Delasare feminina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Sint de acord cu tutorialele de machiaj, dar cele cu adevarat grozave. Baiatul ala gay mi s-a parut creepy cu unghiile alea lungi si vopsite..ewww. (nu sint homofoba dar prefer sa ma uit la femei frumoase si sa aud o voce melodioasa cind e vorba de makeup pt femei)

Eu o urmaresc pe Michelle Phan care e de departe cea mai fabuloasa, cred ca am petrecut o zi intreaga nedezlipita de laptop urmarindu-i filmuletele. Dupa care m-a apucat o pofta nebuna sa reproduc unele din machiajele ei Am cheltuit citeva sute de dolari pe pensule profesionale si make-up de marca si m-am pus pe treaba
Am constatat ca am mana buna si mi-au iesit aproape toate figurile. So much fun!!!!!
Pensulele bune fac toata diferenta! Sint scumpe al naibii dar iese treaba ca lumea.
Am invatat sa folosesc tusul de ochi (astfel incit sa arate bine ) si imi ies niste "smokey eyes" de zici ca nu e adevarat!
Iata citeva din favoritele mele:

http://www.youtube.com/watch?v=Jk7-KoZFQ2Q&feature=watch-vrec

http://www.youtube.com/watch?v=nFbsS21iqOM&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=0BcAxgcuTRY&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=rOCzQ3pKGvk&feature=channel&list=UL

http://www.youtube.com/watch?v=Rkv1n-PjY10&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=qg-2rDnWCJA&feature=related


Aici o transformare superba in Angelina Jolie:

http://www.youtube.com/watch?v=rNQ2oDEyVNw&feature=plcp
(meritul e cu atit mai mare cu cit e asiatica!)

Astea sint doar citeva din cele 200 si ceva de videos... Mai sint multe la fel de faine.

Mi s-a parut uimitor cum dintr-o fatza banala, cu talentul si sculele potrivite poti sa scoti o figura atragatoare. E o arta!
Eu sint foarte incintata de noul skill...ma joc cu "sculele" noi in fiecare zi

Saskia cred ca tie iti lipseste motivatia de a arata frumos... Cauta-ti-o! Nimeni altcineva nu ti-o poate reda...




"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui gusta

In schimb am vreo cateve doamne la scoala mandrei care arata super si raman muta cum pot ele la ora 8 sa aibe machiaj si tot tacamul.


5 Minutes to fabulous:





Rall tipa aia isi trage linia la ochi asa usor iar eu sincer nu cred ca reusesc ,dar pot incerca sa schimb cate ceva ca mi-a placut ce am vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Pensulele bune fac toata diferenta! Sint scumpe al naibii dar iese treaba ca lumea.


Intr-adevar, pensula versus aplicator din ala normal care vine cu fardurile.. nici nu incape diferenta.
Insa exista variante mai ieftine pt. pensule bune. De exemplu cele de la www.eyeslipsface.com.ro/" target="_blank">ELF, sunt f ok in special cele din gama Studio makeup). La fel si cele www.iherb.com/search?kw=real techniques by samantha chapman&x=0&y=0&rcode=fev714" target="_blank">Real techniques, care chiar sunt 'inventate' de un youtube guru - http://www.youtube.com/pixiwoo

Allure, eu l-am dat ca exempu extrem pe Ben Green insa mie chiar imi place. Pustiul are doar 16 ani si e model si make-up artist. Are o fatza superba, androgina, iubesc stilul Si sunt si f gay friendly

gusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure


Saskia cred ca tie iti lipseste motivatia de a arata frumos... Cauta-ti-o! Nimeni altcineva nu ti-o poate reda...




"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"




Asta e punctul pe I.
Inca nu stiu unde sa o caut, dar ma straduiesc, acum ma uit pe tutorialele astea, poate ma apuca cheful.
Tot acasa sunt, numai ca azi mi-am pus fusta si cizme inalte (cu toc jos insa), am zis ca asa raman pana diseara.

Deceneus, ar fi fost o idee dar nu e stilul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

la faza cu machiajul de 5 min....eu am o intrebare de incepator:ce fel de fond de ten are,ca eu vara ma bronzez si ma fac ca si tuciul,iar iarna sunt cam galbena la fata si am impresia ca nici un fond de ten nu mi se potriveste....in rest mai nimeresc si eu......mascara,creion de ochi,ceva fard maro,ceva nuanta in obraji,un ruj discret

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Hello,

Saskia - eu zic la fel, motivatia e in tine.

Dar nu sunt de acord ca in blugi nu poti arata bine. Din contra, o pereche buna de blugi iti poate accentua " curves" si te poate face sa arati super. Cred ca sotului chiar i-ar placea. Am multi prieteni barbati care prefera o femeie in blugi decat dichisita in rochie si tot tacamul. Desigur, am si prieteni carora le place cand o femeie isi pune o rochie.

Dar in blugi iti poate sta super, serios.

Ai grija sa te aranjezi la fata putin, faci putin sport, etc, blugii sa iti vina bine, variaza camasile/bluzitele, etc. Si zambeste! Serios, cred ca asta e extrem de atragator la oricine.

Testat de mine --- daca ii zambesti cuiva, e garantat ca iti vor zambi inapoi. Nu e terapie ieftina, cred ca e ca un reflex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui gusta

In schimb am vreo cateve doamne la scoala mandrei care arata super si raman muta cum pot ele la ora 8 sa aibe machiaj si tot tacamul.


5 Minutes to fabulous:





Draguta tanti asta, botoxuita zdravan.

Ca sa te fardezi insa asa de bine in 5 min trebuie sa ai in spate o gramada de experienta in domeniu, sa fi facut asta de 1000 de ori inainte. In plus, trebuie sa ai un ten frumos, sa se acopere bine fara bataie de cap.

Saskia, eu lucrez de acasa 4 din 5 zile pe saptamana. Si nu am niciun videocall, numai conf calls. Ca atare eu mi-am cumparat niste foarte frumoase si confortabile haine de casa si merg regulat la coafor/mani-pedi/epilat si de 2 ori pe saptamana la sport si masaj. In felul asta ma simt bine eu cu mine si cheful de a fi ingrijita e altul.

Nu ma fardez cand stau acasa, dar imi acopar cu un creion corector eventualele cosuri si ma dau cu gloss pe buze. Imi pun mereu cercei, inel si ceas.

In plus, pt ca ma duc numai 1 data pe saptamana la birou, nu mai am nevoie de atatea haine/genti/pantofi business, ca atare cumpar putin, dar f bun si mai scump ca inainte.

Mi-a fost destul de greu la inceput, am fost putin depresata, in special de lipsa interactiunii sociale, apoi insa am inceput sa constientizez beneficiile care, de altfel, sunt multiple si pe mai multe planuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall


Insa exista variante mai ieftine pt. pensule bune. De exemplu cele de la www.eyeslipsface.com.ro/" target="_blank">ELF, sunt f ok in special cele din gama Studio makeup). La fel si cele www.iherb.com/search?kw=real techniques by samantha chapman&x=0&y=0&rcode=fev714" target="_blank">Real techniques, care chiar sunt 'inventate' de un youtube guru - http://www.youtube.com/pixiwoo

Allure, eu l-am dat ca exempu extrem pe Ben Green insa mie chiar imi place. Pustiul are doar 16 ani si e model si make-up artist. Are o fatza superba, androgina, iubesc stilul Si sunt si f gay friendly



nu am vazut pe niciunde pensule din alea iar fara sa testez eu nu cumpar; sint pretentioasa
am intrat in Sephora, am testat tot ce era si mi-am ales diverse marci; Bobby Brown (face scule grozave), ceva de la Dior, de la Lise Watier si marca Sephora. sint inca in cautare de pensula mare pentru pudra si una pt smudging; as vrea si un kabuki brush dar nu mi-a placut nimic din ce-am vazut

O fi baiatul ala model dar mie barbatii cu machiaj mi se par ca nuca in perete. Si are sprincene urite. In rest n-am nimic cu el

Bonsai, incearca fond de ten de la Bobby Brown. Si eu am yellow undertone si singurul fond care mi s-a potrivit la culoare a fost asta. Celelalte branduri mi se par prea pinkish. Eu cumpar 2 nuante diferite (mai inchis si mai deschis) si le combin in functie de tonul pielii mele la anotimpul respectiv

Mie mi se pare inutil sa stau machiata in casa, mai ales daca nu ma vede nimeni. La ce sa-mi incarc pielea cu vopsele? Eventual un pic de eyeliner ca sa dau viata ochilor si cam atit.

Saskia, iti lipseste acel "joie de vivre"... N-ai sa-l gasesti stind in casa. Iesi undeva, fa un curs de ceva, gatit, machiaj, arta....socializarea e cheia.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu cumpar numai pudre minerale (incl farduri de ochi) de la Everyday Minerals. De acolo am luat si kabuki brush, care mi se pare buna si f decenta ca pret.

Eu am ten deschis si sunt tot asa, mai galbejita si mi se potriveste de la EM Olive Fair. Au si Olive ceva mai inchis. Vind online si se pot comanda testere (contra cost, dar f ieftin).

Mi-am mai luat si fond de ten de la Mac si merge f bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Eu cumpar numai pudre minerale (incl farduri de ochi) de la Everyday Minerals. De acolo am luat si kabuki brush, care mi se pare buna si f decenta ca pret.

Eu am ten deschis si sunt tot asa, mai galbejita si mi se potriveste de la EM Olive Fair. Au si Olive ceva mai inchis. Vind online si se pot comanda testere (contra cost, dar f ieftin).

Mi-am mai luat si fond de ten de la Mac si merge f bine.

Caro


Fardurile minerale merg si pe un ten mai uscat? Imi plac cum suna, eu cumpar de exemplu cosmetice doar de la Dr.Organic care sunt fara parabeni, fara conservanti si chimicale.


Mergi la inceput