Inca o experienta negativa la Medlife

Inca o experienta negativa la Medlife | Autor: Sara_Maria

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca am voie sa dau numele clinicii, insa nu ma pot abtine.
VOI FI FOARTE SUCCINTA.

Am venit de urgenta din concediu cu micuta de 2,4 ani cu febra mare, rosu in gat si o eruptie cutanata. Fiind Vineri seara ne-am oprit la vestitul spital de pediatrie din Baneasa, unde am fost consultati de o doamna "doctor" dupa cum urmeaza:
- NU i s-a luat febra, nu i s-au controlat ganglionii, a fost ascultata cu stetoscopul si i s-a recoltat exudat faringian.

Concluzia: Mergeti acasa ii dati Nurofen, Zyrtec pt eruptia cutanata, Tantum Verde, la plamani nu are nimic, are rosu in gat si alergie.

La nici 30 min (nu am apucat sa ii administrez Nurofenul), a facut convulsii, a venit SMURD ne-a luat cu tensiune 7, ne-a dus la terapie intensiva la Grigore Alexandrescu si am fost in final internati de URGENTA la Matei Bals cu PNEUMONIE virala acuta.

Am stat internati 5 zile pe perfuzii si inca 10 zile tratament cu antibiotic acasa.

Cum vi se pare diagnosticul si tratamentul pus de MEDLIFE???!!!



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

din pacate, peste tot mai gasesti si cate un incompetent (nu numai la Medlife...)

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

am toata compasiunea pentru voi, insa corect ar fi fost sa "acuzi" in primul rand medicul, apoi (poate) clinica. clinica e "vinovata" partial, sa zic asa, doar pentru faptul ca a angajat-o sau colaboreaza cu aceasta d-na dr., nu stiu in ce masura clinica cere/tine cont de referinte, de la locul de munca anterior, din reclamatiile pacientilor, samd.

parerea mea este ca ar trebui sa instiintezi conducerea acestei clinici despre diagnosticul eronat pus de acest medic, in felul acesta ii ajuti pe viitori pacienti, daca doamne-fereste data viitoare vine un copilas cu ceva mai grav si se intampla o tragedie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Asa este CorinaDani, ambele parti au vina.
Am facut o plangere, insa nu am primit inca niciun raspuns. Mai asteptam, mai insistam.

Acum, multumim lui Dumnezeu suntem bine, foarte speriati, insa puiuta noastra mai vesela ca oricand. Pana la urma asta e cel mai important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Mi se pare incredibil ce s-a intamplat. Care e numele doctoritei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Da, te rugam, da numele medicului. Macar sa stim sa ne ferim ...

Sanatate tuturor copiilor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanya spune:

Nu erau mai potrivite niste antivirale decat asa mult antibiotic? Sau antibioticele au fost prescrise preventiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sara_Maria

Nu stiu daca am voie sa dau numele clinicii, insa nu ma pot abtine.
VOI FI FOARTE SUCCINTA.

Am venit de urgenta din concediu cu micuta de 2,4 ani cu febra mare, rosu in gat si o eruptie cutanata. Fiind Vineri seara ne-am oprit la vestitul spital de pediatrie din Baneasa, unde am fost consultati de o doamna "doctor" dupa cum urmeaza:
- NU i s-a luat febra, nu i s-au controlat ganglionii, a fost ascultata cu stetoscopul si i s-a recoltat exudat faringian.

Concluzia: Mergeti acasa ii dati Nurofen, Zyrtec pt eruptia cutanata, Tantum Verde, la plamani nu are nimic, are rosu in gat si alergie.

La nici 30 min (nu am apucat sa ii administrez Nurofenul), a facut convulsii, a venit SMURD ne-a luat cu tensiune 7, ne-a dus la terapie intensiva la Grigore Alexandrescu si am fost in final internati de URGENTA la Matei Bals cu PNEUMONIE virala acuta.

Am stat internati 5 zile pe perfuzii si inca 10 zile tratament cu antibiotic acasa.

Cum vi se pare diagnosticul si tratamentul pus de MEDLIFE???!!!



Si de ce crezi ca al doilea diagnostic e corect? Intreb, ca eu una sunt plimnata prin medici si sunt cam lamurita si cu clinicele private si cu alea de stat. Cel putin pe diagnosticul asta nu se da antibiotic.
Cum aratau leucocitele, vsh-ul, pcr-ul? Faptul ca afacut convulsie nu inseamna ca e obligatoriu penumonie. Adevarat, medicul a gresit enorm daca nu a luat temperatura. Dar si ce au facut ceilalti pare tras de par.
Cred ca adevarul e undeva la mijloc.

Eu din contra, m-am confruntat la Medlife cu o super-reactie pe diagnostice nu foarte grave.



Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

15 zile antibiotic mi se pare enorm. Poate a avut altceva copila.

Temperatura o ia asistenta si nu dr - poate nu ati specificat la receptie ca are febra (ca noi de fiecare data ne luptam sa nu ii mai temp deoarece facea un circ de nedescris, i-o luam noi acasa inainte de a pleca). Iar pneumoniile la copii sunt altfel cat la adulti. Si nu se aud toate la stetoscop.

Am si eu reprosurile mele vav de ei insa in acelasi timp cred ca nu clinica este vinovata ci doctorul. De regula sunt atenti cu pacientii, solicitati raspuns la sesizare (eu stiu ca sunt filmate consulatiile asa ca pot sa analizeze si sa sanctioneze). Pe mine de ex. ma sunau dupa ce ne externam la cateva zile ca sa vada daca e totul ok...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eimotto
[

Am si eu reprosurile mele vav de ei insa in acelasi timp cred ca nu clinica este vinovata ci doctorul. De regula sunt atenti cu pacientii, solicitati raspuns la sesizare (eu stiu ca sunt filmate consulatiile asa ca pot sa analizeze si sa sanctioneze). Pe mine de ex. ma sunau dupa ce ne externam la cateva zile ca sa vada daca e totul ok...



Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)





se cere acordul pt filmarea consultatiei???
ca e fff grav daca nu. dar tind sa cred ca NU se filmeaza consultatiile ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Pneumonia virala nu se trateaza cu antibiotice, doar cea bacteriana.

http://www.emergencycareforyou.org/VitalCareMagazine/BodyBasics/Default.aspx?id=1765

Unfortunately, antibiotics don’t work against viral pneumonia, which is normally treated with rest and drinking plenty of fluids. Liquids ward off dehydration and can help loosen mucus in your lungs.

Mergi la inceput