Colectia de toamna-iarna 2005 (41)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

la multi ani, Daria, Daniel si Raluca!

Vin cu vesti de pe frontul diversificarii, Ami mananca piureul de legume/supa f f bine, ca sparta. La alta masa ii dau mar fiert in abur, mananca dar nu chiar asa.

Supa o fac pe doua zile, pun ceapa, 2 morcovi, un pastarnac, o telina mica, un patrunjel si un dovlecel si pasez tot in afara de ceapa iar din telina am pasat doar un coltisor, sa se obisnuiasca cu gustul. Plus o lingurita de ulei de masline extravirgin per portie. In doua zile mananca tot maglavaisul, azi de abia mi-a ramas o lingura pe fundul craticioareii sa gust si eu.

A si luat in greutate mai bine, 145 g saptamana asta. In plus vad ca mai baga si noaptea un supt , desi renuntase sa mai suga noaptea de o vreme. S-a pus Amisorul pe infulecat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

I s-a deschis apetitul
La multi ani tuturor si multi pupici sarbatoritilor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

LA MULTI ANI FERICITI SI PLINI DE SUCCESE pentru Alexia-Maria,Krisztian, Natalia Cristina,Maya, Sarah,Bianca Maria,Daria Virginia,Smaranda-Ioana,Daniel Patrick Nicholas, Raluca-Ioana !

Ne cerem scuze pentru intarziere si, ca sa ne iertati, va facem si o mica dedicatie:

http://www.youtube.com/watch?v=TYxtOPSuojw&feature=channel&list=UL

Va pupam si va dorim tot binele din lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Le-ati dat buricul in mana la 7 ani, cum se zice?

Cum ati sarbatorit , ceva special sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Gabitaco, m-am delectat ieri cu Mateea cantareata, foarte frumos canta, bravo ei si voua pentru cata energie depuneti in asta!

Ilenutza, cum mai stai cu lapticul si cu greutatea mandrei? Nu te panica si nu ii da lapte praf, pe cat posibil!
Eu am rezolvat-o cu diversificarea, luna asta a luat 485g fata de aprox 500 cat trebuia sa ia. Si nu i-am introdus inca cerealele, doar piure de legume si ceva fructe dar dupa care nu se prea omoara. Deci banuiesc ca isi ia ceva si din lapte. Nu recomand, bineinteles, solutia asta la varsta voastra dar vreau sa zic ca se mai compenseaza lunile una pe alta si pana la urma e OK. Amaliuta are 7160 la 6 luni, eu sunt multumita.

Aseara am fost cu colegii de servici la restaurant, ziua firmei, aniversam un an de la mutarea in noul sediu. Seful meu s-a mirat ca numai de 6 luni si ceva stau acasa, i se parea ca mai bine de un an bine ca imi tot fac eu calcule cat sa stau si cum sa fac sa nu para ca stau foarte mult. Si lor deja li se pare. Oricum mi s-a parut foaaaarte ciudat sa ies din casa fara Amisor.

Care-i faza cu buricul ca eu nu le-am pastrat buricele, le-am aruncat, ca si dintii de altfel:) ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola
Cu Lm exclusiv stam bine, a luat 450 g in 20 de zile, mi- am luat acum niste pastile more milk plus f bune

Am pastrat buricele si dintii,

LA MULTI ANI tuturor celor sarbatoriti azi, o floare virtuala pentru toti si numai bine!!!

Tu stai un an sau doi acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi!

ile, bravo pt 450, e bine! Keep up the good work ca sa zic asa!
Eu intentionez sa stau cam un an si jumatate, pana in toamna-iarna urmatoare.

Virgil a ochit un workshop foarte interesant in San Jose, California tine luni si marti, pleaca duminica la pranz de aici si marti seara de acolo ce sa mai zic, e si V asta un calator... Ne-am potrivit!

Dupa ce we trecut am fost singura cu mandrele, el fiind la Alba, in duminica asta din nou singura, mergem la 2 petreceri de copii ( la ora 14 se termina una si incepe cealalta) si apoi 3 zile de scoala nu-mi va fi usor singura cu toate trei. . Dar nu m-am putut pune in calea fericirii omului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

La multi ani pentru toti micutii care au implinit 7 anisori!!! Din suflet va doresc sa aveti o copilarie frumoasa si o viata cu noroc si sanatate

Desi nu apuc sa scriu in timp ma gandesc la voi, va si va imbratisez cu mare drag.

lavi ma bucur sa citesc despre evolutia micutei Ami, la fel de mult ma minunez cu poti sa faci fata singura la atat de multa miscare avand in vedere ca nu ai nici masina esti de admirat si daca ai vreun secret te rog spune-l
Sa stii ca asa sunt toti sefii, poate ca vroia sa iti spuna printre randuri ca vrea sa te intorci

ile , fratiorii cum se mai poarta cu ea? cum faci fata cu lectiile si toata treaba, ai gasit pe cineva?

meemsy La multi ani si aici pentru ziua de nume Si abaia astept sa vad poze ... La voi cand a\e vacanta? le dau teme pe perioada vacantei?

ina mi-e dor de tine, daca citesti te si abia astept sa ne mai spui cate ceva despre micutii tai. Ce mai face Robi fratele de nazdravenii cu matei , missa ta Rachel ce mai face? cum te-ai acomodat in noua casa?

anda ce mai faci? de foaret mult timp nu te-am mai vazut on line, sper ca sunteti bine.

Despre noi in doua cuvinte, lipsa timp, scoala care merge greuuu, si dor de ducaa




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Lavi ce ai facut cu dermatita atopica? De la ce a facut- o?cum de ati stat acasa sapt asta?
Uite si bubulina a facut o alergie care nu ii mai trece, i - am dat claritin 10 zile, i s-a ameliorat dar nu trecut. Desi e alaptata exclusiv ma intreb de la ce pisici i-a aparut

Ce faci cu Ami , o duci la cresa?

Roxi pup si eu.
Mi- am gasit o dna super, ma inteleg bine cu ea, vine doar cateva ore dar bine ca am scapat de stresul celeilalte bone. Acum imi dau seama cati nervi mi-a facut femeia aia.
Plus ca am o dna super care vine si imi face curatenie generala fff bine, deocamdata e bine. Nu stiu cand o sa fie urat afara ce o sa fac cu luatul de la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ile, am stat acasa pt ca Silvia nu are vacanta. Si nici Virgil zile de concediu, doar vreo 5 pt perioada Craciunului.

Dupa ce ma intorc la servici cresa particulara, cresa de stat, bona sau o combinatie ( de ex cresa de stat plus bona de rezerva). Inca nu sunt hotarata. Depinde cum va fi cu imbolnavitul. Mai vedem.

Dermatita atopica - din principiu vreau sa evit corticosteroizii. Si Nati a avut un pic de atopie si i-am evitat.
Ami a avut un puseu destul de nasol pe fata si pe gat. I-a trecut dupa tratamentul pe care i l-am facut. Daca vrei detaliez. Acum are o pata f mica un pic mai roz decat restul pielii pe obrajor. In rest nimic, ceea ce e super! Irina cum a avut? De unde stii ca e alergie si nu atopie?
Eu nu stiu de la ce a facut. In orice caz de atunci evit alimentele alergizante cum ar fi: migdale, fistic, etc, nici kiwi n-am mancat... Nu stiu daca are legatura cu ele.

Cred ca unii copii au tendinta asta spre atopie, cum ar fi Nati si Amisor, Silvia nu a avut.


Roxi,
ma descurc usor zic eu pt ca fetele sunt mari si cuminti. In general :)
Mi se pare mult mai greu sa fi avut acum un copil de 1-2-3 ani decat cele doua fete mari.

Mergi la inceput