte bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

La Carla la scoala, invatatoarele care au luat clasa 1 sunt 4. Doua bune, doua nu asa de bune. Una dintre ele are in istoric copil internati cu ulcer, altul ajuns la psihiatru etc (poate n-o sa va mirati, dar a fost cea mai cautata...). O sa ziceti ca-s zvonuri, eu zic ca am auzit-o in actiune, in timp ce asteptam pe hol, clasele fiind alaturate.
Carla are o invatatoare buna, dedicata, cel putin pana acum nu am motive sa fiu nemultumita. M-am interesat mult inainte sa o aleg, am fost si am vorbit cu dansa, intreband despre ce ma interesa: ce metode are, ce pedepse da, cate teme, etc.

Eu am avut o invatatoare extraordinara... nu am cuvinte sa va spun cat de blanda era, am fost ultima ei generatie si am iubit-o mult.
Frati-miu insa a nimerit la o batausa de isi aminteste si acum cu groaza. L-a mutat mama dupa primul trimestru la alta scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Marius, partial ai dreptate. Spun partial pt ca in provincie lucrurile sunt putin diferite, asa cred.

De exemplu, in Bucuresti, la sfarsitul lunii august nu reusisera sa recruteze decat jumatate din numarul de invatatori pt clasa pregatitoare. Pe ultima suta de metri, au incercat sa gaseasca pensionari sau studenti dispusi sa preda la copii de 6 ani (de ce pt mine, ca parinte, nu a fost optional sa-mi duc copilul la scoala, in timp ce invatatorii titulari, cu experienta, refuzau pe capete numirea pe un post de genul asta, este alta discutie). M-as bucura sa aud ca majoritatea celor care au acceptat, au facut fata cu brio, din pacate am auzit destul de multe situatii in care lucrurile nu stau tocmai ok.

Oana, imi este greu sa raspund la intrebarea ta referitoare la ce inseamna o invatatoare buna, pt ca noi suntem de abia la inceput de drum. In plus, pe noi ne ajuta faptul ca suntem la o scoala privata, unde lucrurile stau nitel altfel atat din punctul de vedere al relateia copiii - invatatoare, cat si in ceea ce priveste comunicarea dintre invatatoare si parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

o invatatoare buna este acea persoana care are capacitatea sa se plieze pe nevoile fiecarui copil din clasa. care intelege ca fiecare copil este diferit si il abordeaza diferit, nu-i inghesuie pe toti in acelasi tipar. parerea mea, desigur.

eu nu am permis ca ai mei copii sa fie abuzati la scoala. cu toate astea am facut de doua ori gresala sa tac si sa evit o confruntare, lucru care la afectat pe fiul meu. era doar in clasa a doua. si astazi imi pare rau.
apoi m-am invatat minte si am luat atitudine, desigur fara sa bat toba la ei. motivul principal ptr care am plecat din Romania a fost sistemul scolar. nu vreau sa ofensez pe nimeni.

stiu ca exista si exceptii, dar acelea sunt raritati.
daca marius stie 5 invatatori excelenti, dintr-un total de 300 (sa zicem) care profeseaza in Oradea, nu-i cam mic procentajul de invatatori exceptionali?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Eu am avut noroc de o super invatatoare la baiatul meu. O femeie foarte echilibrata, cu dragoste de meserie, implicata, care a stiut sa fie si placuta de copii dar si respectata. Copiii din clasa lor au avut multe rezultate foarte bune la diferite concursuri (fii-miu nu e genul, el in clasele mici era mai mult cu gandul la joaca) , dar niciodata nu a impus un anume concurs, copiii isi doreau sa mearga. Ba chiar uneori atragea atentia parintilor ca ce e mult strica. Deci ce vreau sa spun este ca rezultatele la diferite competitii scolare nu trebuie neaparat obtinute prin teroarea copiilor.

Fata mea este acum clasa 1. Si are o invatatoare deosebita. Ce-i drept m-am interesat de dansa inainte de a incepe clasa 1, a mers la niste cursuri de pictura tinute de dansa (copilul chiar are talent, nu stiu de unde l-o fi mostenit ) si am vazut ca a placut-o din prima. Are o rabdare deosebita, o voce foarte blanda, temele sunt moderate ca si cantitate, dar diversificate, nu monotone. Cred ca-i ajuta sa gandeasca ....nu sa faca bastonase si carlige in nestire. Deseori fata imi atrage atentia ca eu nu am rabdarea doamnei, ca doamna nu s-ar fi enervat daca ea ar fi varsat paharul pe masa, ca doamna sigur ar fi avut rabdare s-o ajute la minifigurine de plastina pe care dorea sa le faca (fata mea e genul perfectionist, seamana cu taica-sau....eu mai superficiala si grabita).

Deci, dupa parerea mea, chiar exista oameni deosebiti si implicati in sistemul nostru de invatamant. Si, poate e dur spus ca sunt exceptii. Nu neg ca exista si oameni care nu au ce cauta acolo. Invatatoare aia, Bereanda, parca, ultra mediatizata in ultima perioada mi-a lasat un gust amar. Dar totusi nu trebuie generalizat dupa unele ca si ea. Asa cum in sistemul medical, exista dr si dr. Si acolo am cunoscut oameni deosebiti si dedicati...dar e adevarat ca si multi care n-au nicio treaba nici cu meseria lor nici cu omenia.

Referitor la invatatori, trebuie intr-adevar sa te interesezi un pic si sa intuiesti ce i se potriveste mai mult copilului tau. Poti obtine usor informatii despre anumite cadre didactice, in general de la parinti. Si binenteles selectezi informatiile si daca ai si un pic de noroc vei gasi ceea ce cauti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

o invatatoare buna este acea persoana care are capacitatea sa se plieze pe nevoile fiecarui copil din clasa. care intelege ca fiecare copil este diferit si il abordeaza diferit, nu-i inghesuie pe toti in acelasi tipar. parerea mea, desigur.

eu nu am permis ca ai mei copii sa fie abuzati la scoala. cu toate astea am facut de doua ori gresala sa tac si sa evit o confruntare, lucru care la afectat pe fiul meu. era doar in clasa a doua. si astazi imi pare rau.
apoi m-am invatat minte si am luat atitudine, desigur fara sa bat toba la ei. motivul principal ptr care am plecat din Romania a fost sistemul scolar. nu vreau sa ofensez pe nimeni.

stiu ca exista si exceptii, dar acelea sunt raritati.
daca marius stie 5 invatatori excelenti, dintr-un total de 300 (sa zicem) care profeseaza in Oradea, nu-i cam mic procentajul de invatatori exceptionali?

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Eu am senzatia exact pe dos. Faptul ca aici sunt 3-4-5 persoane care au avut experiente contrare este un procent scazut din zecile de mii de elevi/parinti/invatatori care nu au avut si nu au o astfel de experienta.
Oricat as suci-o eu vad cazuri - atatea cate sunt - nedorite si desigur carora le subscriu ca principiu, dar a le extrapola a le generaliza asa cum spuneam mai sus cred ca este o exagerare nefundamentata cu realitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Sunt foarte multe invatatoare foarte bune. Cred ca este multa exagerare pe aici.


Eu am schimbat o invatatoare si acum suntem la a doua.
Amnadoua m-au dezamagit. Din pacate si eu am ajuns la concluzia ca greu gasesti o invatatoare motivata, care sa tina cont de individualitatea fiecarui copil in parte.

Din punctul meu de vedere exista doua tipologii de invatatoare: unele care aparent sunt interesate de copii; fac multe activitati, sedinte, consultatii cu parintii,inscriu copiii la multe concursuri scolare, dar de fapt suprasolicita copiii si parintii pentru bunul lor renume si pentru,,recunostinta'' la plic sau la pachet ce li se cuvine.

A doua tiplogie, dezinteres total, invatatoarea respectiva merge pe premiza cine prinde prinde cine nu, nu, copiii astia au parinti acasa sa se ocupe ei caci sunt a lor.

Este numai opinia mea pentru ca eu asta am intalnit.

.

Mergi la inceput