Buburuze de mart-apr2013(8)!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Va pup dragelor

Problema acum e cu placenta si ma streseaza ingrozitor toata treaba cu lobul suplimentar.
Practic din placenta normala care-i cam ca o placinta pleaca spre bebe cordonul. La mine e la fel numai ca intr-o laterala mai pleaca o vena in capatul careia e inca o bucata de placenta (un soi de placenta mai mica) si la nasterea naturala riscul de sangerare masiva e mare la fel cum e si riscul ca bucatica aia sa nu se elimine si sa provoace infectie sau contractii uterine mai tarziu (pentru eliminarea ei). Deci daca ar fi sa nasc natural medicii ar trebui sa fie pregatiti pentru cezariana de urgenta si sa fie foarte atenti ca toata placenta sa se fi eliminat. O sa merg pe varianta cezariana si gata.
Mai exista situatia in care extra lob-ul il incomodeaza pe bebe si impiedica cresterea candva prin trimestrul 3.
Si mai scria pe undeva pe netul asta mare ca in unele cazuri placenta de felul asta se asociaza cu malformatii fetale.
Ma mai duc la o ecografie candva in curand si o sa ma asigur ca-i 4D sa ma linistesc ca-s cu nervii intinsi rau acum.

16+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Emilia - calmo, respira si nu te gandi asa departe...daca cezariana e solutia, asta e, voi sa fiti sanatosi! Stiu ca ti-e greu sa nu te stresezi si sa nu cauti pe net raspunsuri ptr ca si io am facut la fel...acum am noroc ca nu mai am asa mult timp la dispozitie sa caut si e mult mai bine. Fii pozitiva si ai grija de printesa!

Ruxulic - Filantropia, Hamid.

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

emilia, cezariana nu este un capat de lume, eu am facut la cerere si m-am simtit extraordinar dupa operatie. Poate nu vor exista aceste complicatii in cazul in care optezi pentru nastere naturala. Pana atunci mai este cale lunga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sincer, ideea de cezariana parca se acomodeaza bine in capul meu, mai ales ca stiam ca doar faptul ca am placenta previa e destul pentru indicatia asta, asa ca incet incet ma obisnuiesc cu gandul.
Problema e ca acum mi-e teama ca in trim trei bebe la un moment dat nu o sa mai aiba loc sa creasca din cauza lobului suplimentar si mai rau decat atat ma tem ca nu cumva la triplu test sa imi iasa iar vreo analiza prost cum mi-a iesit la dublu test si sa trebuiasca amniocenteza, ca la cum e placenta asta e super riscanta o amnio. Si daca Doamne Fereste bebe are vreo problema... of.. inchid si ma duc acasa ca devin prapastioasa si nu e deloc bine.

Piscotel, nasti cu Hamid? Mie nu mi-a placut de el ca mi-a ignorat mutatiile si n-a vrut sa imi faca eco cand eram eu disperata ca poate s-a oprit sarcina in evolutie. Eram foarte la inceput, pe la 7 saptamani si aveam teama asta constanta, am fost la el ca imi aparuse o pata maronie pe lenjerie si n-a vrut sa imi faca decat maxim un control dar am refuzat ca aia mai imi lipsea in clipa aia. Mi-a zis ca chiar daca e sa se opreasca din evolutie nu ma ajuta cu nimic ecografia ca n-am cum interveni daca se va opri. Doar ca n-a avut dreptate ca daca existau semne cum ca s-ar putea opri (batai ale inimii prea rare de exemplu) as fi mers la Uscatescu urgent mi-ar fi dat Clexane de atunci si as fi stiut macar ca fac tot ce imi sta in putere pentru a preveni nenorocirea.
Cred ca daca ai o sarcina fara probleme el e o alegere buna, mai am o colega de servici care naste cu el la Filantropia pe la inceputul lunii februarie si cum ea n-are probleme de nici un fel cu sarcina merge la el si e super multumita.

16+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Emilia, felicitari pt fetita! Cred ca daca te duci la control des, n-o sa ai probleme cu lobul ala...
Fetelor, dati-mi si mie parola pt contul cu pozele. Eu nu am nicio poza cu burta pt ca sunt la faza la care arat grasuta, nu gravida. Pun poze de asta vara, eventual cand gemenasii aveau 3 saptamani
Danidani, nu esti mama tuturor, tot eu sunt cea mai baba si gandeste-te ca sunt la prima sarcina...
E ok si idea cu fb, I'm in!
Va pup!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc . Ai parola pe PM

16+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

buna seara fetelor!
Intru si eu dupa o saptamana nebuna-nebuna, cu plecat de acasa la 8 si venit dupa 9 seara.
Sper sa nu se repete prea curand ca nu ma mai tin picioarele!

Emilia, felicitari pentru fetita ! Ai grija de tine si mai ales nu te stresa, va fi totul bine!

Daca facem grup de facebook, vreau si eu (desi inca nu am nicio poza de gravida pe FB)

Poze pun si eu cu burtica ... curand, pana atunci va admir pe voi.

Va pup pe toate!!

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Emilia, multumesc pentru parola! Maine sper sa imi fac si eu niste poze, ca n-am niciuna cu burtica.
Va pup!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

salutare!
Vai imi vine sa urlu:dupa ce am scris 1 ora mi-a disparut mesajul. Uf . Pe scurt: ieri la morfofetala: 100% baiat perfect sanatos-21 sapt si 4 zile, 439gr, placenta irigata normal gr 1, cordonul are toate venele si artera, uter normal, nici o malformatie de nici un fel, toate graficele si masuratorile ok, 150 batai /minut, activ.
M-am linistit - sa vad cat ma tine!
O gramada de poze 2d, vreo 3 4d....in concluzie cei mai buni 300 de ron cheltuiti vreodata!
Pupici !

21 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Buna burticute,eu iau Pregnacare dar doar o luna,asa mi-a recomandat medicul.Eu mananc de toate,nu le-am vazut rostul dar daca e musai cu placere:).De abia astept sa mergem si noi la eco sa vedem ce culoare va avea caruciorul de pe forum;),eu zic ca e fetita,sper sa nu ma insel.
Weekend frumos la toata lumea

15+

Mergi la inceput