Strugurasi de sept-oct 2011**Primul capitol!**

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata!

Ce imi place cand vad via animata !

Noaptea trecuta de la 1 la 4 si ceva am avut program special . Teodora tuseste foarte rau , nici uscat nici expectorant , tuseste de zici ca a schimbat tigarile ,asa ca se trezeste de doua nopti si sta treaza cate doua-trei ore. Noaptea trecuta a mancat, a supt ,s-a alintat la titi,l-a zapacit pe frati-su care dormea,evident,ne-am uitat la un flm si jumatate ...

M-am topit cand a vazut ca PAul doarme si s-a dus fuga-fugut a spre el, si a inceput " mei-mei PAu , mei-mei , pup, daaaa puuuup!" si l-a mozolit cu pupici si muci [D:],asta nimic,dormea in continuare.Apoi a inceput sa il impunga cu degetul si sa faca "aaau! aaau!" ... Apoi a luat la mangaiat tzitzi si spunea " maaaamiiiii! titzi , papa!" Deci m-a topit! Paul la un an si doua luni nu spunea nimic altceva decat "tata" , si radea toata ziua. Stiu ca nu ar trebui sa fac comparatie,dar am vazut ca Alayna e ingrijorata.

Alayna, PAul nu a spus nimic,decat tata si onomatopee pana spre doi ani, la doi ani spunea mama,tata ,si inca vre-o 3-4 cuvinte clar, apoi incet-incet a inceput sa spuna mai multe. PE limba lui nu ii tacea gura ,dar sa intelegem si noi ciu-ciu,ori sa ceara ceva. El nu spunea papa,pipi,caca, cel putin pe ultimele doua le-a spus si vrand sa zica exact ce inseamna abea dupa ce a renuntat la pampers,adica la 2 ani si 3 luni. Dr-ita mea a spus ca atata timp cat turuie pe limba lui, sa il las in pace. E inca devreme sa iti faci griji. Iti imaginezi ce imi trecea mie prin cap,cand eu stiam ca nepotica mea la taiat din mot ( i-au luat motul exact la un an) ne spunea numele la toti ( mai pe jumatate,dar ne stia numele fiecaruia) , repeta dupa sora-mea o gramada de chesii, ii aducea lucrurile de prin casa ( gen matura,pahar,lingura jucaria cutare),iar copilul meu nu spunea decat "tata" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata


Sei, multumesc. Am treaba azi :)

Alayna, o sa vb mai tarziu, dar ai sa vezi ca o sa vb toate 4, paote mai combinate dar dupa o varsta o sa distinga bine. Ce limbi vorbiti?

Lali, ce dulce e Teo. Sa ii treaca repede
Eu ii spun Maiei sa spuna Maia si zice Ama :))) Fain nume ce sa zik. poate la urmatoarea fetita :P


Michela nu mai leneviti in pat dimineata :P
de cand se culca mai devreme picea e in picioare la 8, deci ciuciu dormit mult :P



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Camady , ma bucur ca se impaca asa de bine puiutii tai !
Eu pe Teodora o pun in scaunul de masa si ii dau un morcov in mana,sau castron si lingura,si isi face de lucru,dar cu mine langa ea ,cand gatesc,altfel imi sta atarnata de picioarele mele sau se joaca in wc, ori in galeata cu apa de spalat pe jos . Paul cand era de varsta ei imi dadea lamai pe razatoare. Razatoarea era preferata lui.

Zubi, ma bucur ca ti-au placut masinutele,am incercat sa gasesc un simbol care sa insemne acelasi lucru,dar sa arate diferit la fetite si baietei . Cum mai e Ayan?

Anca, ce faci? A plecat soacra acasa la ea ?

Mariana,ce mai face Anto? Mai,deci are Anto niste ochisori,si un zambet de te topesti! Mereu ma uit la pozele de la avatar si nu im ivine sa cred ca nu mai sunt bebelusi copiii nostri !

Raluca,si Edi ce barbatel pare ! Ce inaltime si greutate are? In poza de la avatar pare maricel.

Iris,voi ce mai faceti? Ce face Antonia,cum creste? LA ce e mai buna? Hai,mai zi cate ceva despre voi !

Athosik , si pe voi va pup mamico,ce mai faceti ? Tu lucrezi,nu ? Sau stai acasa pana la doi ani?

Lena,ai facut biscuiti in we?
Klau, cum te simti acum,dupa operatie? Mie cuvantul "operatie" imi da fiori .

Alinuta ,te mai aspteptam pe la noi !

Ooka,unde esti mamico?

Oana,pot sa o pup pe Eca? Mai,e o scump a fata asta a ta, cred ca rade non-stop,asa-i? Am vazut caciulita facuta de tine,e foarte frumoasa .

Oanab04 , Teodora a inceput sa mearga intre un an si o luna,si un an si doua luni, PAul la fel. Unii merge chiar mai tarziu. Pe unii nu-i intereseaza modul asta de deplasare .


Bunny mie chiar imi plac mandarinele, sunt mai dulci decat portocalele, si se cojesc mai usor.

Seidana, foarte frumoase caciulitele si setul crosetate de tine , eu am comenzi intre prietene de papuci de casa ,pentru adulti. Dar facuti ca pantofiorii crosetati pentru fetite,cu bareta ...

May, mie imi place ede aia de acolo,de la tine,ca n udau nimic pentru muci cu tuse . Eu cand l-am dus pe Paul la gradinita cu muci si tuse,fara nimic nimic in gat sau la plamani, mi-a spus asistoanta ca e imposibil sa nu mi se dea nimic,m-a acuzat ca nu am fost la dr . Eu luna asta im iiau aparat de aerosoli , ca suntm ai tot timpul si eu racita cu ei, si avem doar muci d-aia naspeti de nu vor sa iasa, si din cauza lor respiram pe gura,apoi ne ustura in gat,si ie-te asa se complica trebile. Deci musai. Ma duc sa bat un apropos la socrelu'.poate imi face un cadou .
Cu libidou' m-ai ofticat,gata! Deci "am cu cine,am unde, am cand, dar nu am chef" . Cum era asta,sex filozofic,parca?

Am vazut ca ati discutat de lapte vs lapte praf. Eu(dar stiti ca eu sunt aia ciudata) am spus de la inceput chestia cu iaurtul si branza din lapte , ca fiind de vaca , se cheama ca dati lapte de vaca exact de atunci, degeaba dati lapte simplu dupa un an. Eu i-am dat de capra . LA inceput. Ca apoi am mers rar la socrela si la sorela , si in oras nu am avut de udne sa iau lapte de capra,asa ca i-am dat de vaca , de la dozator(lapte proaspat de la o ferma de langa constanta) si de la un nene de la care cumpara tot cartierul de ani buni.

Lena, sa il vezi pe Paul ce nume ne pune noua... Taica-su e Bali , el e Paullll (cu accent pe L de cand a descoperit cum sa il spuna bine ) , sora lui e Teodola Tedo ,si maica-sa e Michela. De la Lacramioara la Michela e o-ho-ho,dar daca el asa poate !





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

V-am spus ca plec la socrii pentru doua zile,apoi la sora,si ma intorc duminica ?
Deci plec,nu stiu daca merge telefonul meu sa intru pe forum ,ca al de mergea a decedat,si am plans dupa el,dar a trecut prin traume severe si a sucombat prin deces intr-un final ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salut

Lali, esti o draguta ca intrebi de noi . Noi suntem relativ bine, Zoe acum e mai ibne dupa a doua runda de antibiotice, a doua oara au vrut sa ne interneze dar nu am lasat-o din cauza de timpane cu puroi/otita/timpane inflamate + febra 40 care la sugari e nasoala, zic ei, ca eu, m-am obisnuit. In fine, azi e ultima zi de antibiotic, spre sa nu mai ia prea curind. A mare, tuseste si ne aduce tot felul de mizerii de la gradinita, ca de acolo s-a imbolnavit biata Zoe.
Zoe inca nu merge, spune apa, mama, papa, se bucura cind ma vede, sta pe scaunel cu sofia si deseneaza chipurile si doarme foarte prost, de fapt nu doarme prost cit timpesti pana o adormi, ca de dormit doarme intins de pe la 11 pana pe la 8, insa ne chinuim si cite o ora si jumatate sa culcam maimuta. Eu am inceput serviciul de vreo 3 saptamani si sunt varza, mai varza ca niciodata de oboseala, desi am program redus. Insa sunt terminata, uneori asa prost stau si cu nervii, imi vine sa urlu tot timpul mai ales ca si fetele nu se sfiesca sa boceasca din orice si probabil s-a creat deja un cerc vicios. In rest, suntem infloritoare.

Cu libidoul stau bine, insa eu cred ca am caracteristici masculine in domeniu, o conceptie usor masculinizata despre sex. Adica eu prefer sa il utilizez si terapeutic si in general cind stai degeaba, nu strica. Cu timpul si noi stam prost, mai ales ca sofia mai nou umbla noaptea prin casa ca nu vrea sa adoarma, dar cu putina vointa se gasesc si conditiile.

Ma tot gindesc in ultima vreme s-o intarc ca m-a timpit cu suptul zeci de minute in sir dar nu prea am solutie ca tot alergica e plus ca daca se imbolnaveste nu mai serveste decat lapte de la ma'sa. Insa nu suntem in echilibru din cauza oboselii, iar ca sa fie o situatie win win cred eu ca ar trebui sa fim.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

SEI da, sunt la munca. Ma simt f. bine. Recuperarea destul de usoara. Ma plictisisem de atatea zile de concediu. medical.
LALI multa sanatate Teodorei. Ce frumos ineractioneaza copilasii tai. Am vrut de multe ori sa iti zic
Uitasem sa va zic ca sunt o lenesa. M-am laudat ca ma apuc de buhu si....n-am facut nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

lali esti super-tonica! tare mult imi place atitudinea ta!
stefan este la ani lumina in urma teodorei (cand avea varsta lui)cu vorbitul dar din punct de vedere al indemanarii constat ca el sta mult mai bine la capitolul asta. a se retine ca nu compar ci constat!

bine, vreau sa va spun ca teodora mi-a marturisit odata ca ea nu poate sa taca, pentru ca "s-a nascut vorbind" .... vai de urechile mele si ale lui taica-su!
ah, si inca o chestie care ma impresionat, mi-a povestit de curand ca inainte de a se naste ea si stefan stateau pe o steluta sus, in cer. si pentru ca au vazut multa iubire intre mine si sot au hotarat sa vina la noi. ea a coborat prima, sa vada cum e si apoi l-a asteptat si pe el! ... cam asa imi povesteste ea mie!

raluca, pana la urma starea lui edi de saptamana trecuta a fost de la eruptia dentara?
lena as vrea eu sa lenevesc! acum, cu vacanta nu ma mai trezesc la 6,00 ci la 6,30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Lali, nu l-am mai cantarit pe Edi, dar la 1 an avea 11 kg iar ca inaltime nu l-am masurat de mic insa i-l imbrac cu haine de 18-24 luni. E un burtos .
Noi am stat treji de la 3 la 4 noaptea trecuta, avea baiatul chef de vorba si pana sa adorm al loc a sunat ceasul al 5.30 ca sa ma pregatesc de munca

Michella cred ca in final starea lui a fost de la dinti pentru ca acum i-au erupt toti caninii, si inca ii mai ies masele, are gura toata inflamata.
Ce scumpa e Teodora, ce angelic si inofensiv vad ei lucrurile

Vorbeati de leneveala, e e aia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Salutare, fetelor!

Sei, felicitari ptr programul scurt. E super! si ptr tine si Elena

Klau, dau si eu o cafea, asa mai de pranz daca mai vrea cineva sa pofteasca

Alayna, sanatate multa Nourei

Dbunny, nu stiam cate 'bunatati' are mandarina, dar mananc din ele la greu. In perioada primei sarcini, impreuna cu bananele, erau alimentul de baza

Referitor la laptele praf, eu am inceput sa-l inlocuiesc cu lapte de soia, lapte de migdale, lapte de capra, si rareori lapte de vaca.

Va invidiez ca sunteti asa pricepute cu tricotatul/crosetatul. Eu nu am mai pus mana pe andrele/croseta de prin liceu, asa ca habar nu mai am de nimic.

Si eu incerc sa-i invat pe baieti sa vb si greaca pe langa romana. Dar e mai dificil ca nu vb cu ei tot timpul, asa ca Iannis stie sa numere in greaca, sa spuna vreo 2 poezii, sa spuna 'te iubesc" si cateva fraze mai usoare. Dimitris are doar miscare scenica la un cantecel in greaca pe care i-l tot cant

Ma retrag ca tot la serviciu sunt, inca,...si Big Brother e in functiune

Va pup si multa sanatate strugurasilor si mamicilor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Michella, super tare Teodora! Impresionanta povestea ei

Citat:
citat din mesajul lui michella78



ah, si inca o chestie care ma impresionat, mi-a povestit de curand ca inainte de a se naste ea si stefan stateau pe o steluta sus, in cer. si pentru ca au vazut multa iubire intre mine si sot au hotarat sa vina la noi. ea a coborat prima, sa vada cum e si apoi l-a asteptat si pe el! ... cam asa imi povesteste ea mie!


michella mami de Teodora si Stefan


Mergi la inceput