Strugurasi de sept-oct 2011**Primul capitol!**

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

RALUCA al meu in general e mancacios cand ii e foame. Stiu ca gresesc ca nu are un loc al lui sa pape. Eu ii dau unde il prind - in pat, in patut, pe jos etc. Si sta langa mine pana se satura. Nu ma pune sa il urmaresc prin casa cu lingura
In scaun nici nu manca, nici nu avea stare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Buna fetele

Lali- suntem mai bine acum suntem un picut raciti...dar sper sa treaca
Am inceput lucrul la 1 anisor ... pe de-o parte imi pare rau dar asta este viata ... am noroc cu mami meu
Anca - sa vii cu vesti bune de la medic!


Spor fetele la crosetat ... eu nu ma pricep si sincer nici timp nu am ... nu stiu cum aveti voi???Dar FELICITARI!!!


Va pe toate!

Mamica fericita de BB ROBERT-MIHAI (25.08.2011)
Dumnezeu sa ne ajute sacrestem mari si sanatosil!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Unde sunteti fetelor? Nici o impresie,nimic.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

buna fetelor!
revin cu vesti de la doctor, nu mai multe decat stiam deja , deci oficial (cu avizul medicului)sunt insarcinata in 6 saptamani.Inca nu am facut eco mi-a zis sa revin sapt viitoare sa auzim si inimioara.Si bineinteles iar a inceput , nu ai voie sa iei mai mult de 1 kg pe luna, ca altfel iei bataie.I-am adus aminte ca data trecuta am luat 5 kg deci o sa ma straduiesc sa ajung la 9 de data asta .

Eu la munca ma fost transferata pe alta echipa , ca 'om de baza' ca tot le plecau oameni si na s-au gandit ca eu momentan sunt fff statornica, deci oficial o sa ma omoare sefa cand afla .Si drept urmare stau si muncesc de rup, odata la noua echipa invat si in acelsi timp imi ajut vechii colegi care sunt mai mult de juma in medical raciti.

Sper sa imi fac timp si sa pot citi mai pe indelete ce scrieti ca de citit citesc dar retin mai nimic, promit sa ma reabilitez

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:





Klau multumim Radu oricum e obisnuit la tara cu bunica ,asa ca distractie placuta in week-end

Raluka as fi vrut sa doarma ziua sa mai pot face ceva prin casa,ca e prinsa ca scaiul de mine
E bine ca papa Edi ,era mai naspa daca era in extrema cealalta ,poate o fi la puseu de tot ii este foame
Aaaaa te invidiez ca vrea in scaunel,a mea parca-o pun pe ace si imi sta inima cand vad ca se ridica in picioare si vrea sa sara

Sei frumoasa e Ela si ce mare e !!! Ce cuvinte zice ?

Michella ce ajutor ai tu acasa , ce frumos te ajuta Stefanel la treaba ,azi pune maine rufele la spalat ,maine spala vasele si tot asa
E superba Teodora ta !!! ...wow !!! Ce imaginatie bogata ,mie nu mi-ar trece prin cap sa zic asa ceva

Kora multumim ai pe cineva in familie care vb greaca?

Camady de bine de rau tot ai o mana de ajutor in casa ,noi suntem singure de dimineata pana seara si ma face praf pitica mea . Ieri am pus-o in marsupiu sa pot face si eu de mancare ,din greseala ba era s-o oparesc (dadea cu picioarele) ,ba sa -mi apuce cutitul din mana ,vrea TOT ce am eu in mana de multe ori o las la jucarii si cand va vad ca e concentrata fug la baie si aud in spatele meu parchetul bum -bum cum fuge in 4 labe in urma mea ,parca are senzori fata asta si e agitata maxim ,eu nu stiu cum e sa ai un bebe linistit si sa se joace in liniste .Si nu mai spun cum ridica manutele s-o iau
in brate si ce adanc se uita in ochii mei ,cum sa n-o iau !?!?!

Lali cum e Teo ? Mai maaaiii maaaiii !!! super iubareata si isteata buburuza ta !
Pediatrul spunea ca e normal ca toti copii sa fie bolnavi in perioada asta ,sa le curga nasul si sa tuseasca .
Inteleg ce ai simtit cu Paul cand nu vorbea,nepoata mea la 9 luni imita toate animalele si scoatea niste sunete atat de frumoase si rupea cuvinte,iar cumnata-mea nu inceteaza s-o compare pe Noura cu fiic-sa .Oricum cumnata mea e recunoscuta ca cea mai mare scorpie si barfitoare la noi in zona ar trebui sa nu mai pun la inima vorbele ei

Lena ,eu vorbesc romana , tati vorbeste araba , eu cu el engleza si la tv,plimbare,prieteni,vizite toti vorbesc germana cu ea .
Si eu si sotul vrem sa vorbim limba materna ca ea sa poata comunica cu bunicii / verisorii . Engleza vorbesc cu sotul meu de cand ne-am cunoscut ,de aproape 8 ani ,am incercat sa vb in germana dar dupa 10 min iar ne intoarcem la engleza ,nu putem sa comunicam in alta limba
Offf mi-e mila de ea ,nu stiu ce sa fac !
Ama chiar e nume frumos

Ooka calm mami , ia o pauza ,baga un film ceva inainte de somn ,asculta o muzica relaxanta si eu aveam perioade cand eram ff nervoasa si urlam din orice ,uneori chiar o certam pe Noura cand facea prostii si-mi pare rau ,acum fac tot posibilul sa fiu zambareata si bine dispusa

Racheel , pupici lui Nasti

Anca te asteptam cu vesti despre bebe ,cate saptamani ai?

Jade cum sunteti ? Ce face T ?

Bunny de ce nu ii dai lapte gata preparat ,se gaseste la 1 L pe langa cutiile cu LP . Sau da-i dimineata LV si seara LP sa vezi cum reactioneaza ,sa-l introduci incet.
A mea iubeste saptamana cu mamaliga incearca sa-i dai fetei cate un pic ,cumpara bio sa fie mai de incredere



Noura mea e tot mucoasa , parca are robinet la nas ,ii lucesc buzele de parca e data cu luciu , o sterg din 5 in 5 min la nas si e rosie. Nu poate sa respire ,nasul e infundat ,am fost la farmacie cu speranta sa-i iau ceva si cum m-am dus ....asa am venit . N-au vrut sa-mi dea ,cica nu se da nimic daca nu are febra ,se da nurofen doar dupa 39 C pana atunci nimic.
Cica sa-i pun ceva mentolat pe hainute ,in special pe umeri (am de la pediatru) si-o va ajuta sa respire si sa i se desfunde nasul pe ea n-a ajutat-o !

In rest are o pasiune pentru mancatul din gunoi ,pe furis se duce si baga cate in gura,aseara am surprins-o mancand coaja de la cartofi ,ooffff am inceput sa stau cu gunoiul pe masa

Ascunde toate obiectele micute de prin casa ,bateriile de la telecomanda le-a scos si le-am gasit dupa saltea, telefonul fix a stat vreo 3 zile in dulap si era descarcat ,cheile mele sub covor si lista continua .

Azi avem asa in plan :

-iaurt cu fructe ,painita integrala cu unt si majun
-chiftelute de pui la cuptor cu cartofi piure (am pasat si un brocoli)
-paste cu legume si sos de rosii
-orez cu lapte sau gris
-smoothie






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Alayna pana la 1 an cat am stat acasa n-am fost ajutata iar acum cand intru eu pe usa, matusa iese..........deci tot cu ea de gat raman.Plus ca matusa saraca nu prea poate sa faca nimic in timpul zilei ca o are pe printesa agatata de ea.
Sa stiti ca si Eva are usile la dulap in bucatarie deschise, cand incerc sa gatesc .E pasionata de oale, linguri maxim 1 min, apoi incepe sa ma traga de pantaloni.Eu reusesc sa fac ceva prin casa, mancare cand vine sotul de la serviciu.In zilele bune la ora 19 .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Anca ma bucur pentru tine ca e bine bebe, cred ca esti in culmea fericirii

Alaynasi al meu mananca tot ce prinde si cum sta langa mine seara cand gatesc baga in gura toate resturile, legumele crude... parca e veverita.
Ce meniu copios ai pregatit astazi? Mananca tot?
Sanatate multe Nourei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

M-am uitat acum pe listuta de oct si noi nu suntem :(( :((
Ma treceti si pe mine va rog cu ambii copii?

Sasha este foarte bine, se dezvolta superb. Vorbeste mult pe limba lui (cuvinte f putine fata de vocabularul Mayei la aceasta varsta, dar ea e fetita, el baietel, deci ma asteptam, ca sunt un pic mai puturosi).
Mananca extrem de bine (ii dau tot pasat deocamdata pt ca are numai 4 dinti ) + in manuta covrigei, biscuiti, fructe si legume.
Se ridica in picioare si sta bine, merge de manuta, singur deocamdata a facut numai cativa pasi, o tine tot de-a busilea cand oboseste, ca e mai usor...
Este innebunit dupa cabluri, prize, prelungitoare (adoarme cu unul! pe care il iau eu dupe ce adoarme bb), sertare, usi, dar si dupa jucarii care se misca sau chitaie in diverse feluri, dupa borcanul cu forme...
Maya este un zeu pt el, cand apare ea in peisaj noi nu mai contam, iar ea se comporta extrem de frumos cu el. Au inceput sa se joace impreuna, vor sa doarma impreuna, le facem baita impreuna si nu vreti sa stiti cum arata baia dupa ce stau in cada...e ca la nebuni, dar npoi suntem fericiti :) se imita foarte mult unul pe celalalt (in ambele sensuri). Sunt absolut suberbi si separat, dar mai ales impreuna! sunt tare fericita!

Nu prea apuc sa scriu pt ca sunt ingrozitor de ocupata la serv, dar va citesc.
Intre timp mi s-a insurat cumnatul si azi am aflat ca voi avea un nepotel sau o nepotica, am mai botezat un bebelus (al patrulea) si ne-am bucurat tare mult ca ne-au ales pe noi ca nasi.
Astazi ma duc cu Sasha sa-i fac vaccinurile de 1 an, pt ca am evitat sa i le fac cu toate evenimentele, ca nu prea era ok sa-l iau peste tot imediat dupa vaccin. Va spun maine ce inaltime si greutate are.

Mama si soacra mea nu mai sunt chiar ok dpdv sanatate, deci cel tarziu din primavara Sasha va merge la gradi la Maya (particulara), pt ca preferam aceasta optiune in loc sa ii luam bona. Cred ca se dezvolta mai frumos la gradi. El oricum este foarte sociabil, asa ca nu cred ca va avea pb. Singura chestie va fi cu imbolnavitul mai devreme, dar pe de alta parte, Maya poate aduce divesi virusi de la gradi, deci este destul de expus si acasa si vad ca pana acum a fost ok. Vom vedea, va fi mai greu, dar ei sa fie bine :)

Anca, felicitari pt bebe mic!

Va pupam pe toate, dar mai ales pe pitici frumosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ola!!!
Lali, pupam si noi copilasii frumosi cu ochi ca cerul! Si pe toti strugrasii, of cors.
eca e o hlizita pt ca asa e si ma'sa.

Rach :*:*:*:*

Lena, stau prost de tot cu timpul. imi vine sa ma impusc cateodata..

cateri zice "tii ata". Ghici?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

multumim pentru urari de sanatate


felicitari Anca!!!

Alayna, m-am distrat cand ai povestit cum ascunde Noura lucrurile :))

a mea a inceput sa ceara in scaunel, ea care pana de curand facea urat in el si trebuia pacalita sa stea.

noua ne ies multi dinti. are cam peste tot gingiile umflate :D
e eruptie de dinti.
din cauza asta e mai maraita, mai lipita de mine, plus ca e inca mucioasa si mai tuseste, mititica.

eu sunt intr-o pasa mai blegoasa. ma enerveaza toti pe la servici si ma ranesc toate cuviintele...
cred ca imi vine menstruatia :D



Mergi la inceput