Bulgarasi de ianuarie, februarie2013, capitolul 27

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desert_rose spune:

Citat:
citat din mesajul lui Blue_sea

Rose, nici una dintre noi nu e medic (desi orice roman e un pic medic, un pic politician si, pe alocuri, un pic comentator sportiv ). Cel mai bine vorbesti cu dr tau despre ceaiuri.
Ai grija cu suplimentele de fier pt ca dau constipatie. Mie cand mi-a dat, mi-a dat un tratament de 1 sapt si supozitoare cu glicerina la nevoie

Of.. Nu ceream sfaturi medicale, ci parerile altor viitoare mamici, din experienta lor (m-am gandit ca poate le-a recomandat medicul sau au incercat pur si simplu, cu rezultate favorabile).... Mi se pare aiurea sa il sun pe medic sa il intreb despre ... un ceai, dar poate la urmatorul control o voi face, daca va mai fi nevoie si nu rezolv in alt mod. Eu perseverez, am inclus zilnic in meniu alimente ce contin fier si acid folic, pe langa ce alte fructe si legume mai consum pt alte vitamine/minerale etc. Ieri de exemplu am facut rost de spanac proaspat cules... si am mancat si ieri si azi, atat crud in salata (cu sfecla rosie razuita, pt ca si aia e f buna pt fier, cu rosii care ajuta la asimilarea fierului, ardei proaspat culesi etc), cat si gatit (in ciorba, plus spanac cu ou). Dar incerc sa variez meniul, sa introduc cat mai mult papa-bun pt carentele mele

Stiu ca fierul sintetic poate da constipatie, nu intrebam de suplimente sintetice. Am luat si eu peste 2 luni supliment, fara efect asupra valorilor analizelor, dar si fara efect de constipatie, din fericire. Tocmai de aceea incerc sa suplimentez si din alimentatie. Multumesc pt raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Multumesc fetelor de urari si primire!

Eu am dus scrisoare medicala de la gine din sapt 8 de sarcina. La noi fiind o societate cu foarte multi angajati nu merge sa transmiti verbal. Am dat-o sefului direct care a transmis-o mai departe, medic societate, sefi mai mari, resurse umane, etc. Nici mie nu mi s-au schimbat conditiile de munca, pur si simplu e mai mult o formalitate. Pana acum 2 sapt am fost la serviciu la program normal. Cat despre prenatal habar nu am cum se calculeza, la prima sarcina parca am avut zile egale si inainte si dupa nastere.




Mamica de Ana–Adelina (24.09.2007) si 25 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Si eu ma chinui cu pozitiile de somn, simt ca ma sufoc, ma intorc de pe o parte pe alta si mai am o gramada. Abia astept sa merg vineri la control sa vad cum se prezinta colul. Mie mi-a zis sa iau 3 no-spa pe zi, pentru ca tot am avut dureri, zilele astea m-am limitat la unul pe zi de 40 mg. Simt cateodata ca se intareste burta si nu e o senzatie tocmai placuta. Daca merg putin pe jos la fel, mi-e greu.
Cat priveste mersul cu masina nu mai am voie decat drumuri scurte.

Mamica de Ana–Adelina (24.09.2007) si 25 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Eu recunosc nu sunt cu ceaiurile, nu pot sa va ajut, fata mea ma mosteneste nu a vrut ceai nici cand era bebelus, de nici un fel. Stiu doar ca am baut ceai de menta la prima sarcina pentru ca aveam o urgenta si altfel nu puteam trata problema.

Mamica de Ana–Adelina (24.09.2007) si 25 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Xtraordinary felicitari pt bebe 3. Eu la no 2 ma opresc sigur. Am vazut ca esti tot in 25 sapt.
Ai mai nascut la Polizu? Eu sincer am fost o singura data acolo cand era de garda dr mea, dar nu am urcat la etaj. Am citit pe net ca se poate plati rezerva si vreau sa vb cu dr sa ma ajute cu asta. Va fi mai usor pentru ca voi face cezariana. La control merg la clinica privata unde lucreaza dr. E aproape de casa si e mai placut decat in spital.

Mamica de Ana–Adelina (24.09.2007) si 25 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Rose, eu o intreb pe dr mea orice, oricat de absurd ar parea Ii dau sms si ea imi raspunde imediat. Asa am intrebat-o de vopsea de par, daca pot merge la munte, daca pot cobori in salina etc

La mine a fost de efect Tot'Hema. Pana acum nu am auzit de el (fier). Sunt fiole si am luat 1 saptamana si dupa feritina era deja bine peste minim.


28+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui desert_rose

Am incercat sa dau mesaj, dar nu am reusit, am primit eroare: Scuze, ianfeb2013 nu accepta mesaje private



Asadar:

UM 24.04.2012
DPN 29.01.2013
28 de saptamani - azi

e baietel

Referitor la ce intrebai in capitolul anterior despre anuntatul in scris al angajatorului....eu am facut o cerere prin care il anuntam ca sunt insarcinata in saptamana 12 si am atasat o adeverinta de la medicul de familie in care certifica acest lucru.

27s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katy82

Fetele, apropo de contractii, si eu am in fiecare zi dar sunt din acelea nedureroase care dispar la schimbarea pozitiei. Dr. nu mi-a zis sa iau pastile gen no-spa, credeti ca ar tb sa iau pt relaxarea uterului? Bebe e tot f. jos, aseara iar dadea in colul meu cu piciorusele si nu s-a linistit decat peste vreo 10 min. indiferent de pozitia in care stateam.

22+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Katy, daca medicul nu ti-a dat nimic deocamdata, parerea mea esta sa il intrebi inainte de a luat tu ceva din auzite. Si la mine bebelina este jos de la inceput si o simt ca se joaca numai pe la ovare...contractii inca nu mi-am dat seama daca am sau nu, doar niste junghiuri ca niste cutite am cateodata

27s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui greyeras

Multumesc fetelor de urari si primire!

Eu am dus scrisoare medicala de la gine din sapt 8 de sarcina. La noi fiind o societate cu foarte multi angajati nu merge sa transmiti verbal. Am dat-o sefului direct care a transmis-o mai departe, medic societate, sefi mai mari, resurse umane, etc. Nici mie nu mi s-au schimbat conditiile de munca, pur si simplu e mai mult o formalitate. Pana acum 2 sapt am fost la serviciu la program normal. Cat despre prenatal habar nu am cum se calculeza, la prima sarcina parca am avut zile egale si inainte si dupa nastere.

Mamica de Ana–Adelina (24.09.2007) si 25 saptamani


Greyeras, zilele poti sa le imparti cum doresti, dar obligatoriu sa ai minim 42 zile dupa nastere. Program de 6 ore putea sa ai de cand ai dus hartia prin care ii anuntati ca esti insarcinata.

27s cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Da de programul de 6 ore mi-a spus dr gine ca imi poate da cand doresc, dar nu am considerat atunci necesar.

Abia astept ziua de vineri sa vad cum se prezinta colul, sunt deja in a treia sapt de cand stau acasa, mi-e dor sa merg la serviciu, trecea timpul mai usor.

Mamica de Ana–Adelina (24.09.2007) si 25 saptamani

Mergi la inceput