Cand am ramas gravida?

Cand am ramas gravida? | Autor: andra_pp

Link direct la acest mesaj

buna seara, cam am o problema, daca se poate sa ma ajutati cu niste pareri.. pe 27 aprilie am fost cu cineva, fiind despartita de prietenul meu. in mai ne'am impacat, pe 9 mai mi'a venit menstruatia, urmatoarea trebuia sa vina dupa 6 iunie, avand CM pe la 28-32 zile... pe 19 iunie la echo, medicul a zis sarcina de 6 saptamani. dar nu inteleg cum calculeaza ecografele sarcina.. cu 2 saptamani in plus, sau cum?
pe 1 august, la fix 12 sapt de amenoree, la echo a iesit varsta gestationala de 12s4z (CRL=6.2 cm). la 15s4z, a iesit la masuratori de vreo 16 sapt.. la 17s4z, la echo a iesit la masuratori de 18s2z... DPN dupa menstruatie, mi'a dat 13 feb 2013 (cand se fac 40 sapt de amenoree), iar la echo de la 12 sapt, pt ca iesise 12s4z, mi'a dat 9 feb 2013.
intrebarea e, dupa aceste date, cand am ramas insarcinata, atunci in aprilie, sau in mai, si am avut pe 9 mai menstra peste sarcina? in mai am facut neprotejat pe 19 si 26 , teoretic ovulatia era pe 23, dar avand CM mai lung, cica am ovulatie mai tarziu de 14 zile... va rog un raspuns, sunt putin disperata (

ultima echo a fost la fix 22 de sapt de la 9 mai (menstruatie)... deci GA dupa UM=22s0z si DPN dupa UM=13 febr 2013, si GA calculata de echo =22s2z, DPN calculat fiind 11 febr 2013..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

ai ramas in mai. 6 saptamani este varsta calculata de la data ultimei menstruatii. Daca sarcina era mai mare (anterioara menstruatiei din 9 mai, atunci sigur s-ar fi vazut la ecograf (in primul trimestru de sarcina diferentele de la o saptamana la alta sunt foarte mari si se vad cu siguranta)

doar ca idee, cand mai simti nevoia sa te consolezi prin alt pat, foloseste prezervative. Nu numai sarcina, dar si bolile 'se iau' usor


Mergi la inceput