Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaady

Adde o sarcina gemelara e frumoasa dar si putin mai grea, depinde de la caz la caz. Stiu fete care au stat la pat mare parte din sarcina, eu de la 14 sapt sunt in medical acasa. Dar sunt si fete care au lucrat pina aproape de 30 de saptamini. Eu iti spun toate astea ca sa iei in calcul ambele variante.
Noi suntem putin racite , dar speram sa ne treaca repede. Avem 27 de saptamini, burtica creste pe zi ce trece, colul era 3 sapt trecuta dar slava Domnului avem cerclaj facut la 14 saptamini preventiv. Cred ca e primul sfat pe care l-as da oricarei gravidute cu gemeni . Poate asa sunt eu, precauta din fire si imi iau toate masurile de protectie
O zi buna si sa auzim doar vesti bune



Sa stii ca abia acum am vazut si mesajul tau! Sau il vazusem si am sarit peste el? Oricum, tin sa-ti multumesc Pt. mine inseamna ceva cand altii isi fac timp sa se mai gandeasca si la mine.

Inca primesc sfaturi "de bine", compatimitoare dar incerc sa nu las sa ma afecteze atat de mult. Parintii vazand ca nu le mai raspund la telefon au inceput sa-mi sune... cunoscutii, vecinii M-am trezit cu una la usa sa-mi spuna ca pot sa apelez cu incredere la ea N-am inteles nimic din ce vroia de la mine! Dar cat se mai poate face "ceva" or sa tot apara binevoitori. Cu fostul prieten nu am mai vorbit, ma agit numai eu sa-l sun si sa-l tin la curent, iar in ultima vreme nici nu imi mai raspundea. Asta e, eu am renuntat sa mai lupt cu ei. Imi spun mereu ca Dumnezeu o sa aiba grija si de mine si de copiii mei, e loc sub soare pt toti.

Mai am de asteptat pana luni la eco, unde sper sa primesc vesti bune. :D

In rest mananc de sparg, mi-e o foame de lup! Ma deranjeaza unele mirosuri si bag de seama ca nu prea suport carnea... Iau fier cu acid folic, si ar trebui sa mai iau niste vitamine numite Elevit. Voi ati luat din astea?


Voi sunteti minunate si va pup cu drag!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amaliaro

adde eu am 6 saptamani si se vede deja ma intreaba lumea daca sunt insarcinata am 58 kg 1.65
noi maine ne ducem iar la eco ne achiemat medicul din cauza usoarelor sangerari avem dezlipire de placenta (amica )speram sa avem vesti bune

amalia tsakoniati
6+

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota



Iti pumnii sa fie totul ok! Noi suntem apropiate ca nastere.

Eu am 1.58 si 50+ kg, in ultimii ani m-am tot ingrasat. Eu cunoscandu-ma, se cunoaste la burta ca e mai maricica. :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Adde, nu-i baga in seama pe "binevoitori". Tu inceoe sa te bucuri de sarcina, mai ales daca te simti bine. In tine cresc 2 minuni
Ia tot ce iti recomanda medicul gineco. Ai un gineco in care ai incredere? Trebuie sa iti faci si ceva analize. Vorbeste cu medicul de familie si vezi ce poti face gratuit. Si unele medicamente pe care e probabil sa ti le prescrie gineco, le poti lua compensat (Utrogestan de exemplu, e posibil sa iti prescrie).
Eu am obtinut sarcina prin FIV, deci iau mai multe medicamente. In plus, analizele le fac gratuit ca am un abonament la o clinica, dar sunt aproape sigura ca prin medicul de familie le poti face si tu gratuit...

Eu am fost la eco, cei mici sunt bine, colul e inchis.

Vz pup cu drag!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

adee ,eu iau elevit,e foarte bun si e gratuit de la medicul de familie.
burticile ,bebeii si mamicile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Buna fetelor, ce faceti? Ce fac bebeii? Da gravidutele cum mai rezista?
Anne'mary, vroiam sa te intreb in legatura cu nasterea la RM, in afara de pretul nasterii, ai mai platit ceva? Parca se mai recomanda screening nou nascut, sau nu mai stiu ce alte analize pt copii si mama... Multumesc mult , mi-as dori sa ajungem si noi sa programam cezariana, cred ca dupa sapt 36 poate fi programata deja, o sa mai discut si cu doctorul, pt ca usor usor ne apropiem de termen.
Pup fetele si o saptamana usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Citat:
citat din mesajul lui Brigit


....
Ralu, ma tot gandesc la gutuile tale. Da un semn, pupici pe burtica mare.



Te gandeai bine, Brigit, ca pe la ora aia m-a luat durerea de spate :) si cine se gandea ca nasc :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Diancic, aveai dreptate :) eram in spital inca, am foscut o infectie urinara dupa cezariana - da, am ajuns la cezariana, ca unul era transvers

Deci, detaliile, 35+6, fara vreo injectie de beta/dexa metazona, cu col dilatat de 3-4cm am intrat in cezariana de Sf. Nectarie si gutuiutele mele de 2500 si 2400 au venit pe lume perfect sanatosi, nu au stat o clipa la vreun aparat. Ii iubesc atat de mult !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Bun venit pe lume bebelushilor tai, RALU!!! Va doresc multa sanatate si sa aveti parte numai de momente frumoase impreuna!!! Pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Ralu, la multi ani bebeilor tai, sa fie sanatosi, voiosi, fericiti si sa aiba parte de tot binele din lume
Cred ca esti tare mandra de ei cu asemenea greutati, felicitari si la mai mare!!! A venit si lapticul, tu cum esti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Ralu felicitari A venit ca un soc vestea desi banuiam ceva ceva. Ma bucur ca bbii sunt sanatosi Te asteptam la povesti

Diana, nu am platit nimic in plus. Nu am facut screeningul metabolic pt ca nu m-am convins ca este util. Mai au screening auditiv dar nici pe acela nu l-am facut. Stiu ca cel metabolic nu costa decat vreo 750 de lei. Am preferat sa cumpar pampersi de banii aia . Nici celule stem nu am recoltat spre usurarea medicilor pt ca la gemeni spuneau ei ca este complicat pt ca sunt 2 cordoane, trebuie atentie ca sa nu incurci bb cu cordonul etc.
Orice alta nelamurire, intreaba-ma.

EU am probleme cu somnul. Cel mare doarme de 2 zile cate 4 ore legate. Cel mic doarme cu sotul si imi tot spune ca mananca o data la o ora jumate-doua. Aseara am facut schimb de bb ca sa vad exact ce se intampla cu cel mic. Concluziile noptii: cel mic doarme 3 ore legate iar cel mare, in mainile lui lucian, doarme o ora jumate-doua. Sunt disperata pt ca presimt ca voi fi nevoita sa ma trezesc dupa amandoi ca sa fiu sigura ca nu umfla sotul copiii . Ne apropiem de 2 luni si ma astept sa doarma din ce in ce mai mult ca doar nu or manca din 2 in 2 ore pana la majorat, nu?

Mergi la inceput