Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (25)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mada eu nu sunt de acord cu chinuitul copilului sa manance nepisat ....
asa am procedat eu cu antonia initial
pana a inceput sa nu mai manance deloc
sau f putin sau sa vomite
apoi am renuntat sa mai incerc
efectele: a mancat pana la 3 ani jumate asa
acum, la 3 ani si 8 luni manaca foarte bine
de toate
singurele pe care nu am reusit sa i le dau nici acum sunt fructele
pe care le mananca pisate si acum
si crede-ma ca nu ma laud cu asa ceva
dar cand am descoperit megacolonul
si problemele legate de acest lucru
adica mancatul mai mult pisat sau voma sau etc
mi-am dat seama ca am exagerat cu incercarile mele absurde, dar nu aveam de unde sa stiu ca aceste lucruri sunt consecinta acestui megacolon
acum fata manaca f bine
si sigur va manca si fructe la momentul in care va considera ea ca e pregatita
e clar ca nu e usor pt mama
ca seara sau dimineata in loc sa dai bucatele de branzica , de cascaval, de sunculita , de masline cum ii dau acum, eu ma chinuiam cu tot felul de combinatii de piureuri
chinul a fost mare mai ales pentru momentele in care aveam deplasari
dar compensa cu laptele pe care il adora
asa ca a baut f mult laptic
iar de la peste 3 ani a inceput timid sa manance cate ceva din fiecare
asta poate si pentru ca a vazut-o pe petra mancand
inca nu o pot convinge cu fructele
dar le mananca f bine pisate
asta e
mai am rabdare
si va fi sigur bine
sanatoasa sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

cami, cand aud ce povestesti imi aduc aminte ce povestea bunica de matusa mea, care pana la 3 ani nu a vrut decat lapte si mancarea "facuta ca mestecata "si care pb ca are megacolon, ca si acum are pb cu alimentele, are si o colita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

fetele le mai dau ceva dinti la 2 ani? ca Andra are si canini si premolarii si acum baleste si isi tine degetul in gura si mananca cu fitze

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


Si eu o suspectez pe Cata de ceva maselutza nazdravana...numai cu degetul/jucarii in gura sta ..m-a disperat... Am incercat sa ma uit in gura ei..si parca..parca vad ceva mai umflat sus..dar nu pot fi sigura ca nu ma lasa sa vad bine. Lui Cristi cel de al doilea rand de masele i-au iesit pe la 2.5 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

cami, sa inteleg ca-i recomanzi sa mearga cu baiatul la dr? pt probleme la colon?
..nu sunt in situatia asta, dar eu vad pb un pic altfel...eu de rasfatata ce am fost am servit mancarea pasata data in biberon pana la 2 ani..si nu am/am avut nici o pb...
Eu cred ca mancatea pasata "distorsioneaza" gustul alimentelor. Una e sa sti gustul unui mar, si alta sa-l manaci pasat combinat cu altceva. Sau sa simti textura morcovului fata de cea a cartofului, sau a unei conopide.
Din punctul asta de vedere eu cred ca nu e bine sa se continue cu mancarea pasata, si nu din comoditatea mamei...........
Cred ca imediat cum apar dintiosrii, maselutele tb renuntat la mancare pasata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetelor

va servesc cu o cafeluta tareee buna, fierbinte si aromata...mmm...ia haideti sa vedeti si cum miroase

djlaura o sa ma uit sa vad si eu bentitele, sa le mai lasi acolo azi

ailed daca mai vrei slanina sa-mi zici. ca mai am o bucata la lada

luni merg sa-mi fac toate analizele, mi-am facut programarea din septembrie si am cerut si colesterolul, sunt curioasa cum este ca am tot bagat slanina, lactate grase... o singura data l-am mai facut demult si a iesit super.

strumphitza am uitat sa-ti multumim de urari

toate mamicile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

neatza!
buna roxy cafeluza ta! la anul te calc eu sa imi da si sunca si afinata din aia buna pe bune
mada, or fi ale noastre mai dintoase
eu azi ma apuc de curat ... asa ca....ne vedem pe seara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Lalely, trebuie sa-l faci sa-i placa ghetutele :), asta daca nu esti dispusa sa-i cumperi altele. Ma gandesc la niste solutii cam ciudate:). De ex sa-i pui suzeta pe ele sau sa pui in fiecare zi o punguta cu pufaarine, covrigei sau ce-i place lui sa rontaie, fructe etc. Poate merge :)
sau sa incalti un ursulet de plus

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



Exact asta am incercat aseara!!!
Dar doar am reusit sa il incalt fara sa vrea sa mearga..a urlat si nu vrea sa mearga cu ele,pt ca el este invatat cu ceva usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

roxy, vezi ca e bine inainte de analize sa numai mananci de la 6 seara... ma rog cu 12 ore inainte, barbata-miu a mancat niste sos din ala bun de gaina de tara anul trecut la 10 seara inainte de analize si i-au iesit .......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Neata,

Ieri am mers acasa croita sa il invat pe David cu ghetutele.
Am reusit sa il incalt,dar nu vrea sa mearga cu ele..trebuie sa mai perseverez!!!Sper sa reusesc..si cu fesul nu vrea sa stea!!
Este un baietel cu prea multa personalitate!!!!

Cu mancarea,incep sa incerc..aseara a vrut cateva linguri de orez..:)
Trebuie sa vad cum perseverez...Stiu ca nu tb sa ajung aici,dar daca refuza,mereu zic ca decat sa moara de foame ii dau pasat!!!A stat intr-o zi pana la 4 seara fara sa manance nimic pt ca nu am vrut sa ii dau pasat!!

Probleme,probleme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Nu vreau sa intelegeti ca ii dau pasat pt ca nu imi pasa,sau pt ca este mai comod...Daca ar fi asa,acum cand sta cu bunica,ar reusi ea sa faca asta..dar nici ea nu reuseste!!!!
Cred ca daca nu statea cu el,ma condamna ca eu nu ii dau,eu nu ii fac..
Stiti cate mancaruri am aruncat???
Stiti ca sunt zile in care fac cate 2 feluri pt el,sa vad daca ii place vreuna???
Nici cu alti copii nu se antreneaza...nu vrea si pace!!
Nu sunt genul de om care sa nu imi pese,imi pasa super mult ..vreau..imi doresc,dar nu reusesc!!!Ma intalnesc nu taria lui de catar!!!
Sa vad azi cand ajung acasa!!!

Mergi la inceput