Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Alex - felicitaaaari!!! si bravo pentru independenta lor la varsta asta Odihna buna iti doresc, sa te refaci cu bine si succes mult cu alaptatul ;)

@Lidia - hang on! Iti doresc sa te tina colul inca mult, cat sa fie bbs pregatiti!

@Laura - uite info de la persoana prin care am luat noi. Aduce din UK si poate cauta ce model vrei, la un pret chiar bun si calitate ok. Noi suntem multumiti de BebeConfort. Mai jos mailul de la ea initial, ca sa vezi cum comunica si ce ne-a dat noua ca detalii:

Buna ziua
Va pot aduce caruciorul si la comanda. Eu momentan am un bebeconfort Loola https://picasaweb.google.com/104944570944927331091/CaruciorGemeniBebeConfortHighTrekTwinClub#
e un model foarte bun si la fel, se pozitioneaza scaunele si fata in fata, si ambele cu fata spre parinte sau cu spatele spre parinte. Loola e un carucior foarte bun si foarte scump la noi. Doar o scoica auto bebeconfort ajunge de noua la pretul de 750 ron. Acesta care-l am are si scaunele auto la el. E in stare foarte buna. Sunteti cumva din Alba Iulia, ca sa puteti sa il vedeti.
Daca nu va place, eu caut si dupa cel de la Mothercare.
Astept sa-mi scrieti.
Anamaria Achim
micaalsa@yahoo.com

ALBUM
https://picasaweb.google.com/micaalsa2010
https://picasaweb.google.com/104944570944927331091/CaruciorGemeniBebeConfortHighTrekTwinClub
picasaweb.google.com

Off topic, la noi a mers armonios cu botezul, fara stres mare. Slujba frumoasa, apa incalzita (biserica nu, dar a fost suportabil pe un we asa fain) si bbs nu au fost bagati in apa cu totuuuul :D

Va pupcenkovici, burtici, mamici si bebici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciumpilika spune:

Buna seara,

Vreau sa va salut pe toate fericitele mamici deja si pe cele viitoare mamici de gemenasi si sa va rog sa ma primiti in grupul vostru.
Eu sunt o viitoare mamica de gemeni cu inca un baietel de aprox 5 ani acasa. Sarcina este de 27 de sapt si avem un baietel si o fetita.

Revin

Claudia mami de David Alexandru 28.01.2008


http://community.webshots.com/album/574024412GQxPWZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciumpilika spune:

Eu sunt in concediu de RM de la inceputul lunii oct cu recomandare de odihna si relaxare dar cine mai are pe acasa un copil stie ca nu prea se poate.
Am inceput sa am contractii prin septembrie si am stat si in spital vre-o sapt asa ca am un meniu de medicamente destul de bogat. O sa incerc sa scriu la semnatura ce tratament urmez pe perioada sarcinii.

Va pup si incerc sa imi compun semnatura

Claudia mami de David Alexandru 28.01.2008


http://community.webshots.com/album/574024412GQxPWZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciumpilika spune:

Va rog sa imi spuneti daca voi purtati centura de sustinere a sarcinii ? Eu vreau sa imi cumpar dar nu ma hotarasc la model
Maine merg si la control la ginecolog si vreau sa o intreb daca imi recomanda asa ceva.

Va pup pe toate si va doresc o seara excelenta

Claudia 27+ cu + si mami de David Alexandru 28.01.2008

Tratament sarcina MTHFR (A1298C) -HOMOZIGOT: clexane 0,4 si 0,6; acid folic;femibion;magne b6 2/ zi; aspenter 2/sapt; no spa 3/zi;scobutil 3/zi;captafer 1/zi;utrogestan 2/zi


http://community.webshots.com/album/574024412GQxPWZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Claudia, bine ai venit!!! Din pacate nu pot sa-ti dau info despre centura, pt ca nu port, poate celelalte mamici/burtici pot sa-ti dea mai multe info

Alex, de ce nu folosesti pompa de san? Sau chiar si asa scoti putin laptic?

Ralu, Diana, Adriana,Lidia cum mai sunteti?

Mamicile, ce mai fac piticiii? Sunt asa frumoase povestirile voastre, nu ne mai spuneti si noua, burticutilor?

Noi suntem bine, multumim lui Doamne-Doamne, joi schimbam prefixul si avem intalnire cu doctorul, facem 30 s, si suntem deja la 15 kg in plus, cred ca mai bagam vreo 10 pana la sfarsit de sarcina, numai sa fie bbii bine. Ne-a zis si taticu ca vine acasa curand, si sunt tare incantata, adica cam in 3-4 sapt, am promis sa fim in aceeasi echipa cum ne-a lasat
Pup fetelor si o seara minunata sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara burtici si mamici,
Bun venit noilor pui pe lume, sa fiti sanatosi si norocosi. restul fac parintii.
Bun venit si buriticlor noi aici pe forum.
Noi, ce sa va povestim? De cand cu vremema rece si stam mai mult in casa, doar pe pereti nu s-au suit. In rest...e jale. Inca suntem la mama insa peste o saptamana aterizam in Bucuresti. Eu abia astept. Sa vedem ei.
Intrebati de nazbatii? Mai nou puii mei isi folosesc "canu" adica scaunelele pe care le-am luat pt ei cu sperantaca vor sta locului cand maninca, ca sa se suie pe ele si sa ajunga unde inainte nu ajungeau. De exemplu pe masa unde am eu arsenalul de facut lapte praf. Si ieri cazusem eu intr-o stare de bine, zaceam tampa cu ochii-n TV iar ei "discutau" pasnic in camera alaturata. Eram asa de multumitaaaa..ei sporovaiau, nu se mai auzeau tipete, nu ma chemau batand din picior, era minunat. Pana cand mi-am dat seama ca asa ceva nu exista si m-am dus sa vad carei minuni ii datorez eu clipele de ragaz. Vai si jale. Luasera de pe masa plicul cu apte praf, il deschisesera si ininsesera tot pe o noptiera si se jucau cu minile si lingurita in el. Si erau incantati. Dupa strigatul meu de lupta s-a dezlantuit urgia. Eva hohotea trantindu-se pe jos, Fabian se proptise pe picioare si nu se lasa dus nicium. A trebuit sa o chem pe mama in ajutior, sa stea cu ei cat adun eu laptele.
Sau sa v-o spun pe aia din alta zi in care cu osia de la rotile unei masinute au scos capacul de la o priza (le avempe toate astupate cu capace) si migaleau la priza?Sama ia inima si alta nu.
Deci burtici, pregatiti-va.
Asteptam vesti de la toate mamicile.
va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Monas, ce dragut, nu i-ai pozat cand se jucau cu laptele praf? Cred ca erau tare dragalasi, nu stiu cum as fi reactionat eu, dar deocamdata cred ca as fi izbucnit in ras. Mai multi mi-au zis ca e bine ca sunt f si b, ca daca ar fi fost 2 baieti, "pagubele" ar fi fost mai mari, dar sa inteleg ca nu prea conteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Bine ai venit, Ciumpilika! Sarcina usoara si bbei sanatosi!
Eu port o centura simpla ca o banda jos de tot sub burta, dar ca sa zic asa, e in scop terapeutic, ca sa nu mi cada in colul inexistent bbeii. Intr-adevar parerile sunt impaertite in privinta ei, faci cum crezi si cum iti recomanda dr tau.

Diancic, felicitari pentru schimbarea de prefix si la multe sapt inainte! La kg eu cred ca abia dupa 30s incep sa se puna :) - eu pana in 30s aveam 9kg luate, acum am 15 :)
Noi inca suntem 3 in 1, ne chinuim cu mancarimi de piele, imposibilitate de somn, drumuri chiar din ora in ora la baie, lipsa pofta de mancare si lipsa chef de orice as putea face, dat fiind ca mi e imposibil sa stau in picioare mai mult de cateva min. si sa fac ce as dori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

neata fetelor si bun venit noilor mamici

hai sa ma laud si eu un pic cu piticele mele. Sambata seara Ema s-a ridicat si a facut cativa pasi singurica si aseara s-a ridicat si pisoiul - Eva si a stat putin in picioruse; mai au 2 sapt pana fac 1 an si au inceput sa se miste un pic :)
noi am renuntat sa mai facem turta acum la 1 an si le voi face numai ziua, care pana la urma va fi exact de ziua lor :), avem un botez la o verisoara pe 24, asa ca le vom face ziua lor exact pe 22.

Am renuntat la faza cu turta/mot ca am zis ca nu prea am ce sa le tai si la anu' speram sa ne luam/facem casa si vom putea sa le facem turta acasa cu copilasi invitati si cu periosor mai mult sa am ce sa pastrez.

In rest sunt bine, au mancat un pic mai bine de o sapt si ceva, dar tot zic ca mananaca putin, avem programul cam asa
- 8-8.30 lapte cam 200 ml
- stau cam 1h si se baga la somn ca le apuca maraiala, dorm 1-2h, se trezesc si se mai joaca putin prin sufr, se mai uita la Bebe tv
- masa la 12-13 cand mananca fructe cu biscuiti/cereale + iaurt dc vor, cam 150-250 in total, depinde de zile
- apoi ies afara in parca de la 13-17, cand mai dorm fiecare cate 1-2h
- masa la 17-18 cand ar treb sa manance supa/legume cu carne, dar...Eva mai mananca, Ema nu prea vrea, ieri n-au vrut deloc, asa ca dc nu vor supa, primesc iar fructe, iaurt cu fructe, iaurt simplu si tot asa orice numai sa manance. Eva mai mananca si fimituri de paine, Ema nu vrea deloc dc nu e pasat scoate din gura, ciudat ca ea e mai mare si are si 4 dintisori, fata de Eva care are numai 3
Partea proasta e ca am obs ca dc mananca f bine la 12-13, adica undeva la 250g, nu prea mai vor la 17-18, ieri Eva a mancat la 13 si apoi la 17 a mancat numai 70g fructe si laptele la 21.
- laptele de seara pe la 21, cam 200ml, dar sunt zile in care Ema mananca numai jumate
- se culca pe la 22-23 sau chiar 24 si dorm cam toata noaptea, mai maraie ele si ma mai duc le mai dau apa sau mai doarme cu noi capra de Ema

joi le duc la doctor pt masurat, cantarit, analize and stuff, cu laptele de dim in burtica vor avea probabil 7 si 8 kg, altfel cred ca avem cam 6.8 Eva si 7.8 kg Ema

cam atat, sunt cumintele si parca nu a mai fost chiar asa rau cu masa de 2 sapt. Am gasit si bona de 1 luna, draguta, tinerica,se joaca cu ele, le scoate-n parc.

cum nu le place ciurba/supa/legumele ma gandesc sa le pasez niste care in fructe azi, sa incerc sa vad dc le pacalesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza.
alex felicitari pt bebeii sanatosi. Recuperare usoara iti doresc. 10 ml este f bine. Eu am inceput cu 3 ml la 5 zile de la nastere...deci esti pe drumul cel bun. Nu te lasa descurajata si continua sa te mulgi: manual, pompa nu conteaza...persevereaza.

Brigitone, noi tot cu colici. Le dau Protectis seara si Probiotics Baby dimineata si ori de cate ori este nevoie le dau Espumisan. Am fost ieri la pediatru la RM si mi-a spus ca Probioticele nu combat colicii. Baiatul mare nu are probleme la ochiul bucuclas dar are hernie si are dermatita seboreica (nu stiu nici ce este s nici unde a vzut-o pt ca el are pielea curata).Cel mic nu are probleme. Amandoi au insa scrotul umflat si ne-a spus sa facem eco sa vedem exact care e situatia. M-am sperit de dimineata citind despre hernie dar ma vad cu pediatra peste o luna si vedem cum evolueaza.
Abia astept sa scapam de colici .
Baietii mei, la 5 sapt mananca tot din 2 in 2 ore. Nu este mult?

Mergi la inceput