Probleme cu greutatea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Doamne ajuta!

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

La mine,ambii copii(nascuti prematur) au luat mai putin in greutate in prima luna.
La inceput ma bucuram ca stagneaza (mi-era frica sa nu scada),apoi a fost o bucurie imensa cand au luat primele 50 g.Au fost doar alaptati ,desi dr pediatru tot insista sa le dau si lapte praf .
Rabdare multa si Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

brovo mari!

si eu sutn pro alaptat si am alaptat pana la un an si 10 luni.

copii tai sunt gemeni?cat de prematuri au fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Dupa ce am nascut , in spital erau cantariti in fiecare seara copilasii.Al meu era singurul care era prematur.Deci noi am pus 10 grame pe zi in timp ce unul nascut la termen a pus 100 grame pe zi.Eram atunci in preajma unui pui de depresie. Habar nu aveam ce inseamna un prematur.

Pentru lipsa de fier e foarte bun ficatul sau carnea rosie (vita).Noi am avut pana aproape de 2 ani o data pe sapt ficat copt in hartie si apoi zdrobit si amestecat cu marar si cartofi.Si carnea de vita are fier.
Si de pe la 8 luni nu ne-a lipsit nuca din alimentatie ( 3 lingurite/zi. Am inceput cateva zile cu un varf de lingurita( in caz de alergie) si am tot marit doza pana la 3 lingurite.

Acum de curand imi spunea o prietena de-a mea,care sta in Franta si merge la nutritionist, ca i-a fost recomandat sangerete pentru lipsa de fier.

Ela, iti doresc multa sanatate fetitei si trebuie sa ai rabdare si mai ales sa nu compari un prematur cu un copilas nascut la termen, cel putin vreun an doi.E periculos pentru psihicul mamei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari9 spune:

Deasemeni,sa nu comparam un prematur cu un alt prematur.Fiecare individ e unic.
Eu zic ca iti dai seama cand e de rau...
Cum s-a mai zis,daca manaca-doarme face caca e ok.


Histamina,n-am gemeni.Imi cer scuze ca nu am dat mai multe info(seara sunt groghi).
Am o fetita nascuta in 2007 la 36 sapt.Iar in 2011 am nascut un baiat la 34 sapt.
Din fericire,nu am avut necazuri cu ei.Am si au avut dragoste de la Doamne Doamne.Baiatul a avut ceva probleme la plamani,cu digestia,si un icter sever care mi-a dat batai de cap(l-a tinut 3 luni).Il bagam la chiuveta ca sa-l trezesc sa manance.Era moale ca o carpa.Ii dadeam ziua din ora in ora,iar noaptea la 2 h.
Pe langa aceasta lupta cu oboseala,stress-ul de dupa nastere,cele mai mari lupte le-am avut cu dr de fam pediatru si rudele cu vesnicele sfaturi si pisalogeli.Eu imi cresc singura copii(rudele sunt rude),. iar toata energia trebuie sa o pastrez pt copii

Offff,imi cer scuze,multe scuze pt ca nu am scris la subiect

Mergi la inceput