Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

multumesc de raspunsuri fetelor

danciuc eu dorm foarte bine si pe stanga si pe dreapta cu o perinuta intre picioare si una sub burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2010 spune:

Buna fetelor,

Avem un carucior de vanzare, marca Valco baby, model Tri Mode Ex Twin, culoarea Hot Chocolate. Gasiti detaliile pe siteul firmei; carutul a fost adus din State, a fost folosit 6 luni si este intr-o stare foarte buna.
Daca sunteti interesate, astept detalii pe PM.

Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Teli, bine ai venit! Ai luat bine in greutate pana acum, eu deja am 16+ kg si am 30 s si 3 zile, dar nu pot sa zic ca mananc mai mult decat de obicei, doar ca pap mai multe fructe, si seara cu o felie de paine mai mult, oricum nu ti-as recomanda regim acum, nu stiu cum poti sa rezisti si sa nu mananci dupa 6, eu asa slabeam inainte, dar acum fara regim, mai ales ca 2 sufletele asteapta papica
Ioana, ce fel de perna ai? Si eu treb sa ma orientez dupa o perna dar nu stiu de care inca, si o folosesti pt alaptat? Cumva ii alaptezi si simultan?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Diancic , stiu ca nu e in regula cu nemancatul dar ce sa fac daca dupa fiecare masa ma umflu ca un balon de nici nu mai pot repira?Ziua mai e cum mai e dar seara e cosmar , ma rostogolesc ca o minge in pat .Iar carbuni am inghitit de o sa iasa bebeii ca minerii din mina .
Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Multumesc din suflet tuturor, chiar aveam nevoie de niste incurajari. Astazi mi-a ajutat o prietena psiholog cu care am stat de vorba, pt. ca altfel eram terminata in urma discutiilor cu mama. Vorbele pe care mi le aud sunt de nedescris si simt ca trebuie sa fiu fff tare ca sa rezist presiunilor. Dar vreau sa ma concentrez pe ceva concret ca sa-mi iau gandul si nici sa nu incarc alte mamici. Deci :)

Diana (dianaradoi): Da, deja ma gandesc f. mult la al doilea si astept cu sufletul la gura sa treaca saptamana sa vad ca-i totul in regula cu amandoi. Despre indemnizatie, am citit eu bine ca se acorda 75% dar minim 600 RON? Si apoi inca 600 pt. al doilea copil? Pt ca altfel am incurcat-o, salariul meu e minim pe economie, 4 ore.

Imi pare rau ca ai avut asa probleme... acum esti inca insarcinata? Daca da, cand nasti? Si cum te simti? Multa sanatate si multumesc!

Anne-Mary: Ma bucur ca nu ai avut probleme, dar pt. mine e de neconceput sa stau atata la pat, vreau sa lucrez cat mai mult posibil ca sa strang banuti. Nu am ce face. De aceea ma tem, ca sper sa duc sarcina pe picioare cat mai mult :) Te rog frumos sa tinem legatura daca vrei, pt. ca o sa am mare nevoie de hainute. De cand am ramas insarcinata numai asta aud, sa ma uit cat costa pampersii, hainele, mancarea!!! Din fericire, stiu de mult ca mamicile se ajuta intre ele si ca hainute, jucarii, se dau de la un copil la altul.

Tonia: Multumesc la fel! E imbucurator ca esti deja in 29s si fara probleme. E destul de mult si asta-mi da incredere ca se poate. Dar acum sa vedem ce limite are organismul meu :)

Diancic: Ah, compatimire, exact! :)) Intr-un fel ma amuza... E o sarcina venita pe neasteptate pt. mine, o sa povestesc mai multe, dar eu imi luasem gandul de la copii. Ma gandeam la adoptie intr-un viitor oarecare.

IoanaSGemeni: Mi-ai scris un mesaj asa de frumos... nici nu am cuvinte sa-ti multumesc :) Eu nu am rude in fata carora sa ma impun, doar parintii imi scot peri albi. De fapt, tata nici nu vb cu mine mai nou, doar mama. Dar pt mine este f. greu sa le fac fata, nici nu stii cate mi-au auzit urechile zilele astea, niciun singur cuvant bun, niciunul! Si voi avea nevoie de ajutorul lor, bona nu cred c-o sa-mi pot permite... Mai am prieteni, intr-adevar, si o sa apelez la ei, ca n-am ce face. Dar pt. bunici e cel mai la indemana sa ajute in astfel de cazuri.

Trebuie sa va mai spun ca eu consider sarcina mea, nu naturala, ci miraculoasa de-a dreptul! Eu am avut acum un an f. greu, cu multe intorsaturi de situatie (nu chiar bune), de multe ori m-am simtit la capatul puterilor. In tot timpul asta m-am rugat f. mult la Sf. Anton de Padova si spre marea mea surprindere sunt insarcinata. Trebuie sa spun ca imi luasem gandul de la copii de cativa ani de cand am aflat ca am nevoie de tratament. Anticonceptionale nu am folosit decat f. rar, ocazional. In fine, eu nu prea sunt de acord cu unele tratamente, fiecare cu ideile lui :D Deci cand mi-am dat seama ca sunt gravida, nu am cuvinte sa va spun cat de uimita am fost!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

Fetelor va rog sa-mi recomandati o pompa de san buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexchiran spune:

Buna mamici si burtici!

Va citesc mereu, dar mi-e greu sa scriu de pe telefon.

Sunt inca in spital, situatia nu a evoluat prea mult. Eu ma simt ca inainte de sarcina. Bebelusii au avut ceva problemute 4-5 zile. Cel mic a fost in repaus digestiv din cauza unei infectii la stomacel. Mi se rupea inima cand dadeau laptic dor celuilalt. Acum a inceput si el sa pape cate 6 ml de laptic. Sper sa il tolereze bine, ca e de la mami cu multa dragoste. Acum sunt si separati, in incubatoare diferite, din cauza acestei infectii. Cu greutatea stam cam la fel cu cel mare. Cel mic a scazut, normal, ca din perfuziii nu avea cum sa creasca. El inca mai sta sub cord(clopot de oxigen). A facut multe crize de apnee din cauza infectiei. Acum sper sa fie din ce in ce mai bine.

In rest, in cele doua dati cand ii vad, pe zi, vorbesc cu ei, se uita la mine, si abia astept sa pot sa-i smotocesc putin. Imi doresc foarte mult sa ajungem acasa inainte de sarbatori. Depinde de ei acum, sarcina mea e sa fac laptic pentru a-i intari.

O sa va tin la curent cu noutati.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Alex, imi pare rau sa aud ca aveti probleme, doar sper sa nu fie grave si sa va faceti bine repede, o sa ma rog pentru voi sa fiti bine si sa nu mai fie probleme, cate un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

alex,

si eu va tin pumnii. mult curaj...sa dea Dumnezeu sa fie bine si sigur va fi.

teli, si eu patesc la fel, sa stii. desi n-am decat 20s si 4 zile, seara sunt o minge. si ma gandesc cum va fi de acum incolo. abia am inceput sa iau carbuni dar nu mi se pare ca isi fac asa efectul. fructe nu prea am mancat, asa ca nu stiu de la ce ma balonez. pana acum am luat 5.5kg, deci nu pot sa spun ca am exagerat cu mancarea. ba chiar sunt putin subponderala dupa grafice. tu cate sapt ai?

eu de vreo 5 nopti nu pot dormi din cauza durerilor de intestine si de stomac. nu am diaree sau alte chestii, deci n-ar parea ca e o infectie. voiam sa va intreb daca asa presiune fac micutii pe organe? inclusiv pe stomac? sau avem asa dureri? mie nu-mi cedeaza la no-spa si scobutil pe care oricum le iau pt durerile de ligamente, uter etc.

va pup

20 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

Fetelor voi ati facut injctile cu dexa preventiv de nevoie sau deloc ?
Eu nu stiu ce sa fac ca am inteles ca incetinesc ritmul de crestere al bebeilor si au efect numai 7 zile,asa este ?

Mergi la inceput