Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Cat de dragalasi sunt!!!
Dragii de ei! Imi imaginez ce comploturi si pozne or sa faca impreuna si mai incolo...

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Ioana: noi am avut cu Eva reflux, insa ai mei nu au papat la san deloc. Pana m-am prins eu sa-i dau ei LP Antireflux, deja baiatul o intrecuse serios in greutate. Insa odata cu LP Antireflux am rezolvat problema ei. I-am dat pana tarziu din acesta, adica pana pe la 7 luni asa.
Anne: te inteleg perfect cu trezitul. Eu m-am trezit mereu sa le prepar laptele ficaruia, insa mama m-a ajutat cu tinutul biberonului unuia dintre ei. Acum i avem si noi pe cate unul noaptea, ca sa dom si eu cat de cat pt ca inca mai baga lapte nopatea ai mei ca lupii:((.
Mmmamarutza: am ras pe cinste si egzzaact asa fac si ai mei. Cand sa-i dezbrac sa-i pun la oala, incepe o veselie pe ei si o alergareee. Le place maxim in fundul gol. Ne-au mai si onorat cu cate un pish cand mai incercam noi educarea la olita. Deocamdata mai asteptam. Asteptam ca Eva sa dea startul, asa cum a facut in toate. Ea mitititca mi-a si spus odata ca face kk, eu am cercetat-o si am dojenit-o ca minte. Dupa doua minute iar m-a anuntat si deja facuse. Mama proasta ca mine mai rar!
Adde: tare rau imi pare pt puiul oprit. Stiu ca te stresezi pt Dublul test, si eu m-am consumat, ba am fcaut inca unul pe ascuns. O sa vezi ca va fi bine. Pe parinti si pe tatal natural lasa-i deocamdata. Nu le mai cauta atat in coarne. Mai ales pe el. Sa ne spui cand va fi vremea, ce astepti: fetita sau baiat.
Azi la locul de joaca erau doi gemenasi de 3 ani. Era o joac si o veselie pe ei...Ai mei stateau inmarmuriti si-i riveau. Am profitat si m-am odihnit si eu oleaca.

Bun venit puilor pe lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ralu felicitari pentru gutuitele tale! Uite ca ai reusit mamica draga dupa atitea saptamini grele, bravo ! Ai niste baieti puternici si luptatori Te mai asteptam cu vesti si povestiri
Adde imi pare rau , dar sa ramai puternica si curajoasa pt micutul care a ramas
Brigit, Anne,Ioana,Monas,Mmamaruta e o bucurie sa va citesc parca abia astept si eu sa imi vad mandrele ; desi uneori ma apuca o frica ca nu m-as descurca....
Diancic, Dianaradoi,Tonia,Tusferi si celelalte burtici ce mai faceti, ce vesti mai aveti?
Noi am fost luni la control, fetele sunt ok, ambele cu capul in jos, cea mare 1200 gr si pitica 1070, la 28 de saptamini. Colul era 3, inca bun, cerclajul isi face treaba . Mai avem putin cu amenajarea camerei, iar din decembrie vreau sa imi pregatesc bagajul ... desi pina la mijlocul lui ianuarie nici nu ma gandesc sa nasc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

Buna fetelor.
Ce mai faceti?
Noi am fost la dr si bebeii sunt bine au 1600 gr si 1500 gr la 31 saptamani,colul nu s-a mai scurtat a ramas tot de 3 cm si speram sa mai ramana asa.Burtica e cam mica nici nu zici ca am doi cu toate ca am luat 18-19 kg,la voi cum este burtica,cati cm aveti in talie?
Adriana sunt bune greutatiile bebeilor ,tineo tot asa.
Ralu felicitari sa fiti sanatosi,bebelusii scumpi.
Diancic,Lidia,Teli ati facut bagajul sau mai stati?,eu acuma ma apuc.
PA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

Burtica mea are 114 cm, si am luat 20+ kg si azi am facut 31sapt si sa speram ca mai stau fetitele in burtica, abia pe 5dec am prog la gine sa vad in ce stare mai e colul meu.
Tonia au greutati bune bebeii si la cat mai multe kg pt ei, bagajul am zis ca mil fac azi dar am avut alte treburi practic am cumparat tot cemi trebuie numai cat sa le aranjez in geanta.
Am luat si cerceluti la fete sunt atat de mici nici numi vine sa cred ca mai e asa putin abia astept sa ma vad cu ele acasa.
De 2 zile ca culc seara cu frica ca o sa nasc si am cosmaruri ca mi sa rupt apa si multe altele care o sa continuie banuiesc pana la nastere.
Ade mult curaj sa mergi inainte toate se intampla cu un rost in viata nimic nu este intamplator.
Diancic bbii tai ce fac cum te simti?
mamicile care ma incanta cu povestile si abia astept sa mai citesc si burticile

UM 18.04.2012, DPN 23.01.2013 31+ Alessia Elena + Giulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Tonia si bebei tai au greutati f bune, la fel si colul e bun. Sa o tineti tot asa Si burtica mea e destul de mica, dar eu nici nu am luat f mult in greutate
Lidia o sa vezi ca mai stau fetele cuminti in burtica citeva saptamini. Ai ales nume f frumoase pt ele; noi inca nu ne-am decis. Imi spui te rog ce pui tu in bagajel? Si eu vreau sa cumpar ce imi mai lipseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Adde, imi pare rau sa aud de pierderea unui bebe, dar trebuie sa fii tare pt celalalt

Mmammarutza, imi si imaginez copilasii la funduletul gol alergand, cat de dulci trebuie sa fie

Adriana, sunt super greutatile, felicitari si pentru colul bun, e super ca ai facut cerclaj preventiv, cred ca esti mult mai linistita, eu mereu stau cu inima mica cand merg la control, ma gandesc la dimensiunea colului si ma pregatesc mereu cand merg la eco in buc (paranoia din mine). In bagaj, depinde si de fiecare spital ce trebuie pus, dar chestiile de baza sunt cam la fel, adica: halat, camasa alaptat, sutien alaptat, tampoane san, papuci, chiloti, sosete, 2 pachete vata, absorbante de noapte, periuta si pasta de dinti, sapun, pampers, garmastan (crema pt sani), crema corp, creme fata, prosoape (unul mare si unul mic pt sani), pompa san (depinde de spital, nu toti te lasa cu ea),perie par, elastic par, bancnote de 5-10 lei. Pt medicamente o sa-mi dea lista in spital (branule si multe alte chestii). Cam asta e ce-mi amintesc pe moment.

Tonia, si eu la fel ca si Lidia, am cumparat de toate trebuie doar sa le pun intr-o sacosa, super greutati si la voi, felicitari!

Lidia, felicitari pt schimbarea saptamanii, si eu in fiecare seara cand merg la somn, ma rog sa nu nasc in acea noapte, am emotii mari, mai ales cand ma trezesc si noaptea si merg la baie, apoi dimineata sunt iar fresh (relativ...dar tot mai bine decat seara). Si eu am in "talie" 112 cm, avem 17+ kg, ultimele 2 kg puse intr-o saptamana, dar am renuntat la dulciuri seara si ne-am mai oprit din crescut

Copiii sunt din ce in ce mai activi, buna idee cu cerceii, am uitat sa-i cumpar printesei mele , mergem luni la morfo, abia astept sa vad cum sunt si cate kg au. Maine schimbam si noi saptamana, facem 32 s, chiar de ziua lui tati , care speram sa vina acasa maine-poimaine. Am spalat hainutele, trebuie sa le si calc...
Oare Monica ce face, a nascut? Stiti cumva?
Ma gandeam zilele trecute si la catalinaexl, oare cum se descurca cu tripletii....
Dar de Alex, mai stiti ceva?
Pup fetele, bebeii si burticile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

salutari...

adriana, multumesc pentru grija ta.. eu iar am fost internata. se pare ca o iau vertiginos pe urmele ioanei. de vineri seara m-am internat si mi-au dat drumul azi. de data asta am avut si contractii dureroase si in sfarsit m-am prins si eu ce sunt alea ca sa le urmaresc indeaproape.

adica crampe in pelvis cu iradiere in spate, urmate de intarirea abdomenului (asta pt burticile care nu au trecut prin asa ceva).

gynipral nu mi-au dat acasa, mai vedem...cred ca vor sa-i mai pastram efectul pt mai tarziu. si asa am avut 3 perfuzii zilele astea si no-spa injectabil.

azi am mai avut cateva contractii nedureroase, deci nepericuloase.
pupici

20 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Buna seara mamici si viitoare mamici!
Doamne, chiar a venit momentul sa ne face bagajelul? Incep sa am emotiiii , nu mi-am luat nimic din dorinta de a-i duce cat Mai aproape de termen, sunt zuza complet
Am facut si no I eco, am intrat in saptamana 31 si avem 1560 ea si 1680 El , ceea ce e OK.Vad CA si AI vostrii tot cam atata au.Colul e bun ,in chis.
Mie in schimb mi-e din ce in ce Mai greu sa Imi gases c o pozitie de dormit si mi-e team a sa nu-i stresez cu foiala me a pe bebei
VA pup si sa fie bine pentru toti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

Buna fetelor
Fetelor ce diferenta mica de 2,4 ,5 zile e intre noi( eu, lidia, diancic si teli),asta e foarte bine pentru ca atunci cand ne vom aduce papusile acasa o sa discutam in legatura cu toate nelamuririle pe care le avem despre ei,si sper si intre bebeii nostri sa fie tot asa mica diferenta,adica sa nastem peste 5,6,7 saptamini.
Teli foarte,foarte bune greutatiile bebeilor.
Fetelor voi stati mult la pat?,ca eu nu prea stau,nu am stare.
Acuma ma duc sa calc hainutele bebeilor.
.

Mergi la inceput