Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 51

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Ioana, da, am zis ca incercam lp la un copil si lm la altul, dupa 2 alaptari am constatat ca am sanii plini si copilul nu reuseste sa-l goleasca, si asta dupa 20 min la fiec san, deci metoda nu e ok, revenim la cea veche cu imbunatatiri, adica voi incerca pe cat posibil sa-i alaptez pe amandoi o data, ca sa-i goleasca bine, daca nu se poate cate 20 min de fiecare, ca oricum apoi copilul nu prea mai suge la san. Am ibservat ca daca se satura adorm repede, altfel stau si cauta sanul dupa alaptat, deci oricum va treb suplimentat cu lp, am incercat si asta o data si am observat ca dorm bine si imediat. Cu infectia in ochi, chiar mai persista, o sa incerc cu lm, cu toate ca maica-mea mi-a zis dar eu nu si nu. Am avut si pete de lapte pe limba dar am dat cu glicerina boraxata si vad ca a trecut. Sper noaptea asta sa fie mai calma, vedem.... De wrap m-am gandit eu ca e cam devreme pt ei deci mai asteptam.

Va pup si revin cu detalii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

paunas, dosarul se depune parca in maxim 60 de zile de cand se termina concediul medical. acum, drept sa-ti spun, nu stiu procedura exacta pentru ca nu m-am interesat inca. cererea se depune in sectorul/orasul unde ai domiciliul si acolo trebuie sa te interesezi exact pt ca mai difera de la unii la altii. dupa parerea mea, n-ar tb cerere separata ci ar tb o sg cerere pt ambii copii.

Sorry ca nu-ti pot da mai multe informatii...

p.s. fetele celelalte, va urmaresc cu mare interesc odiseea alaptatului. sunt sigura ca ma voi reintoarce la aceste pagini...

29 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

aseara voiam sa intru sa confirm tot ce spune Ioana dar nu am apucat. ACum vad cu tristete ca spui "trebuie sa le dau lp". Indiferent ca este completare sau nu, orice biberon de lp e un minus pt san. Dar eu nu mai comentez pe subiectul asta. Pana la urma faci ce este mai bine pt tine si copiii tai.

Ai mei se chinuie noaptea, pe la ora 4, sa faca kk. Si tot chircindu-se, reusesc sa se trezeasca. Nu stiu ce sa fac sa-i ajut. Nu sunt constipati dar am inceput sa le dau fier si de atunci se chinuie ... chiar daca kk este de consistenta normala. Daca nu s-ar trezi din cauza asta, cred ca ar dormi pana dimineata.

Al meu sot pleaca dupa botez, 5 zile. Ce ziceti: sa raman singura cu ei sau sa ma duc la Cta la sora-mea? Daca ma duc la Cta, le ia 2 zile sa se acomodeze si apoi alte 2 zile la intoarcere. Pe de alta parte 5 zile as fi inchisa in casa pt ca eu singura nu pot iesi cu ei. Nu stiu ce sa fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

m-am tot gandit daca sa zic ceva sau nu, cu riscul de a-mi sari celelalte mamici in cap am sa zic, ca vad ca nu te sustine si pe tine nimeni

diancic, daca nu pot manca la san, nu se satura, iar tu esti f obosita, decat sa dai intr-o depresie si extenuare; eu zic sa te mulgi si sa le dai cu biberonul, asa stii exact cat mananca si dc se satura
atata timp cat ai sa te mulgi la 3, max 4 ore, vei avea lapte

eventual ziua, cand esti mai odihnita si te simti mai bine, mai pune-i si la san, iar noaptea da-le cu biberonul sa dureze mai putin si sa te odihnesti si tu
eu le-am dat aproape numai biberon, 3 luni cat am avut lapte, deoarece Ema era lenesa, iar Eva era f mica si am vrut sa stiu cat mananca. Am avut lapte 3 luni, dupa care au inceput fetele sa doarma noaptea si eu serviciu si n-am mai scos la 3h si a scazut si nu m-am mai chinuit pt 60ml/zi cat mai ramasese.

nu zic ca nu e bun laptele matern, ca piticele mele au crescut f bine in cele 3 luni, dar traiesc si cresc copii si fara
ale mele si acum sunt mici, Eva are numai 7.2 kg la 1 an si 2 luni, iar Ema 8.2 kg; asta e sunt micute, dar nu am avut nici o problema de sanatate cu ele.
Au un var nascut la 6.5 luni, din mama care a decedat din cauza unei infectii generalizate sau tromboze nu se stie ce si a mancat saracutul numai lapte praf si e de 2 ori cat fetele; asa ca nu-ti face probleme vor creste si cu biberon si cu lapte praf, oricum noile formule gen Aptamil au si probiotice si tot felul de chestii bune
atata timp cat le dai si de la tine,vor lua si anticorpi, ca doar asta-i lispeste laptelui praf, ca sa nu mai zic ca am vazut si chestii cu anticorpi = colostrum
si inca ceva, la noi nu se face nicaieri analiza laptelui matern, sa se stie dc e sanatos, nutritiv, are calciu si tot ce-i trebuie; ca multe mame sunt anemice si altele, si in conscinta nici laptele nu e prea grozav

inca o recomandate, desi nu e pt colici, ci pt flora intestinala, da-le Protectis, ajuta la maturizarea florei si vor scapa si de colici, se dau 5 pic/zi, e scump, cam 60 lei, dar merita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Diancic, esti f obosita si e firesc sa fii asa in primele saptamani, luni.
Dar daca s-a instalat lactatia atat de bine e pacat sa bagi formula. Ai in sanii tai tot ce e mai bun pt bbi. Momentan dupa lp dorm mai mult si pt ca stomacelele lor nu il pot digera. Crede-ma ca nu e cazul sa te stresezi, copiii sunt mari, tu ai lapte, in timp daca inveti sa ii pozitionezi la san o sa poti si tu sa te relaxezi cat alaptezi.
E fff bun sfatul fetelor cu mulsul, vezi ca am explicat cu cateva pagini in urma cum sa faci astfel incat sa golesti sanul dupa ce stau bbii la san.
Inca o treaba f importanta, vad ca mai nou pediatrii tot recomanda lp, mai ales seara. E o mare prostie, mai ales ca secretia de prolactina e crescuta seara. Daca vrei sa ai lactatie, scoate lapte noaptea, pune copiii la san sau mulge-l. Daca vrei sa pierzi laptele, da lp noaptea, dimineata te trezesti cu sanii durerosi si angorjati, si intri intr-un cerc vicios.
Uneori chiar ma gandesc sa scriu despre lactatie, despre anumite lucruri pe care gravidutele si proapetele mamici nu prea au ocazia sa le citeasca. Alaptatul e deseori perceput la modul idilic, mama cu copilul in brate privindu-se duios, eventual copilul zambind si mangaind sanul. Credeti-ma pe cuvant, cele care inca nu ati nascut inca si sunteti la primii copii ca in primele zile alaptarea e departe de asta. In primeld zile va va f f greu, va trebuie rabdare si perseverenta, va treziti deodata ca niste prizoniere intr-un corp care functioneaza intr-un mod despre care nu stiati nimic, sanii se angorjeaza, sunt durerosi, laptele refuza sa curga sau tisneste de-aiurea, la asta se adauga durerile cezarienei, lipsa de somn. .. Iar in timpul asta copiii plang, confruntati si ei cu o serie noua de senzatii pe care nu le-au cunoscut pana atunci. Nu va fi usor, insa daca nu cedati primului impuls, acela de a da lp pt a satura copiii repede veti putea ajunge in timp la imaginea aceea idilica cu bb la san, zambind in timp ce il mangaie.
Rabdare si putere!

Alex, ma bucur ca esti mai relaxata! In timp o sa iti fie si mai bine, succes mult, o sa vezi ca va veti descurca f bine singuri cu bbii.

Anne, eu as pleca la constanta. Noi plecam destul de des cu copiii la bunici, se acomodeaza f repede. E drept ca am tot ce le trebuie acolo, su camera lor si toata recuzita. Cred ca te-ai reface si tu mai bine dupa alergatura cu botezul.

Ioana, ma bucur mult ca da rezultate metoda antireflux. La noi pitik e in plin puseu, dupa ce a stat in greva foamei vreo 2 saptamani, acum mananca de rupe. Si frate-sau papa bine, dar la el e ceva obisnuit.

Intrebare: cate mese aveti pe zi acum, Ioana, Anne?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

capitolul 74


Mergi la inceput