Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Tusferi, bine ai venit si sarcina usoara si la termen

Diana, poate intr-adevar ar treb sa mai ceri o a doua opinie si cu Doamne-Doamne inainte, speram si ne rugam sa nu fie nimic grav si ireparabil

Adde, cum adica ce ingerasi, cand iti doresti copii, bineinteles ca-i vezi ca pe niste ingerasi, cel putin eu asa ii vad, dar cu atatea "incurajari", cred ca inca nu-ti poti imagina niste bebelusi gangurind si zambind dulce, ca niste ingerasi . Si noi avem sarcina obtinuta greu, dupa 7 ani de incercari, si un fiv esuat, dar am insistat si ne-am rugat in continuare. De cand am ramas insarcinata zambesc mai mereu, mai ales in primele luni nu ma puteam abtine deloc, consider ca suntem binecuvantati si multumim in fiecare zi lui Doamne Doamne

Pup fetele si o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

fetelor, va multumesc pt suport. deocamdata abia diger vestea. ma gandesc ca daca ma mai duc la altcineva o sa se uite din nou la toate organele si nu as mai suporta atatea emotii. oricum sunt chemata la re-evaluare pe 6 decembrie. eu acum m-am dus la 20s si 5 zile, insa fetitele erau dezvoltate de 19s si 3 zile. doctorita nu a pus un diagnostic final tocmai ca sunt destul de mici si m-a chemat din nou la 24s. daca diagnosticul de mentine, voi cere atunci o a doua parere. pentru moment, nu prea am chef de nimic. incerc ca lucrez cat mai mult (de acasa, evident) si sa nu ma mai gandesc.

va pup

20 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Adde, uite ce te asteapta https://picasaweb.google.com/anne.mary24ian/MesGarcons

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anne`mary

Diana, imi pare nespus de rau pt vestile primite. Incearca o alta parere. Herghelegiu este f bun si ti-l recomand pt ecografii. Nu stiu ce altceva sa-ti spun si sa te ajut

Adde, ai putea sa scrii o carte la cate ai patit :). Punandu-ma in locul tau m-as gandi asa: La 35 de ani nu mai sunt tinerica oricat de tare ar sustine treaba asta mama (ea la ce varsta te-a facut?). Pana gasesc un alt barbat, pana decid daca vreau un copil cu el ajung la menopauza; am posibilitatea sa stau 2 ani acasa cu ei si daca sunt cumpatata ma descurc cu 1600 lei 2 ani. Plus ca ma ajuta fetele cu hainute, jucarii si fac o economie la astea. Dupa 2 ani pot da copiii la cresa apoi la gradinita. Daca zici ca asta e atitudinea naturala a parintilor tai, eu una, la modul cel mai serios m-as gandi sa limitez contactul cu ei. Tu stii mai bine cum te-a afectat comportamentul lor si cat te risti sa aiba de suferit copiii tai. Eu pe maica-mea nu intentionez sa o las singura cu copiii mei pt ca ne-a batut pe mine si pe fratii mei crunt. Nu am garantia ca nu si-ar varsa nervii si frustarile pe baietii mei si de aceea singura cu ei nu va sta. De asemenea as cauta un grup de suport cu mamici singure. Eu chiar cred ca am mari sanse sa nu o iau razna daca sunt intr-un grup pt ca am o problema cu care sigur s-a confruntat cineva si gasesti o solutie. Inclusiv cum te descurci cu carutul....sa vezi ce de solutii care mai decare mai ingenioase au gasit fetele.
revin....se trezira kinderii


Pai deocamdata intentionez sa aflu/ sa rezolv cat mai multe lucruri singura, sa nu depind de ei. Crezi ca mie mi-ar conveni sa-mi creasca ei copiii? Dar de un ajutor tot voi avea nevoie la inceput... Bunicii pot fi blanzi cu nepotii, ii si rasfata, dar nu am nevoie sa se uite in continuare urat la mine si sa ma minimalizeze. Plus ca eu am alta mentalitate, alte planuri. Vreau sa-mi dau un examen profesional prin martie si as putea sa lucrez ca traducator autorizat. Eu experienta am, dar nu am autorizatia. Pana atunci ma interesez de tot ce pot eu sa fac, trebuie sa existe asociatii pt. mame singure, grupuri de suport cum spui si tu, o sa intreb si la biserica la care merg eu. Bine ca mi-am mai revenit si nu mai sunt asa deprimata. Ma vedeam cu copiii in brate, cersetoare pe strada :)))))


Acum raspundeam, dar mesajul meu inca asteapta sa fie moderat. Nu vad linkul :D page not found sau asa ceva (pe picassa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arta spune:

Dragi mamici si viitoare mamici, nu m-am mai conectat de ceva timp...Fetele mele au implinit acum 1 an si 7 luni, si sunt tot mai minunate, si cresc groaznic de repede- oricum, am impresia ca sunt intr-o alergare continua intre serviciu si casa...Am inceput sa fac ordine in lucrurile lor si sa ma debarasez de ce nu e nevoie- ca tot apar lucruri noi!- , asa ca am postat mai multe anunturi de vanzare in Bazar (ID Dianafil): carucior gemeni, portbebe*2, marsupiu*2, cantar electronic, colacei pt inot...Daca sunteti interesate, ma puteti contacta pe Dianafil77@yahoo.com. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ziua buna dragelor
Ce mult ati scris in ultima vreme, ce de burtici noi.. Bun venit dragelor si sarcini usoare
Dianaradoi imi pare rau pt vestile mai putin bune , la cine ai facut ecografia? Eu as urma sfatul fetelor, as cere clar a doua parere de la un ecografist bun, sau macar fa o programare pt luna decembrie, in caz la la reevaluarea din 6 dec ramai cu acelasi diagnostic. Si eu il recomand pe dr Herghelegiu, de care stiu insa ca e f ocupat, dar si pe Dinu Alexandru. Tu faci cum crezi de cuvinta
Diancic tu cum mai esti?
Annesi eu am mari dileme ce marca de pampersi sa iau pt inceput. Tu ce mi-ai recomanda? E o placere sa va citesc si pe tine, pe Brigit , pe Ioana si pe celelalte mamici cu povesti despre bebelusi. Ma straduiesc sa retin cit mai multe dar nu prea reusesc, asa ca imi voi face un carnetel
Ralu tu cum mai esti?
Adde o sarcina gemelara e frumoasa dar si putin mai grea, depinde de la caz la caz. Stiu fete care au stat la pat mare parte din sarcina, eu de la 14 sapt sunt in medical acasa. Dar sunt si fete care au lucrat pina aproape de 30 de saptamini. Eu iti spun toate astea ca sa iei in calcul ambele variante.
Noi suntem putin racite , dar speram sa ne treaca repede. Avem 27 de saptamini, burtica creste pe zi ce trece, colul era 3 sapt trecuta dar slava Domnului avem cerclaj facut la 14 saptamini preventiv. Cred ca e primul sfat pe care l-as da oricarei gravidute cu gemeni . Poate asa sunt eu, precauta din fire si imi iau toate masurile de protectie
O zi buna si sa auzim doar vesti bune


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Adriana, nici eu nu am retinut ce am citit la mamici. Am zis ca le tin minte dac nu a fost sa fie. Dar mie mi-ar face placere sa reiau discutiile despre colic, pampersi, somn peste 2 luni deci don`t worry.

Daca vreti sa va prapaditi de ras, va recomand http://ink4thought.com/2012/04/11/gloriosul-sentiment-al-maternitatii-3/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

mda...aveti dreptate. cred ca cel mai bine ar fi sa fac dupa 6 decembrie, sa vedem daca va mai fi cazul. insa nu stiu daca doctorii astia vor vrea sa se uite doar la ce nu e ok la mine (rinichi si plaman drept) pentru ca sa ma ia de la inceput cu toate masuratorile si sa stau cu emotii din nou si pt celelalte organe, nu mai vreau...

oricum, niciun diagnostic nu e final pana nu se nasc copiii iar doctorita de acum m-a asigurat ca si in cazul in care diagnosticul va ramane asa nu e nevoie de interventie acum sau imediat dupa nastere. oricum, inca procesez informatia, astfel incat e posibil sa am idei contradictorii, sa ma razgandesc etc. sper sa nu va suparati pe mine.

va pup

20 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Adde, am inteles eu bine, psihiatra te sfatuieste sa renunti la o sarcina pe care ti-o doresti asa de mult??? WTF
In primul rand ca subiectul oricum nu este de domeniul psihiatriei ci a psihologiei, iar un psiholog normal ar fi trebuit sa medieze conflictul si in niciun caz nu sa te sfatuiasca sa faci avort! Ba dimpotriva! Un avort este traumatizant psihic, mai ales pentru cineva care isi doreste sarcina! Daca nu ma insel, pe afara te trimit la psiholog inainte sa iti faca o intrerupere de sarcina, sa iti prezinte alte optiuni inainte sa recurgi la o astfel de solutie! Mi se pare de neconceput ca un doctor, cu atat mai mult cu cat este psihiatru, sa te convinga sa intrerupi o sarcina gemelara, dorita...
Diancic, merci!
Dianaradoi, stiu ca e usor de zis si aproape imposibil de facut, dar incearca sa te focusezi pe ganduri optimiste, pt ca stressul nu face bine la bebei...
Pup!


Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Buna seara dragi mamici si burtici la dublu

Nu am mai intrat de foarte mult timp aici si vad ca s-a cam schimbat tura. Recunosc foarte putine fete. Vreau sa le felicit pe noile mamici si sa le urez multa sanatate gravidutelor pline de emotii. Intr-adevar, sarcina gemelara nu e usoara, dar satisfactiile sunt la patrat. Ma bucur mult pentru voi toate. Ralu, ce se-ntampla cu gutuile tale?

Am intrat fiindca voiam sa vad ce mai face Dianaradoi. Stiam ca urma morfologia de trim 2 si voiam sa vad ce-ai mai aflat. Imi pare rau ca vestile nu sunt bune, dar as vrea sa-ti spun ca si noua, la morfologie nu ne-a vazut un rinichi (la una) si incrucisarea vaselor mari la inima (la cealalta). Doua saptamani mai tarziu, la reevaluare, s-au vazut. Nu a mai stat sa numere si sa masoare tot, a cautat doar ce nu vazuse prima oara. Scapi mult mai repede. Nu prea stiu ce sa-ti mai zic in plus, ca sa te incurajez. Sa stii ca ma gandesc la tine cu drag si-ti doresc numai bine.

As vrea sa incerc sa o incurajez si pe Adde. Nu va fi usor, vor fi destui care se vor purta urat (si e dureros cand chiar parintii tai fac asta), dar vor si multi oameni care te vor sustine si te vor ajuta cum pot mai bine. Iti doresc sa ai parte de cat mai multi din a doua categorie.

Incerc sa intru mai des, sper sa ma lase zgatiutzele

Alma, mama floricelelor de cires

Mergi la inceput