Muffins-retete foarte,foarte,foarte simple ?!

Muffins-retete foarte,foarte,foarte simple ?! | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Ne-a lovit si pe noi mania muffinshilor.
Am si gasit tava ieftina + 100 forme de hartie, asa ca aseara, in premiera, le-am comis.

Reteta e "furata" de la negresa simpla (reteta Pocai dp culi):

1 ou
1 cana zahar
juam` cana ulei
1 cana lapte caldut
2 cani faina
1 lingura rasa bicarbonat nestins
3 linguri gem (nu ducleata)
3 linguri cacao
*** o cana = 250 ml ***
*Se ia mixerul si se bat oole intregi cu zaharul, apoi adaugi pe rand uleiul, laptele, gemul (va iesi o chestie lichida). Se mixeaza bine-bine, apoi se adauga bicarbonatul, faina si cacao.
**Se coc 30-35 minute, pe verificate cu scobitori.
***Eu am facut portie dubla si am copt 4 tavi x 12, dar ultima avea parca doar vreo 8 bucati. Am umplut formele de hartie aproape pana sus si mi-au iesit foarte frumoase

Acum va rog pe voi sa treceti retetele incercate de voi, sa fie simple si gustoase sa le putem incerca si noi

____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_____________________________________________________

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Bine-bine, dar pune si poze!
Si te rog trimite pontul cu tava pe PM.

Pofta mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

(Scriu aici poate mai citesc localnici: tava de 12 cu 14 lei din Tineretului + 100 forme hartie cu 4,3 lei.
La Banutel s-ar putea sa fie si mai ieftina tava, dar nu am ajuns la timp.)
Poza incerc imediat :-)

Siminel, am incercat in primul mesaj sa adaug la galerie, eu nu vad insa poza :( Mai incerc.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:



eu cred ca mai simplu decat asa nu se poate...

http://www.lauraadamache.ro/2011/06/muffins-cu-ciocolata.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Va rog sa puneti direct retetele , mai ales cele incercate de voi acasa



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Iata cantitatile dupa care pregatesc eu o tava siliconata de 12 briose dolofane:

2 oua
130 gr zahar
120 gr unt moale
300 grame faina
o fiola esenta vanilie
un praf de sare
150-200 ml lapte
2 lingurite de praf de copt (aproape un pliculet)
visine fara samburi din compot, scurse de zeama (vara merge de minute cu visine proaspete)

Se omogenizeaza toate ingredientele lasand visinele deoparte pe care le vom incorpora abia la final. Turnam compozitia in forme si introducem tava in cuptorul preincalzit, pentru 20-25 minute la foc mediu. Eu fac si testul cu scobitoarea pentru mai multa siguranta, desi imi dau seama daca sunt coapte dupa cat sunt de crescute si de "bronzate":) Le putem servi pudrate cu zahar pudra, le putem orna cu putina frisca deasupra careia sa instalam o visina apetisanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lia
La marele fix ideea si reteta de la tine, am vazut la un magazin visine fara samburi in compot :-) Yuhuuu



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Briose negricioase cu miere.

Ingrediente:
3 oua
100 grame de zahar
3 linguri de miere
150 grame faina
150 grame unt
2 linguri cacao
1 lingurita scortisoara (eu am pus un varf de cutit)
coaja de lamaie
1 praf de copt
1 zahar vanilinat
cativa fulgi de ciocolata (cioco rasa)

100 grame cioco amaruie (pentru ornat)
bilute pentru ornat

Preparare:
Toate ingredientele trebuie sa fie la temperatura camerei.
Amestecam untul cu zaharul, mierea, zaharul vanilinat, coaja de lamaie si un praf de sare.
Adaugam de rand ouale unul cate unul. Incorporam faina amestecata cu praful de copt, cacao, scortisoara si fulgii de ciocolata.
Pregatim formele pentru briose , tapetam cu unt (eu nu fac asta) si turnam compozitia. Putem sa punem im mijloc si cate o bucatica de ciocolata.
Coacem aproximativ 30 de minute la foc moderat. Scoatem din cuptor tava si lasam brisosele sa se raceasca.
Topim ciocolata amaruie si glazuram cu aceasta briosele noastre. Ornam cu bilute de ciocolata negre si albe sau pudram cu zahar vanilat – eu nu pun nimic.
Sunt delicioase .
(se poate face si intr-o tava de praji normala, dar mai mica.)

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Se mixeaza:
-4 oua
-4 linguri zahar (sau 3 de fructoza)
-4 linguri smintina
-4 linguri ulei
-150 gr faina

Se incorporeaza, la alegere, bucatele de fructe uscate SAU bucati de mar SAU diverse esente, sau fructe de padure sau fulgi ciocolata sau fulgi migdale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ina, ce fel de smantana, cat la % grasime ???



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Se mixeaza:
-4 oua
-4 linguri zahar (sau 3 de fructoza)
-4 linguri smintina
-4 linguri ulei
-150 gr faina

Se incorporeaza, la alegere, bucatele de fructe uscate SAU bucati de mar SAU diverse esente, sau fructe de padure sau fulgi ciocolata sau fulgi migdale

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis



Ouale se mixeaza intregi sau ca la pandispan (albus+zahar, apoi galbenusurile) ?

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput