Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (73)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Mamici si burtici,
Intru fuga oleaca , ca-s prinsa cu bagatul hainelor in sifoniere (ne0am mutat la 3 camere si e varza in toata casa).
Vreau in special sa o incurajez pe Adde si sa-i spun ca exact asa a reactionat si mama mea cand am anuntat-o ca asteptam gemeni. M-am enervat atunci maxim insa am tacut, stiind ca nu o sa-i cer oricum ajutorul. Soacra ins schimb era plina de voie buna cand am anuntat-o. Dupa nastere am inteles de ce au reactionat asa. Mama a venit nechemata la noi si a ramas pana in ziua de azi si am ajuta enorm cu copiii si cu toate treburile . Soacra era fericita atunci pt ca stia ca nu o sa miste un pai. Ma rog de ea sa vina cate o zi cand mama are alte trebuir sau eu am ceva de rezolvat....ghiciti daca e venit vreodata? Deci Adde, lasa-i pe perinti sa fie mai uraciosi . O sa vezi ca vor fi innebuniti dupa cei mici si te vor ajuta chiar fara sa le ceri. Repet si eu ca te vom ajuta cu hainute, jucarii si alte cele. Eu am mai da din ale mele insa mi-au mai si ramas o groaza, asa ca dupa nastere doar imi spui unde ti le trimit. Nu-ti face griji. Ca bani ai spus ca ai salariu minim pe economie. O sa primesti pt un copil 600 si pt al doilea inca 600 , pt fiecare cate 200, deci timp de doi ani vei primi 1600 lei . Te vei descurca cu ei. Si eu am spus prietenilor si cunsocutilor ca primesc cdaca au de dat pt copii, si am primit mai mult decta necesar.
Alex: esti la Polizu pe maini bune, copiii vor fi bine. Abia astept sa ne mai spui ce faceti.
As avea fiecareia de scris cate ceva insa-s rupta de oboseala, ma bag putin sa ma odihnesc ca apoi o iau de la cap cu aranjatul.
Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MONAS, sa stapanti fericiti si sanatosi noua locuinta!!!
In vacante sau cand dorm in deplasare (la mama, sora-mea), copiii au tarcuri. Cu noi in pat nu se pune problema sa doarma ptr. ca nu au fost obisnuiti. Daca ii pun langa mine in pat, singurul lucru la care se gandesc este joaca. Intr-un fel e bine, in alt fel, nu. Acasa nu avem probleme cu adormitul ptr. ca le spun poveste in fiecare seara, apoi sting lumina, inchid usa si "la somn"! Insa daca suntem plecati, nu sunt obisnuiti cu locul si atunci maraie cand ii pui sa doarma. Daca insa ar fi obisnuiti sa doarma langa noi, simtindu-ne acolo, sigurnu ar mai face circ...Asta e, sper ca peste cateva luni situatia se va imbunatati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Hello gemenistelor!

Mona, sa stapaniti sanatosi casuta noua si sa fiti fericiti in ea. Si la noi cu ajutoarele...rau de tot...dar nr facem noi mari

Mammarutzo, imi pare tare rau ca a trebuit sa scurtati sederea la munte.

Anne, sa stii ca eu schimb pampersi la fiecare masa indiferent de continutul lor. La spital cat am stat am vazut nenumarate cazuri de infectie urinara generate in principal de faptul ca nu erau pampersii schimbati suficient de des si copiii stateau cu pampersul murdar mai mult timp. Cat erau micuti si nu aveam voie noi sa umblam la incubatoare, in terapie, ajunsesem sa dau spaga si ca sa mi-i schimbe de pampers mai des, baietelul mai ales e mai sensibil si facuse un eritem de nu ii mai trecea. Acum slava domnului nu mai avem pb asta, insa eu ii schimb mereu.
By the way, ce scutece folositi si cat sunteti de multumite de ele?
Noi le avem pe cele de la Huggies cu bumbac organic, insa caut o varianta pt nr 3, cei de la huggies au vaianra asta doar pe 1 si 2, apoi de la nr 3incolo au alt sistem

http://www.primele-cumparaturi.ro/173-huggies-newborn-nr2-mega-.html

In rest noi suntem tot cum ne stiti, mancam la max 3ore. Anne, aseara nu a mers nici la mine faza cu ridicatul temperaturii, am observat ca tine doar cand venim de afara, atunci se incalzesc si dorm mai bine. Aseara au chitait de caldura.

De dormit, in patul lor dorm, si acasa si in deplasare la bunici. Dar eu dorm cu ei in camera, mai fug unerori si langa consort si imi iau interfonul langa mine, insa m-am obisnuit sa ii pot vedea daca doar deschid ochii si sa intind mana sa ii linistesc in caz de sunt miortzaiti. In pat cu noi nu i-am luat deloc, ii mai tin pe burtica atunci cand se vaita de colici dar imi e teama sa nu adormim asa.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica11 spune:

Diancic si Ioana pt gandurile bune. Suntem inca in formula completa de 3 si speram sa mai ramanem asa. Mi-e mai usoara inima cum mai trec zilele si ma apropii de 35s. Am exemplu ioanei cu boboceii sanatosi. Joi facem doza 2 de dexa. Cineva a intrebat dedexa...tonia cred, ....la mine te refereai cu 34s. Noi am facut pt ca aveam contractii si col deschis si bebeii bateau sa iasa. In astfel de momente te rogi sa fie ei bine si sa respire singurei, greutatea o vor recupera cu siguranta dupa nastere. Ai mei aveau peste 2 kg la prima doza. Preventiv....nu stiu ce sa zic, poate duci la termen cu tot cu col scurtat. Multumesc celor care se gandesc lanoi si o sa mai scriu cand pot. Sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

diancic ce col imens ai, eu la inceputul sarcinii il aveam 3,7 cm masurat vaginal.Morfofetala tot saptamana viitoare o am, abia astept sa vad ce fac bebeii dar si colul,eu nu prea am stare sa stau in pat,tot tespectul pentru fetele care au stat si stau la pat.
Teli tu cum stai cu colul la 29 de s?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

La mine e Mai problema cu colul .Am cerclaj de la 19 saptamani,la 27 de sapt Avea intre 2,5 si 3 cm. VA dati seama CA orice intepatura sau lovitura Mai puternica a bebeilor ma sperie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

La mine e Mai problema cu colul .Am cerclaj de la 19 saptamani,la 27 de sapt Avea intre 2,5 si 3 cm. VA dati seama CA orice intepatura sau lovitura Mai puternica a bebeilor ma sperie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Fetelor, va multumesc mult! Sper ca v-am retinut numele (Mona, Amalia, Anne-Mary, 2 Diane parca :D ) dar acum sunt prea obosita sa raspund personal.

Maine cred ca vin ai mei in Bucuresti (sau doar mama). Au imprumutat bani si vin sa vorbeasca cu mine, sa ma convinga sa avortez. Am fost data dracului si jignita in toate felurile pana acum. Intr-un fel imi pare si rau pt. mama ca vb atat de urat, dracuieste tot timpul si nu e bine. Am crezut ca-i vorba de gemeni, ca sunt socati ca sunt 2, dar nu, nu e asta. Nu accepta deloc ca eu sa am copii (!) Cica sunt prea tanara (35 de ani! si mie-mi pare rau ca n-am facut copii mai devreme!), nu am sot bineinteles, doar cand voi fi maritata, sunt muritoare de foame, ei sunt batrani si bolnavi, m-asteapta ani de zile de stat in casa. Eu am fost calma la telefon, am incercat sa le zic ce am aflat de indemnizatie si una alta, diferite solutii la care ma gandisem, o bona, o femeie care sa ma ajute daca mama nu poate. Nu a fost chip sa scot 3 cuvinte legate. Acum mi-e greu, dar sper sa fiu eu OK si pe mai departe, macar sa nu tip eu.

Miercuri am cardiologul si sunt nervoasa de ce va spune, cum vede el medical lucrurile. Dar mai sunt femei care au nascut cu probleme la inima. De fapt, chiar mama, ca e boala genetica.

O sa revin asupra unor subiecte cum ar fi serviciul meu sau lucruri pe care n-am apucat sa le explic. Printre altele, lucrez cu copii! :) Asta inseamna ca trebuie sa fiu calma, empatica, nu cu nervii la pamant, va dati seama. Eu in general am lucrat cu publicul, ar trebui sa am autocontrol.

Imi pare rau ca nu pot sa citesc acum cu mai multa atentie sa vad si cum sunteti voi, dar o sa revin. :)

Spunea aici cineva (Amalia) ca s-a chinuit 12 ani sa aiba copii... stiu ca voi ma intelegeti de ce nu pot sa renunt. Si da, poate trecand lunile, voi gasi mai multa intelegere si la ai mei.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Adde , Imi pare tare rau CA treci prin astfel de momente, Mai intelegeam daca lucrurile astea s-ar fi petrecut in urma cu 25 de ani cand mentalitatea oamenilor era Alta. EU am ajuns sa am copii asa tarziu, am 44 de ani, pentru CA in urma cu 20 de ani am facut in singur avort , legal, in spital ,in urma caruia mi s-au obturat trompele uterine pt CA am avut o infectie prost tratata. Dupa asta au urmat ani de cautari si tratamente, nenumarate fivuri, chin, durere sufleteasca fara margini la fiecare esec.
Scuza-ma CA te intreb,dar pe tatal copiilor nu pot I sa-l implici deloc in cresterea lor?
Nici nu stiu de sa -ti mai zic, I mI pare asa de rau CA acesti copilasi au atatia oameni impotriva . Sper sa se rezolve in bine situatia ta, te asteptam cu vest I bune de la medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Monas, felicitari pt noua casuta, sa va faceti multe amintiri frumoase aici
Mammarutza, multumesc pt raspuns, si parerea mea e ca tot e mai bine ca fiecare copil sa doarma in patutul lui, chiar daca pt cateva zile pe an de vacanta e mai dificil
Tonia, chiar daca am un astfel de col, tot stau cu inima pana in gat de emotie la fiecare sut in col, sau pe acolo. De fiecare data cand mergem la control am maaari emotii, ca sarcina gemelara e cu risc si nu stii niciodata cum poate evolua situatia
Teli, ti-a zis ceva doctorul de dexa? si multi ani inainte, ma bucur ca DD v-a binecuvantat cu 2 puiuti care vor veni curand
Adde, imi pare rau sa aud ca nu ai sustinere nici acum de la parintii tai, dar vorba lui Anne, suntem aici pt oricare fel de ajutor si sunt sigura ca parintii tai isi vor schimba parerea o data ce vor vedea nepoteii, n-ai cum sa nu te indragostesti de niste ingerasi.
Adriana, Diana, ce faceti? Sunteti bine, da?
Va pup si o zi minunata sa aveti

Mergi la inceput