Votul de protest - prin stampilare multipla!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Acum intelegeti de ce voia Basescu un parlament unicameral?
Pentru ca la un numar redus de parlamentari, numarul de parlamentari necesar sa schimbe majoritatea prin dezertare era mult mai mic decat la un parlament bicameral.

Din motivele de mai sus sustin ca, cea mai bna solutie este sa le aratam ca nu ne-am lasat prostiti de ingineriile lor politice.

In lumina acestei revelatii eu astept sa initiezi o petitie in care sa ceri ca numarul parlamentarilor sa creasca undeva pe la 3000 si ceva (+/-). In felul asta il vei contracara pe Basescu, pentru ca nu-i va fi usor sa basculeze cateva sute de parlamentari dintr-o parte in alta pentru a atinge majoritatea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Sau sa se aduca un amendament la Constitutie prin care parlamentarii care parasesc partidul sau sunt exclusi din partid, sa fie nevoiti sa revina in fata electoatului sa li se revalizeze mandatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silviad spune:

Daca tot propui stampilarea multipla pentru anularea votului, ar trebui sa stii ca votul este nul doar daca stampila este pusa in mai multe casute, caci daca stampila este in exteriorul casutelor (una fiind mai apropiata de vreo casuta, se poate considera ca aceea a fost intentia de vot si e considerat vot valid. De asemenea o casuta stampilata (chiar si doar atinsa de stampila) si multe alte stampile in exteriorul celorlalte casute reprezinta vot valid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Da corecta observatia!

Anularea votului prin stampilarea a cel putin doi candidati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

F. bune comentariile la acest subiect!
In situatia in care se vor numara un numar f. mare chiar ff. mare, de voturi anulate prin votare necorespunzatoare, ce se va intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Intrebare de intrebare la Radio Erevan.
Alegator de alegator: Cum aleg PP-DD la alegerile de duminica?
RR-EE: Punand stampila de doua ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

hi hi...eu o sa sriu si un mesaj pe buletin...

Da,da,eu am de gand sa-mi anulez votul......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Intrebare de intrebare la Radio Erevan.
Alegator de alegator: Cum aleg PP-DD la alegerile de duminica?
RR-EE: Punand stampila de doua ori.


Haide, haide, ca nu cred ca ai fost sincer!
Adica de ce?

Daca pun stampila pe toti de ce as fi fan pp-dd?
Daca pun stampila ca sa-mi anulez votul inseamna ca nu-mi inspira incredere niciun candidat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ma intereseaza mai mult consecinta acestui act al meu, adica daca va avea consecintele pe car le doresc!

Mergi la inceput