Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Revin si eu, cu copiii spalati, mancati si laptele scos pt urmatoarea masa. Ne-a luat 2 ore sa facem treburile astea. Acum sunt fericita. In 1 ora jumate max 2 o iau da capo cu biberoniada.

In primul rand trebuia sa incep cu urarile pt Bichi

Sa va traiasca, sa fie sanatosi si norocosi! Lapte mult si colici lipsa!

Ma gandeam ce de gravidute avem. Sa nu va suparati pe mine ca nu va raspund la inteebarile voastre, dar eu am avut o sarcina grea, cu mai multe pb ce nu poate fi luata drept etalon, sper doar ca alte gravi sa fie ferite de pb mele.

Mamaruto, si spitalele din bucuresti sunt la fel. Sanatate maxima

Ma gandesc adesea la Alex si baieteii ei. Mai stie cineva ceva?







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Din cate imi amintesc pe 22 noiembrie Anna isi sarbatorea ratusca si pisicuta.

La multi ani, sa fie sanatoase si norocoase!

Mami, te asteptam sa ne povestesti cum ati petrecut! D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Tonia, cred ca avea aproape 35 sapt.
Va pup

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

neata fetelor
revin si eu dupa o sapt de petreceri, v-am citit la 2-3 zile asa, dar n-am apucat sa raspund, am avut o sapt f aglomerata si la munca si acasa

in primul rand felicitari proastelor mamici ralu si bichi (nu-mi amintesc de ea totusi), sper ca n-am uitat pe nimeni, sa va traisca piticii si sa fie sanatosi, si voi fiti fericite si un pic mai relaxate, copii nu sunt asa sensbibili si firavi cum credeti voi

brigit mersi mult, esti o scumpa, si ma bucur tare ca sunt bine micutii tai, numai ai tai au fost mai mititei decat pisicuta mea, ca ma simteam singura pe aici cu cea mai mica pisicuta si-mi ziceam cum naiba fetele astea fac pa 2.5kg si in sarcini cu problemne si el care teoretic am avut o sarcina f usoara si nici o problema am facut o Ema de 2.5 kg asta a fost buna si o pisicuta de 1.5kg. Totusi uitandu-ma in urma,cred ca primul doctor n-a fost f bun de a ramas pisicuta asa mica si el nu mi-a zis nimic, mie nu mi-a zis niciodata de acele IRR-uri/fluxul de sange sau ce e, dar nu mai conteaza, acum sunt f bine...

au facut capritele 1 an pe 22, inainte de asta am fost pe la medic, le-a facut analize si le-au iesit bine, de data asta chiat un pic marite fierul, calciul dupa curele de vitamine

cu greutatea stam la fel de prost, Eva numai 6.7-6.8 kg si Ema avea aproape 8, dar dupa ce a avut diaree o sapt si n-a mancat mai nimic, cred ca a revenit si ea pe al 7.7
in fine, nu cred ca conteaza asa tare, atata timp cat sunt sanatoase, merg deja, adica se ridica singurele si fac chiar si 2-3 pasi, vorbesc si ele acolo: mama, mama mea, dada, tata, baba, caca = catel, cal

Ema are deja 6 dintisori (2 jos si 4 sus), Pisicuta numai 3 (2 jos si 1 sus); dar mititica chiar dc e stirba, mananca mai bine decat Ema bucatele de mancare; Ema dc simte o bucata baga mana si o scoate

Joi am facut o mica petrecere (18 pers) la un restaurant, aveau si muzica live si a dansat pisicuta pe muzica populara, ii canta Maria mea (ea e si Maria) si atat s-a agitat si a dat din cap pana-a vomitat si a parfumat tot restaurantl. Si am zis noi ca facem si turta, fara a cumpara turta totusi ca cine-ar fi mancat painea aia...haha, parinti nebuni; dar cum tota lumea era cu ele-n brate si altele, pana sa ajung eu sa scot tava (ca am zis ca sa le tai un pic din par si sa le pun sa aleaga obiecte de pe tava) au adormit fetele pe la 10, sa ca n-am mai facut nici o turta; o sa chem nasii acasa peste 2 sapt si le pun tava asa ca mi se pare funny sa vad ce aleg
tortul a patit la fel, ca dc fetele dormeau, si uitasem si lumanarile acasa, l-am taiat pur si simplu fara suflat si cantat; bine ca am avut altul si acasa si le-am pus lumanarele in ala, inainte sa plecam la restaurant

au primit la cadouri cacacioasele mici, 2 papusele, 2 bebelusi, 2 mutunachi cantatori, paturici din alea mici de dormit cu ele, o masinuta din aia de stai pe ea si merge dc dai din picioare, un ceas cantator, o rama masinuta, un laptop de copii si o punga mare de haine si pe deasupra si niste banuti...de carciun treb sa ma apuc si e de cumparaturi ca ma simt prost fata de oamenii care le-au adus atatea chestii
si evident au primit de la mami ratusca si pisicuta de la Svarowsky si bratarici de aur, iar de la nasi lantisoare de aur, niste minunatii toate, dar pe care nu li le pot da ca sunt prea mici si le baga-n gura, asa ca ne vom impodobi la primavara

si sunt rupta de oboseala, ca dupa cum am spus de 3 zile si 3 nopti tot petrecem, joi la ziua lor, vineri la ziua unchiului si verisoarei mele dragi si ieri la botez la pitesti la o vara a sotului....si tot asa, sapt viitoare o luam de la capat, vineri isi face tati ziua cu prietenii din bucuresti si sambata si duminica isi face ziua la pitesti cu cei de acolo....si vin sarbatorile si o tinem tot asa...am reusit sa-l conding sa plecam la Istanbul inainte de Craciun sa ne relaxam, odihnim si plimbam si noi, de Craciun probabil la Pitesti cu mamele si fratii, de Rev cred ca stam acasa toturi ci ceva nasi probabil si dupa Rev cica plecam in Bucovina cateva zile, ca sa incepem anul bine, cu plimbari si vacante si s-o tinem asa si anul viitor, can sper sa ajungem prin Mexic sau Dominicana

va pup fetelor si va urez numi bine si sarbatori fericite! desi am trecut si prin vremuri grele, dar ce zic eu grele, ingrozitoare, acum 12 ani cand mi-am pierdut tatal subuit si apoi acum 6 ani la fel cu tatal sotului; se pare ca acum au venit vremurile bune si fericite si chiar dc exista tristete si regrete undeva, sper sa reusesc sa ma bucur totusi de sarbatori alaturi de fetitele mere.

o saptamana frumoasa va urez,
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, multumesc mult pentru raspuns si sfaturi
Eu fac deja cam tot ce ai enumerat tu, doar ca eu sunt mai mult singura acasa si la mufat copii nu are cine ma ajuta, plus ca amandoi odata nu se suporta la san :) cel molcom necesita mai multa atentie si nu se pot tine amandoi... baita e floare la ureche, si la fel fac si eu, ma mulg dupa fiecare masa, si unde mai vezi ca nu-s nici cele 3 ore itre mese si mie nu-mi ramane noaptea nici 1 ora de somn, ca nu-i pot hrani pe amandoi odata decat rar, ca fac ce fac si se scoala la diferente de 30 min - ceea ce e bine pe de o parte, ca amanoi oadta e crunt ca nu-i pot trata simultan.
Noaptea mai dau si LP, daca nu mai apuc sa ma mulg, sau pur si simplu sunt franta ... Organizarea merge la orice in afara de partea asta cu sculatul lor si hranitul - unul san, altul lapte muls (in formula 30 min primul + completare dc vrea, 10min al 2lea + completare 40-60ml de LM sau LP)
Cel mic mai ia si greu in greutate... si ma streseaza ... e drept ca din spital dupa 7 zile am plecat cu ei de 2250g ceea ce era f prost... ca nu i-au hranit bine deloc - eu neputand sa le dau de la mine fiind pe antibiotice...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anna, ce chef ati facut voi acolo! super ! inca o data felicitari pt caprite!

Daaa, noi suntem picii de aici, 1.100 si 900 la nastere, din fericire sunt sanatosi si vad ca recupereaza rapid. Piticot are deja 5 kg la 3 luni jumate,. De doua luni de cand suntem acasa a luat cate un kil jumate pe luna, e mancacios . Sora-sa tine la silueta, dar nici de ea nu ma plang, a luat in ultimele doua luni 1 kg si 1.100 respectiv. Stiu ca mai incolo nu mai iau in greutate asa spectaculos incat ii las in voia lor, chiar daca asta inseamna papa la cerere si in consecinta mancat la 3 ore.

Cand vad planurile voastre de sarbatori deja ma gandesc ca poate , intr-o zi ne-om reveni si noi. Momentan si o excursie pana la un supermarket e ceva deosebit pt mine, nu mai stiu de cand nu am mai fost.

Ralu, pai cat ia piticot de zici ca nu esti multumita? Ai cantar, cat de des il cantaresti?

Ce poti face cu el, mai ales daca zici ca nu suge f bine la san e sa iti mulgi un pic sanul inainte - scoti foremilk-ul, acest lapte de inceput fiind mai putin bogat in substante nutritive, fiind mai ales destinat sa tina de sete. Poate el suge mai mult foremilk, oboseste si nu ajunge la laptele mai "gras" cum zice lumea prin popor. Apoi dupa ce suge el bagi iara pompa pe sanul ala, il golesti s amesteci cu primul lapte, rezultand un lapte echilibrat nutritiv.
Ce LP folosesti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_alina spune:

Buna seara fetelor

Ma alatur si eu grupului vostru intrucat de la 1 octombrie am devenit mamica a 2 baietei. si noi tot prin FIV i-am facut si dupa o sarcina usoara, fara probleme deosebite( in afara de o retentie de apa la unul din picioare - o problema existenta de care nu stiam) am facut 2 galuste de 2740 si 2610. Copii sunt bine, sanatosi slava Domnului..eu insa nu stiu daca de la stres sau asa a vrut mama natura dar nu am avut lapte deloc de la inceput- cam 10 picaturi numarate la fiecare san...asa am inceput asa a ramas si dupa o luna...asa incat suntem pe lapte praf...

intrucat timpul liber e destul de limitat si am timp sa citesc chiar tot ce ati povestit voi in urma as dori sa cer sfatul mamicilor mai cu experienta:

este vreuna din voi care reuseste sa se ocupe de ei singura? eu o am pe mama pana voi face 3 luni dar apoi voi ramane si singura si nu stiu cum sa ma organizez mai bine pentru a le face fata amandurora. cand se trezesc in acelasi timp la masa cum va descurcati?

puii mei fac 2 luni maine si intam in 3 luni..voi ati reusit sa ii faceti sa distinga ziua de noapte? daca da, cum? de vreo saptamana unul din baieti are stare de veghe daca vreti, de pe la ora 20.00 pana pe la 2-3 dimineata...deja nu stiu cum sa mai fac cu el si sa isi schimbe fusul orar..ziua doarme bine. dupa masa pica intr-un somn frumos si mi-e mila de el sa il trezesc asa ca seara are deja numarul de ore de somn facute....voi cum v-ati descurcat?

tare mult m-ar ajuta niste pareri; va pup, voi mai reveni cu impresii si va doresc multa sanatate voua si puilor vostri

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, as vrea eu chestiile de infasat, ai mei asa au stat in spital si acum vad ca se linistesc binisor dc ii infas la manute, iar chestiile alea sunt mai practice ca un scutec de finet ...
LP le-au dat din spital PreNan, si l-am pastrat, oricum dat fiind ca mananca maxim pe zi amadoi 100ml LP, nu cred ca e mult.
E o idee sa fac cum zici tu, sa elimin partea apoasa, sa vad cum ma descurc, macar la o masa ...
Avem cantar si dupa ce i-am cantarit dupa baita de cateva ori am renumtat ca nu vedeam dif., pana a venit pediatra la noi, si i-a cantarit si ne azis sa nu o facem mmai des de 2 ori/sapt, acum la 7 zile dupa iesirea din spital luase 220g dar evident alt cantar alte cond.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_alina spune:

si as mai vrea sa va intreb ceva: cum faceti seara cand se trezeste unul sa il schimbati fara sa il treziti pe celalalt? plecati cu el din camera lor sau stati acolo? s-au obisnuit copiii sa nu se deranjeze unul pe celalalt?eu de doua saptamani i-am mutat din camera noastra( unde dormeau un cosuletele alea speciale gen landouri) in camera lor dar in timpul noptii cand se trezeste unul merg si il iau la noi in camera unde il schimb, il hranesc si il duc in patul lui inapoi adormit. insa mi-e teama ca pe termen lung nu e o strategie buna..ca nu se vor obisnui unul cu plansetul celuilalt. doar ca, fiind prea obosita, am ales varianta asta. decat sa linistesc doi mai bine schimb unul separat.
voi cum faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Eu sunt f noua ca sa zic asa... dar momentan ai mei nu se trezesc unul pe altul la schimbat, oricum cel care e la schimbat nu urla, doar scartaie mai mult :)
de la spital ni s a zis sa i obisnuim unul cu altul si cu zgomote puternice; asa ca in general nu se trezesc unul pe altul pana acum; doar dc au probleme comune sa zic asa.

Mergi la inceput