probleme cu mindra de 15 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Fara sa fiu prea rau... dar exista prevederi legale foarte bine definite in acest sens. Am senzatia ca se trece prea usor peste acest aspect care... la o adica, se finalizeaza la Procuratura fara nici o sansa colaterala.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Pe el il stergi rapid din lista. O vizita scurta in care ii pui in vedere ca depui plangere penala - adica inchisoare pentru explicatii - la Politie pentru corupere de minori. Chestia functioneaza 100% ca nu-i idiot sa mearga la mititica pentru o pustoaica.
Cat despre fiica ta, fara sa am datele necesare, cred ca anturajul ei isi spune cuvantul. Si are prea mult timp liber... cred.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna


Sunt total de acord cu Marius.
Omul esta e un ciudat : nu te legi de o pustioaca razvratita si-i mai bagi si rebeliuni in cap.

As fi procedat ca Buli daca tinarul era de virsta ei, insa in cazul asta e clar corupere de minora.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Eu pe fie`ta nu as fi suparata, are doar 15 ani



Nu suntem suparati pe ea.
Eu cel putin sunt extraordinar de mirat cat de naiva este. O minte brici ca a ei nu vede ridicolul situatiei, de exmplu primeste mesaj de la el, in timp ce e la o bere cu baietii si o intreaba ce pozitii sexuale ii sunt pe plac, iar ea raspunde cu descrieri. Zic: bine Tea, tu iti imaginezi ce distractie era pe aia acolo, la bere, cand au vazut mesajul ta? Iar ea se uita la mine buimac, de parca vorbeam de facerea lumii.
Negociem. E foarte buna negociatoare. Cel mai tare negociaza cu mine, pentru ca sunt pe masura ei si in plus imi place sa cedez, daca are argumente. S-a dovedit insa ca exact cand relatiile erau stranse, calca alaturi, pentru ca eu (noi) eram convins ca toate-s bune. Nu le face des. Rar de tot. Dar cand le face, sunt toate la maxim.
Eu altceva am observat. Are tendinta sa gaseasca justificari. Intotdeauna altii sunt de vina pentru orice. Parintii sunt comunisti (nu stie ce-i aia, dar e la moda). Sora mai mare cand ar vrea-o moarta, cand nu are grija de ea. Prietenia asta cu tipul de 27 de ani este din cauza ca Ioana n-a avut grija de ea (repros recent). Sora mica simte pe pielea ei cat e de "apreciata". Nimeni nu o intelege...ea a crescut fara prezenta masculina (asta-i afirmatie recenta). Profesorii sunt idioti. Regulile scolii (ecuson, legitimatie, bluza alba) sunt aberatii. Am obligat-o sa mearga la un anumit liceu (bine Tea, dar cand ti-am zis eu musai sa mergi acolo? Pai nu mi-ai zis, dar mi-ai sugerat...asa ca ce sa fac?). Tora s-a oferit s-o mute, a refuzat.
Ultima oara cand am vorbit cu ea serios a fost sa ma scoata din lista ei de probleme, ca nu tine figura. Nu o oblig sa faca nimic, asa ca n-are rost sa o dea pe mine.
De data asta i-am spus ca, daca in mod normal, nu comentez prieteniile ei, cu asta nu merge. Sunt de principiul ca fiecare cum isi asterne asa doarme. Dar pana la urma raspund (nu musai in fata legii) de integritatea ei. I-am spus ca nu-i corect sa ne faca si pe noi sa suferim, asa ca imi exercit autoritatea si actionez.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Cand facem prea multe eforturi pentru copiii nostri le transmitem mesajul ca nu consideram ca pot lua decizii singuri.
Comportamentele astea distructive sunt copiate.

Eu merg pe ideea suportului pozitiv, fara pedepse, fara luat de la scoala aratandu-i ca pot avea incredere in deciziile ei.

Arunca stiinta despre sex pentru a va provoca si a va testa reactiile si pentru ca ea insasi nu e decisa ce cale sa apuce.
Vrea sa spuna: "eu stiu asta, eu pot face asta si voi nu ma puteti opri chiar daca mai imi taiati o particica din par" "Eu detin puterea si nu voi."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
De data asta i-am spus ca, daca in mod normal, nu comentez prieteniile ei, cu asta nu merge. Sunt de principiul ca fiecare cum isi asterne asa doarme. Dar pana la urma raspund (nu musai in fata legii) de integritatea ei. I-am spus ca nu-i corect sa ne faca si pe noi sa suferim, asa ca imi exercit autoritatea si actionez.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Mai sa fie!
Ba tocmai ca raspunderea este 100% doar a ta si a sotiei tale. Nu exista absolut nici un dubiu si nici o colaterala sau proasta intelegere. Deciziile si raspunderile va apartin integral, voua si numai voua.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Copila e o mare rebela, e clar. Am senzatia ca tot ce spune( pun pariu ca nu crede nici juma' din ce vorbeste?) este menit sa va faca pe voi marii vinovati si pe ea marea victima, absolut nevoita sa se arunce in bautura, droguri si relatii nelalocul lor. Asta pentru ca stie ca nu sunteti de acord, ca va irita, ca va dezamageste. Asta si vrea, sa va scoata din papuci. Este specific varstei, cu cat luati masuri punitive mai multe cu atat se va inversuna mai tare( a propose de masuri...taierea parului????). Cred ca as fi mai toleranta in aparenta, dar, sincer, as spiona-o. Discret. Asa cum faceam cu ei cand erau mici, faceau tot felul de rautati, repetau cuvinte urate tocmai pentru stiau ca nu e voie, nu-i frumos, ne enerveaza sau ne pun intr-o lumina urata in fata celor din jur. Daca incetam sa le atrag atentia,treptat inceta si comportamentul blamat.Dar nu insemna ca nu eram cu ochii pe ei si nu cautam sa aflu de la cine ar fi putut invata prostiile sau daca nu s-ar putea rani facand in continuare prostioare.
Cat despre boyfriend...cred ca sunt de acord cu Buli, l-as invita pe la noi sa ne cunoastem, as face chiar misto in privinta intentiilor pe care le are cu fata mea.
Va doresc rabdare si tact. N-as vrea sa fiu in locul vostru, noi deocamdata nu avem probleme de genul asta. Dar...fiecare la randul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

e posibil sa fie de vina si sindromul copilului mijlociu ? care se simte uneori nebagat in seama, iubit mai putin, si face orice sa atraga atentia ?
grea incercare pentru voi, oricum.
cred ca Tea voastra e in faza in care orice ati spune/face voi parintii, il ia pe nu in brate si considera din start ca ea are dreptate si voi gresiti amarnic, ca nu o intelegeti deloc si o nedreptatiti profund. iar anturajul de la noul liceu cred ca isi spune si el cuvantul. Tea probabil isi doreste foarte mult sa fie acceptata in noul grup, de aceea depaseste limitele uneori.
poate exagerez, insa v-ati gandit la varianta de a discuta, separat si impreuna, cu un psiholog bun, cu experienta in lucrul cu adolescentii ?
pana atunci, o discutie ca intre barbati, intre Rufus si tanarul barman ar putea avea efecte pozitive. poate ca acel tanar nici nu stie cati ani are Tea, i-o fi spus ca e majora ? altfel nu-mi dau seama de ce un barbat de 27 de ani si-ar risca libertatea/integritatea fizica. imposibil sa nu stie ca se pedepseste coruperea de minori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

tora,
cred ca ar fi bine sa mergeti voi amandoua la un ginecolog.cu binisorul,cu frumosul.
din discursul ei e f posibil sa isi fi inceput viata sexuala si ar fi bine sa gestioneze corect situatia.
daca vrei, iti pot da un pm cu un nume de dr.
am citit de doua ori mesajele voastre,ale tale si ale lui rufus,si mie asa imi da.

este teribilismul varstei,este interesul pt sex,dar sa discuti despre ce pozitie iti place,presupune in majoritatea covarsitoare a situatiilor sa le fi experimentat deja.

mergand la dr, o poti ajuta sa ia cele mai bune decizii.
pe tip l-as da clar pe mana politiei.
o relatie cu cineva de masura lui o va cobari,nu o va ajuta.
e clar ca tipul nu ii respecta demnitatea.niciun barbat nu isi suna iubita sa o intrebe ce pozitii prefera,cand e de fata cu baietii la o bere.asta arata o imensa lipsa de respect fata de ea si tipul deja vb public despre niste lucruri intime.poate deja se lauda in anumite scopuri cu fata lui.nu sunt paranoica si temerile tale mi se par indreptatite.atrage atentia asupra ei si o plaseaza intr-o lumina usuratica in fata tovarasilor lui de bere.

niste pishoterapie?

pepeapsa cu tunsul nu mi se par eok.

poate fi si sindromul fratelui mijlociu care nu se simte nici iubit,nici aflat in centrul atentiei.
niste cursuri d elimbi strine?
germana la Goethe ar fi o idee excelenta:anturaj fain,aproape de liceu, ii ocupa timpul bine merci.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Si eu cred ca anturajul e de vina!

Ca sa-l cunoasca pe barman,e clar (cred eu...)ca intii a intrat in bar!Cu cine a intrat in bar?

Nu stiu sa dau solutzii,nici nu cred ca exista solutzii universale,tot ce va doresc e sa rezolvatzi problema ,cu bine pentru totzi cei implicatzi!

Pe barman cred totusi ca l-as scutura nitzel,macar asa(Rufus)ca d ela barbat la barbat,fata voastra este totusi minora...ceea ce eu nu cred ca el nu stie!Insa nu stiu ce sansa de reusita ar fi!

Nu sunt de acord cu apropierea de barman a parintzilor,asta ar putea fi interpretata ca ao aprobare a relatziei ei,de catre fata!

Putere si nervi de otzel va doresc!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

si inca ceva:nu face ti nicio concesie fata de barman!
tipul mi s epare dubios rau si nici macar nu o respecta! iar fata se simte "apreciata"pt prima data la adevaratea ei"valoare" de nenorocitul asta.
e greu!

rabdare multa, psihic de sovietic siberian!

pas stiu ca suna aiurea,dar ati incercat si calea religioasa,spirtuala.uneori prinde.nu e o lege universala.
la nepotelul meu a prins.acum e relativ ok.

Mergi la inceput