Buburuze de mart-apr2013(9)!

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Tudoralexa, multumesc. Arunca un ochi aici http://patutbebe.ro/shop/promotii/ poate gasesti la oferta ceva fain.

20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Emi, merci frumos pt link.
O sa-l salvez in folder-ul bebe.



20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria-r spune:

Gata, am sosit de la dr. Bebe este in grafic, are 18 saptamani. S-a tot plimbat prin burtica lui mami. Avea cordonul intre picioruse, asa ca nu este sigur dar se pare ca e FETITA. Ne-am bucurat enorm pt ca eu toata viata am visat ca voi avea o fetita. Si taticu a fost foarte emotionat. Chiar daca imi va spune la urmatorul control ca e baietel, o sa fie la fel de bine primit in vietile noastre. Imi doresc doar sa fie sanatos/oasa.
Urmatoarea vizita o avem peste 3 saptamani.
Va pup pe toate si va doresc sa veniti doar cu vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Casandralin, lamaia aia naturala, numai naturala nu este... E plina de chimicale, pesticide, din seminte modificate genetic sa tina cat mai mult. Am niste lamai in frigider de peste 2-3 luni si nu s-au stricat. .. Dubioase.
Si eu mananc fructe si legume, dar nu sunt atat de entuziasmata in ceea ce le priveste. Taranii le declara sus si tare ca find bio, crescute la ei in batatura (cand e sezonul, ca iarna nu stiu unde le mai cresc), dar habar n-au ce inseamna bio. Le stropesc si ei, ca deh, altfel vine omida, vine colorado, vine mai stiu eu ce gandac si gata recolta, ei din ce mai traiesc? Nu mai zic ca multi folosesc seminte modificate genetic, ca iese recolta mai bogata... Asa ca, daca nu le iei dintr-o sursa certificata bio, poti fi sigura ca mananci pesticide, insecticide, chimicale, agenti de crestere si omg.
Pentru cine le are in gradina (si le tine in sera, sa nu ploua acid din aer pe ele), sunt o binecuvantare, evident.
E bine si daca iti poti calcula cate mg de vitamine ai mancat in fiecare zi, din vitaminele care sunt recomandate, ca sunt si vitamine mai putin recomandate si cate minerale. Daca esti vreuna ca mine, careia o parte din legume ii fac rau (balonari, dureri abdominale, diaree) si nu le consumi, ai putea priva organismul de micronutrienti foarte importanti.
Deci, fiecare are parerea ei privind ce este mai bine pentru copii ei. Asa a fost intotdeauna si asa o sa fie in continuare. Faptul ca vreuna din noi vede altfel lucrurile nu inseamna ca le vede gresit si nu cred ca trebuie "indreptata" pe calea cea "buna". Cred ca fiecare isi impartaseste aici obiceiurile, pentru ca sunt fete care rezoneaza cu unele obiceiuri si fete care rezoneaza cu alte obiceiuri. Deci, nu cred ca are rost sa spunem ca este gresit sa adopti unul din obiceiuri si este mai bine sa il adopti pe celalalt.
Sper ca n-am suparat pe nimeni cu mesajul meu
Pup!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Nicole, Maria ,felicitari epntru fetite sanatoase.

Maria tu te-ai gandit5 la nume?

Nicole super numele ales de voi

Am vazut ca vb despre arsuri...ufff eu patesc asta de cateva zile seara indiferent daca , cat si ce mananc. Mie mai imi "trece" cu un iaurtel sau pur si simplu cu apa

Tusferi bine punctat

de Robert Andrei(18.05.2009) si 22+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Am pus si eu la profil poza cu frumusica mea

de Robert Andrei(18.05.2009) si 22+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria-r spune:

Mara-i inca nu ne-am gandit la un nume. Probabil ne va lua ceva timp sa il gasim pe cel mai potrivit.
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Am pus pe Picasa un filmulet sa vedeti cum s-a miscat pitica toata ecografia ca abia a putut dr sa o masoare.

Va pup, noapte buna!

de Robert Andrei(18.05.2009) si 22+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

fetelor, am venit si noi de la eco acum. Fetita noastra e bine merci, sanatoasa si zen, statea ca la plaja pe spate cu un piciorus intins si celalalt indoit cu genunchiul in sus si o mana la ureche (sub cap), casca sau inghitea lichid amniotic si cand ne uitam la mutrita ei o acoperea cu pumnisorul parca se ascundea dupa el. La un moment dat medicul a zis sa-i zic sa nu-si mai dea pumni in nas sa-i vedem si noi gurita.
Rezistentele pe artere sunt ok, maine merg pe la Fundeni si pt analize.

20+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Elena, cand am zis legume si fructe, nu ma gandeam neaparat la cele crude. In principal mananc cu drag si spor varza (si salata de varza), spanac (eu il mananc si ca salata, crud, nu doar gatit), verdeturi (inca mai gasesc pe la babe in piata macris, urzici, salata verde etc), morcovi (si cruzi si gatiti), sfecla (coapta imi place mult), dovleac, conopida, gulie... ce prind de sezon. Ma folosesc de legumele congelate (mazare, fasole, vinete etc), am tot felul de conserve pentru iarna(fara conservant, eu asa le pun), pe care le folosesc ca si garnituri. Ca salata mai mananc rosii, ardei, castraveti de solar, acum stiu ca nu sunt 100%bio, dar incerc sa imi verific sursele, atat cat pot. Mananc avocado cu pofta, il pun si in salate.
Ciuperci e plin prin piata, dar nu am avut curaj sa iau (eu fac si alergie la unele din ele, daca nu as fi insarcinata as lua, acum imi e un pic teama).

Ca fructe mananc mere (3-4-5 pe zi, depinde cat sunt de mari) si pere din piata, portocale, banane, lamai, ananas si alte fructe de la supermarket.
Compot nu pot sa mananc (bebele zice ca e prea dulce pentru mine!). Prefer sa imi fac o combinatie de iaurt si fructe de padure congelate. Mai am si tot felul de gemuri puse de mine, tot fara conservant si cu zahar putin (imi place cu clatite, orez cu lapte sau daca fac strudel).
Supe/ciorbe fac tot felul, mancam amandoi supe creme de legume, ciorbe de tot felul, supa "banateana", "radauteana", depinde ce avem chef.
Carne mananc de toate, dar cate putin si sa fie bine gatita: peste, fructe de mare, pui (am o sursa buna!), rata, gasca, porc, vita, iar acum ne gandim sa luam ceva miel. As mai manca si alte feluri, daca as gasi la un pret decent (ied, iepure, prepelita, fazan etc).

Dulciuri fac eu (placinte, biscuiti, chec), prajituri cu crema nu prestez(nu imi prea plac), paine framant si coc tot eu (de cativa ani buni), fac cu secara, taratze etc.

Noi asa suntem obisnuiti, nu am schimbat alimentatia pentru mine, ca sunt insarcinata. Eu am renuntat doar la ficat (la recomandarea medicului), la branzeturile cu mucegai si la pestele crud (afumat).

Sigur, faptul ca si sotul meu gateste (excelent!) e un mare plus, si noi ne petrecem timpul impreuna si in bucatarie, gatind, experimentand, degustand.
Mi-as dori sa pot manca doar chestii bio dar nici nu imi pot permite, nici nu e realist.

Cu siguranta, imi pot imbunatati alimentatia, dar pentru mine, cel putin momentan, ce mananc e ok, mi-a oferit ce are nevoie organismul. Sper sa ramana asa si sa nu fiu nevoita sa iau vitamine in plus.


18+

Mergi la inceput