INSEMINARE 94 - Felicitari Betty200

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Elena, sper sa fie II. Mai astepti pana vineri? Pe mine dr ma punea sa fac beta la in a 11 zi de la IA.

Ce mai faceti fetelor? Cine mai urmeaza la IA?
Eu inca sunt pe tusa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_23 spune:

buna fetelor,
scriu pt prima data la acest capitol. Luna viitoare fac si eu IA si apelez la informatiile voastre: a facut cineva IA cu stimulare cu puregon 900? pe mine ma sperie acest puregon ca am inteles ca este f puternic iar eu am foliculi si fara stimulare. Am vazut ca este si puregon 300 si se imparte intr un fel, sunt intro nebuloasa mare
oare puregon se da si pt calitatea ovarelor?


2 sarcini pierdute, la 7 si 9 saptamani
anticorpi antispermatici, tiroidita Hashimoto, Mutatia A1298C heterozigot
tratament pregatitor:aspenter, eutyrox, acid folic, mgB6,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna,
Nu aveai cum sa iti dea sa "faci stimulare cu Puregon 900", ci ti-a zis ca vei face stimulare cu Puregon si ti-a recomandat un Puregon 900.
Puregonul vine in fiole de 300, 600 si 900 unitati. Infara de fiola o sa trebuiasca sa mai cumpari si un Puregon Pen, care este injectorul.
Apoi o sa-ti zica cate unitati faci pe seara, doza minima, este 25 ui, daca imi aduc eu aminte bine de pe prospect. (rotita de pe injector incepe de la 12.5)
Si da, se zice ca Puregonul ar da o calitate mai buna, dar nu e prea diferit de Gonal. (care in plus este si mai ieftin)
Puregonul nu este puternic daca este slab dozat, iar un medic bun cand iti face stimulare, iti va face si o supraveghere eco, tocmai pentru a evita hiperstimularea.
Daca nu vrei stimulare, poti discuta de o inseminare pe natural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairisanna spune:

bine ai venit printre noi MIha_23 si mult succes!!!

am fost azi la eco sunt in ziua a 7 dupa cm ,5 zile mi-am injectat Gonal 75 ui iar azi dupa eco mi-a spus sa imi fac 150 ui maine la 11 Ovitrele si vineri la 11 inseminarea(nr4).am pe OD 1 folicul de 16 OS 1 de 17 si 1 de 12 sunt suficient de mari???si endometrul cat ar trebui sa fie???

secu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairisanna spune:

inca o intrebare
inseminarea o am vineri iar sambata trebuie sa merg la munca unde fac mult efort fizic .doamna doctor mi-a spus ca trebuie sa stau in pat doar vineri in ziua inseminari.voi ce spuneti???

secu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Ana, daca nu te superi, sper ca este ultima IA!(fie sa fie pozitiva, fie sa faci pauza) Este prea mult pentru ovarele tale sa te stimulezi 4 luni la rand, nu uita ca aceste stimulari pot creea tot felul de probleme.
Da, foliculii sunt ok ca si marime.
De preferinta nu ar trebui sa faci prea mult efort fizic, dar nici nu e nevoie sa stai in pat.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Miha bine ai venit! Eu nu intelg ce doza iti trebuie tie, adica ce ti-a spus dr. Cred ca te referi la un pen de 900. Acum 3,5 ani, erau doar filoe si am facut doza de 50Ui si apoi doza de 100Ui si am ajuns la ovulatie. Puregon se da ca sa te ajute sa ovulezi. Banuiesc ca nu iti trebuie doza mare din moment ce ovulezi si singura. Nu stiu cum se imparte penul de Puregon, probabil in cate 25-50Ui. Trebuie sa faci exact cat ti-a indicat dr. Eu am obtinut a doua sarcina cu Gonal si am avut doza maxima de 250Ui/zi. CAt pt un cal. Gaby ti-a raspuns fr bine.
MAi intreaba ce vrei sa stii ca iti raspundem toate, in masura in care stim.

Ana sa stii ca o sa creasca cam 1-2mm pe zi. Mie imi spunea sa ma opresc din injectat pe la 15mm. Cei 2 foliculi de 16 si 17 sunt super buni. Exista sanse sa mai creasca si cel de 12, si eventual sa pacanesca mai tarziu. Endo ar trebui sa fie de 8mm. atunci e ok. Eu l-am avut de 8,5 la prima sarcina si la a doua a fost plapumica de vreo 12 sau mai mult.
Sa stii ca eu stateam planta si a doua zi dupa IA. Plus ca mai si prestam. Mai ales ca trebuie sa faci efort fizic, eu zic sa nu te duci la munca, daca poti. Baga o zi de concediu, daca se poate.



cu 29+ .... si am intrat in luna a 7-a si in trimestrul III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairisanna spune:

da,este ultima inseminare,daca nu iese fac pauza pana in februarie martie cand merg la vitro.vreau sa merg la o clinica privata sa ma vada si ei.

secu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Dancutza cum te simti? Va-ti hotarat la nume?

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Elena te astept maine cu II.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput