antirugina - cat mai simplu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pff, nu stiu sa-ti raspund la pct. 1.
cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi la o firma de termopane.
stiu ca plasa de sarma, cu ochiuri mici, se gaseste de cumparat si la magazinele de bricolaj.
pana la urma poate iei in calcul inlocuirea plasei vechi de sarma cu una noua, tot de sarma, dar pe care s-o "tratezi" antirugina inainte de montaj.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

nu-i chiar asa de marunta ca o plasa de tantari (adica asa cred, adevaru-i ca de-aia n-am avut niciodata) - am masurat-o acum, ochiurile au 3/3 mm.

in concluzie, inteleg ca exista grund spray care poate fi dat peste rugina (asa putina cat a mai ramas dupa frecare)? de asta as prefera tipul spray si nu ceva care se aplica cu pensula - ma gandesc ca daca dau un pic oblic poate ajunge cat de cat si pe partea exterioara.

iau in calcul si inlocuirea instalatiei cu totul (nu stiu daca se poate inlocui numai plasa, si oricum si acel pervaz latit ar trebui inlocuit candva, ca a fost si el supus intemperiilor), dar intai as incerca sa vad daca dracia mai "supravietuieste" nitel in conditii decente.

multumesc mult pentru toate sfaturile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Daca dai cu spray, nu uita sa pui un carton pe AC la vecina. Chiar pulverizata, vopseaua (grundul) ajunge la vecin. Poate mai si picura un surplus...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

mersi de idee, nu stiu daca in focul operatiunii mi-ar fi trecut prin cap

deci am vreo sansa sa gasesc grund spray care sa indeplineasca si calitatea de a se aplica peste rugina? ca rasfoind netul gasesc vreo 3-4 tipuri de spray-uri, da' la nici unul nu scrie treaba asta.

mai cu tupeu, as putea sa intreb direct care spray mi-l recomanzi, daca stii vreunul? nu poci sa pun linkuri ca ma trezesc ca-s considerate reclama, da' le cheama asa pe cele pe care le-am gasit eu:

- Grund Spray Happy Color Stucco de la Saratoga
- Spray Grund Dupli-Color Car's de la Helmat
- Grund (amorsa) spray Ro-Color gray-matt de la Sierra
- Spray Grund cu zinc 70-46 Metaflux de la Erivan Impex

("de la" -urile alea is site-urile pe care le-am gasit)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Mianna, chiar si daca dai acum cu grund, si ala va trebui reimprospatat din cand in cand daca se foiesc pisicile pe acolo.

Eu as inlocui toata plasa din instalatie cu plasa de metal plastifiata - daca ai nevoie sa fie foarte rezistenta, cea mai fina are ochiuri de 10x10 mm. Eu am din asta la custile pasarilor, deoarece gainatul de pasare e coroziv. Rezista bine-merci de peste 2 ani de cand o folosesc si nu da semne de uzura.

Se gaseste la sul la orice magazin de bricolaj (dimensiuni 0.5m x 10m) dar astia nu taie din ea si nu cred ca ai nevoie de 10 metri si la metru/kilogram la magazine din astea mai mici de materiale de constructii.

Cu ochiuri si mai mici exista varianta plaselor de armare, care sunt integral din plastic (ochiuri de 5x5mm) sau fibra de sticla (ochi de 3x3mm). Si pe astea le gasesti la metru la magazinele de bricolaj, eu am luat PVC cu ochiuri de 5x5 costa 6 lei/m si are latime de 0.9m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

pisicile nu se freaca de plasa ca ursul Baloo de copaci - nu pot sa zic ca n-o ating de loc, dar asa, in trecere, sau cand isi aseaza fundul lat langa ea si se pregatesc de admirat mediul inconjurator dar n-am nimic impotriva sa-l reimprospatez pe grund.

a ramas sa treaca zilele astea un prieten pe la mine, sa vada care-i sistemul de fixare al instalatiei - poate putem da agregatul jos (daca-mi si garanteaza ca-l punem la loc la fel de stabil), si in cazul asta grunduim si exteriorul. iar pe viitor o sa iau legatura cu mesterul, sa vedem cu ce variante imbunatatite putem veni - si la plasa, si la pervazul latit, care acum din cate stiu e din pal de exterior (nu-mi dau seama daca se poate face din altceva, trebuie sa fie si relativ usor).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, mianna, gasesti grund care se aplica si pe suprafata ruginita.
Eu folosesc in acest moment pentru tabla de pe casa un grund de la Kober, luat din baumax. Il dau pe tabla ruginita. Din pacate nu stiu daca exista si varianta spray (eu am luat la bidon, am de vopsit peste o suta de mp), insa nu vad de ce n-ai gasi in magazinele de bricolaj.

Si poti pune linkuri linistita, se vede cine vrea sa faca reclama si cine vrea sa ajute sau sa ceara un sfat.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput