copacei rupti

copacei rupti | Autor: iulia_b

Link direct la acest mesaj

Buna,
Catelusa mea mi-a ros 4 copacei, au mai ramas niste bete de jumate de metru. Stiti cumva daca se mai refac, sa astept pana-n primavara sau sa-i inlocuiesc acum? Asta dupa ce mi-a distrus cele 3 tufe de trandafiri care-mi iesisera si mie..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Vai nu stiu ce sa-ti spun. Ce copacei erau? Oricum doar la primavara vezi daca se refac si tot atunci e bine sa plantezi altii in caz ca nu isi revin astia.
Mie catelusa in primul an mi-a ros tot tot in curte, toti trandafirii - macar astia au iesit mai frumosi anul urmator insa de ce mi-a fost cel mai ciuda a fost via; am plantat 4 butasi si din 2 a mai lasat vreo 10 cm iar din 2 un ciot asa de mic incat nici nu se mai vedea unde a fost. Surpriza maxima a fost ca via si-a revenit anul urmator, extraordinar de bine, acum am bolta; nu-mi venea a crede cand am vazut ca dintr-un "bat" ies frunze.
Copacii nu i-a putut rezolva din simplul motiv ca nu mai erau chiar puieti caci altfel, probabil ramaneam si fara ei. A, si nu mai am nicio lampa de gradina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

3 meri si un prun. Sa inteleg ca mai am o speranta ca la anul sa se mai calmeze si sa nu mai roada tot?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Da, se calmeaza. Am patit-o si noi in primul an cand ne-am mutat la casa, ne-a decimat niste plante - tufe de crizanteme si altele care...au crescut mai mari anul urmator. Am ajuns la concluzia ca le-a facut un bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

3 meri si un prun. Sa inteleg ca mai am o speranta ca la anul sa se mai calmeze si sa nu mai roada tot?


Omul cat traieste .... spera
Na, ce sa zic....a mea s-a mai calmat dar nu de tot. Tot isi mai gaseste cate ceva de ros, in joaca...si are o forta de ma sperie. Aveam pe terasa un trandafir chinezesc imens, intr-un "ghiveci", daca-l pot numi asa, de fapt un ciubar de lemn, de jumatate de metru si ca inaltime si ca diametru (ciubarul). Acum 2 saptamani arsice l-a facut...sa fi vrut si nu as fi reusit sa desfac ala....a ajuns lemn de foc acum. Lampi de gradina nu mi-am mai pus. A....si anul trecut am pus trandafir la prins, din toamna, peste iarna, in sticle de plastic, stiti voi. Una n-a ramas intreaga...cu alte cuvinte niciun trandafir n-am avut nou anul asta.
Spre apararea ei pot doar sa spun ca nu m-am ocupat deloc de dresajul ei, cu alte cuvinte nu asculta decat de sezi si vino aici. Nici in lesa nu merge. Si ca sa mai salvez din curte si gradina i-am facut tarc.,....alta idee n-am avut. Bine, si din ala are tentative de evadare, da ce sa-i mai fac. Zilnic ii dau drumul din tarc sa alerge in curte, de obicei sub supravegherea noastra si atunci e ok nu o lasam sa mai distruga nimic. Insa uneori o mai lasam singura si intram in casa si atunci sunt accidente gen "ciubarul".
Asta iarna am facut greseala sa o lasam mai mult timp singura ca doar "n-are ce distruge, e doar zapada"...aha...atunci am ramas fara nicun trandafir in sticla. Cu cata placere smulgea sticlele si le arunca in sus, si acum imi aduc aminte....
Cu alte cuvinte: ori o dresezi ori fa-i tarc.
A...am impresia ca mai erau niste solutii cu care stropesti in zonele de care nu vrei sa se apropie catelul...nu stiu insa daca nu-s toxice pentru plante.

Mergi la inceput