Insarcinata dupa utiliz. contraceptiei de urgenta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Eu am avut parte de 3 anestezii generale si m-am indopat cu ketorol atunci cand a fost conceputa fiica-mea, pentru ca tocmai imi faceam dantura din care mi-au ramas ai mei doar 4 dinti...

In legatura cu anticonceptionalul nu ma pot pronunta. Ceea ce stiu (pentru ca am fost disperata sa nu fie ceva in neregula cu fie-mea) este ca dupa conceptie exista o perioada de gratie de 21 de zile. Daca in aceste zile ceva din ceea ce face mama afecteaza fatul, acesta se elimina natural. Daca nu, daca fatul este fiabil, ramane. Pe parcursul celor 21 de zile se aplica regula "totul sau nimic".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

pai si daca atunci a facut inainte de conceptie de ce a mai luat pastila de a doua zi? daca vrea atat de mult copilul? ceva nu se leaga..

daca anestezia a fost inainte e ok...pastila de a doua zi eu stiu ca nu influenteaza fatul..am mai auzit de cazuri din astea



De ce "nu se leaga"?
Daca femeia stia ca e programata la o interventie chirurgicala atunci cand a avut contactul neprotejat?
Asa de tare imi plac revelatiile astea de tip Agatha Christie... wow...clar cineva ascunde ceva, nu spune tot adevarul.
Ca si cum asta ar fi relevant acum, momentul administrarii pilulei in raport cu anestezia sau sa-i raspundem femeii la intrebarea pe care a pus-o.

Trebuie vorbit cu medicul care a operat-o sa afle exact despre ce substanta e vorba, sunt tot felul de anestezici si fiecare poate avea contraindicatiile ei in sarcina.
Dupa trebuie mers la un ginecolog care sa-i spuna clar daca exista sau nu risc.
Putem sa-i spunem noi acum tot felul de pareri, daca peste 9 luni naste un copil cu probleme mari si afla ca a fost de la anestezia pentru operatia de hemoroizi n-o sa regrete ca n-a cerut un sfat pertinent?
Sau daca face intrerupere la sfatul nostru ca sa afle ulterior ca anestezicul respectiv nu prezenta nici un risc pentru sarcina?



apoi nu e vorba de agatha cristie aici , e vorba doar de o femeie care isi doreste foarte mult un copil si face sex neprotejat cu o zi inainte de o operatie programata.
apoi ori iti doresti un copil, care nu poate sa apara decat in urma unui sex neprotejat, ori vrei sa scapi de hemoroizi.
adica nu te legi la cap daca nu te doare.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

pai si daca atunci a facut inainte de conceptie de ce a mai luat pastila de a doua zi? daca vrea atat de mult copilul? ceva nu se leaga..

daca anestezia a fost inainte e ok...pastila de a doua zi eu stiu ca nu influenteaza fatul..am mai auzit de cazuri din astea



De ce "nu se leaga"?
Daca femeia stia ca e programata la o interventie chirurgicala atunci cand a avut contactul neprotejat?
Asa de tare imi plac revelatiile astea de tip Agatha Christie... wow...clar cineva ascunde ceva, nu spune tot adevarul.
Ca si cum asta ar fi relevant acum, momentul administrarii pilulei in raport cu anestezia sau sa-i raspundem femeii la intrebarea pe care a pus-o.

Trebuie vorbit cu medicul care a operat-o sa afle exact despre ce substanta e vorba, sunt tot felul de anestezici si fiecare poate avea contraindicatiile ei in sarcina.
Dupa trebuie mers la un ginecolog care sa-i spuna clar daca exista sau nu risc.
Putem sa-i spunem noi acum tot felul de pareri, daca peste 9 luni naste un copil cu probleme mari si afla ca a fost de la anestezia pentru operatia de hemoroizi n-o sa regrete ca n-a cerut un sfat pertinent?
Sau daca face intrerupere la sfatul nostru ca sa afle ulterior ca anestezicul respectiv nu prezenta nici un risc pentru sarcina?



apoi nu e vorba de agatha cristie aici , e vorba doar de o femeie care isi doreste foarte mult un copil si face sex neprotejat cu o zi inainte de o operatie programata.
apoi ori iti doresti un copil, care nu poate sa apara decat in urma unui sex neprotejat, ori vrei sa scapi de hemoroizi.
adica nu te legi la cap daca nu te doare.




alina


Poti sa privesti problema si din unghiul asta daca vrei neaparat .
Dar daca femeia a venit aici deja "legata la cap" ce rost mai avea sa analizam de ce s-a intamplat si daca a fost bine sa se intample sau mai bine sa nu se fi intamplat?
A pus o intrebare legata de o situatie de fapt, o ajuta la ceva sa-i spunem acum ca trebuia sa faca altfel sau mai bine incercam sa ii raspundem la intrebare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

ramiris, forumul este o sursa exceptionala de informatii, dar nu in toate cazurile. in cazurile ca cele de fata eu una nu cred ca poti afla ceva de pe forum, decat o statistica a ceea ce s-a intamplat altora dar care nu are nici o legatura cu tine.
suntem diferiti, corpurile noastre reactioneaza diferit, sunt mult mai multi factori care influenteaza , varsta, problemele medicale anterioare, gradul de anestezia s.a.m.d, ca sa poti sa te linistesti ca totul este bine cu copilul tau.

pentru ca este aproape de 40 ani, cat aveam si eu la ultima sarcina, urmarirea sarcinii ecografic si testul CVS ( chorionic villus sample care se face cel mai devreme in sarcina ) m-a asigurat ca voi avea un copil sanatos. bineinteles nu 100%, chiar doctorul mi-a spus ca probabilitatea absoluta sta in mainile lui dumnezeu.
dar daca isi doreste un copil, cu urmarire medicala, cu dorinta , credinta si gandire pozitiva totul este posibil!!!

Mergi la inceput