Veronica Bereanda- Nicolae Iorga

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Da, din pacate invatatoarea VB mai avea doar 1 an pana la pensie. Foarte tarziu a venit sanctiunea, cum de a fost tolerata 40 de ani in invatamant?!
Cum psihiatrul Gabriel Diaconu relateaza pe blogul personal cazurile pe care le trateaza - cu mici modificari de identitate, dar tot lipsit de etica mi se pare - am mai citit despre un baietel care acum niste ani ajunsese la el la tratament, tot elev al invatatoarei VB.
Ina, deci tu ai creat pagina de pe FB "STOP Veronica Bereanda"! Imi pare bine sa te intalnesc si aici, felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Unor li se pare ca nici in al 12 lea ceas nu merita pedeapsa:
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=183716&st=0
Mi-e sila ca astia imi sunt, teoretic, colegi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

aia de pe forum is profesori??

care scriu repercursiuni si i-ar?
si limbajul de stadion?

vaaaai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Eu nu am facut atatea eforturi pentru combaterea unui om ci pentru combaterea unui abuz institutionalizat, acceptat in egala masura de profesori si parinti.
Nu am nimic cu dna Bereanda personal. Nu stiu ce mananca, cum se imbraca, cu cine voteaza si la ce seriale se uita. Si nici nu ma intereseaza.
De asta ma lasa rece si corul palid de aparatori care au aparut acum, cand deja s-a terminat povestea, pe pagina FB, schelalaind ca vai, loviti intr-o femeie cazuta la pamant. Nu lovesc pe nimeni. Cer doar sa fie trasa la raspundere pentru faptele sale, in masura in care pot cere acest lucru.
Stiam ca va iesi la pensie anticipat si am intuit corect ca va trece din medical in pensie. Sa treaca. Asta nu inseamna ca trebuia sa ma opresc "ca si-asa iese la pensie". Sutul asta in fund a fost binemeritat si sper sa fi rasunat suficient cat sa se gandeasca multe lume de doua ori. Profesorii de doua ori inainte sa umileasca si sa bata elevi. Parintii de doua ori inainte sa zica "lasa mama, asta-i viata". Directorii de doua ori inainte sa cocoloseasca asa aratari prin cancelarii.
Chiar nu impart in doua tabere problema, profesorii "rai" si elevii "martiri". Pagina creata isi doreste sa fie un manifest contra abuzurilor in scoli si aici incadrez personal si abuzurile elvilor catre profesori. Am un tata profesor, am multi prieteni in invatamant, in nici un caz nu sunt atat de radicala incat sa consider ca doar de o parte a gardului sunt probleme.

Scuze si miorlaieli se vor gasi oricand si va rog mult sa nu mai puneti la inima tot ce cititi ici colo. Cei cu muste pe caciula dau din maini cel mai intens. Important e ca pe langa falfaitul lor frenetic toata povestea asta sa va fi dat si voua, celor corecti, voua, celor onesti, voua celor normali de gandit. Atat.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

deci deznodamantul este ca VB iese la pensie cu un an inainte?
mie mi se pare destul de corect.

ina

Mergi la inceput