Intrebare

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Ela, ai mei au avut mai toti episoade de muscat sanul, cam pe la 8-12 luni. Nu frecvent, nu i-a tinut mult, dar au fost. Gafa mea a fost ca la inceput am considerat-o o joaca si am ras, apoi am spus AU! in vreun mod mai haios si copchiu' s-a simtit incurajat. Dupa ce n-am mai ras si nici strambat, i-am dat de inteles ca doare si ca ar fi bine sa se apuce de alte sporturi, a renuntat de la sine, insa nu direct, sigur, a durat ceva.
De ce musca ei?? Unii zic ca de la dinti, altii ca asa e dezvoltarea psihica ( parca de Freud am citit, ca bebelusul, pe la un an, simte placere in a-i provoca durere mamei).
Nu te ingrijora, vezi-ti tu de somn noaptea, nu te teme, ca poate fetita nu va avea deloc episodul asta. Si daca da, nu-i un capat de tara, o sa-i treaca. Nu cumva sa renunti la alaptat DOAR din motivul asta, ca nu se merita.
Curaj, felicitati! Ma bucur enorm ca alaptezi si ca te lupti cu atatea probleme si prejudecati si nu le bagi in seama, asa si cum trebuie, de fapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Am inchis laptopul repede cand am citit raspunsul tau
Sfinte sisoe! Si la ce dinti ascutiti le dau... sper sa-i dea dintii cat mai tarziu la fata si sa inteleaga cand ii spun ca nu e voie sa muste
Azi a mancat tare putin... la san tot dadea din picioare si din maini. mai statea ce statea iar. Si tragea de san de parca era ciunga.

Mami de: baietel & fetita



hai ca ai fost simpatica!
Ai nascut tu natural de 2 ori cu vitejie, doar nu te-oi speria acum de niste dinti!

gluma-i gluma dar chiar nu m-a mai muscat de vreo 2 saptamani.
In plus dintii se tocesc in timp :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Multumesc Julia
Bineinteles ca nu o sa renunt la alaptare din cauza asta... dar recunosc ca ma gandesc cu groaza la momentul ala.
App de prejudecati ...am o vecina aici care are un magazin micut de unde mai cumpar paine cand e urat afara sau nu am chef de plimbare. Intr-o zi ma intreaba...cum, tot mai alaptezi?! da. ii raspund eu.
aha inteleg, faci economie la bani sa nu cumperi lp
am ramas blocata... nici la revedere nu am mai zis
cum poate cineva sa gandeasca asa?
si apoi...atat de zgarcita par eu
Ne apropiem de botez...ce repede a trecut timpul, si implicit de momentul cand va veni si soacra-mea in tara. Bineinteles ca va locui cu noi cele 2 sapt... mi-e groaza. Adica inca mai sunt usor instabila emotional. dupa sarcina cred eu. Sper sa pot sa o ignor si sa-mi vad de treaba...
La botezul baiatului a iesit urat...atunci am pierdut si laptele. Nici nu stiu exact cum cum sa intamplat... stiu ca m-am certat rau cu ea, a plecat si sotul meu s-a dus sa o duca cu masina la garsoniera. S-a mai intors seara tarziu...ii gasise ea de treaba si tot plangea ca ea mai bine se omoara ca pe ea nimeni nu o iubeste...aberatii...
am luat in seara aia un distonocalm si nu am alaptat...nici a 2 a zi la botez...a 3a zi nu a mai fost nimic. Pur si simplu parca se evaporase. Aveam sanii extrem de moi, lasati si fara pic de lapte. Degeaba m-am muls, am pus pompa, am pus copilul... nu a mai fost nimic.
Dar acum sunt mai bine... numai e aceasi situatie ca atunci. Dar tot am o strangere de inima de cate ori vine in tara...mereu ne certam, eu si sotul...eu si ea...niciodata nu ii convine nimic.
Acum...cu D-zeu inainte...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Eu n-am soacra asa ca se poate sa spun aiureli, imi asum riscul.
Fa-ti un plan, mai ales ca o sa convietuiti doar cateva zile, cand ea ataca, ii zici calma si plina de iubire "te iubesc mama soacra, l-ai crescut minunat pe fiul tau". Oare cum ar reactina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
Fa-ti un plan, mai ales ca o sa convietuiti doar cateva zile, cand ea ataca, ii zici calma si plina de iubire "te iubesc mama soacra, l-ai crescut minunat pe fiul tau". Oare cum ar reactina?

Nu pot. Am incercat dar nu pot. Nu pot sa fiu ipocrita si sa spun ceva ce nu gandesc.
Asa zice si sotul meu... zi ca ea pana pleaca si faci ca tine. Nu am putut niciodata. Anul trecut sotul meu vroia sa o pupam in fund pe maica-sa ca sa ne de-a bani sa facem casa... am ramas tot la chirpici. Nu pot nici macar cand am nevoie de bani.
Ar fi fost perfect daca era genul asta de om...zambeam politicos, pupici pe obraj, un te iubesc mama si cred ca era cea mai fericita soacra.
Dar cum sa fac eu asta cand ea imi trimite mesaje pe FB cand se imbata ca nu il las pe fi-su sa o sune si sunt o nenorocita...
de am ajuns sa ma cert cu el la 2 zile ca nu a sunato pe ma-sa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Ela, al meu baiat a incercat sa ma muste cred ca de 2 sau trei ori si s-a lasat rapid de sportul asta...in rest are mare grija de sursa lui de hrana :D. Nu exista sa manance ceva si sa nu ma indoape si pe mine, de cand am inceput serviciul, asteapta sa mananc, apoi ma ia de mana, ma duce la canapea, asteapta sa ma asez confortabil, apoi isi ia portia de supt...

Eu cele mai multe priviri si intrebari stupide le-am auzit intre un an si doi ani ai copilului, acum, de ceva vreme, familia extinsa nu mai zice nimic, ca au vazut ca ei vorbesc si eu imi vad de treaba...iar de lume, parca nu mai sunt asa inversunati...sau cel putin asa mi se pare mie ( ce-i drept alaptatul "in public" s-a rarit foarte mult).

Cu soacra, nu stiu ce sa-ti spun, decat "Rabdare Gogule, rabdare!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

A trecut si botezul, a fost...dragut. La un restaurant cu familia si cativa prieteni. Uitasem de marturii si am cumparat martisoare ca tot era sezonul. La 10 seara fiecare s-a intors la casa lui. Noi nici mai bogati nici mai saraci. Am ramas cu 300 de euro de care am hotarat sa cumparam un tobogan si o casuta de joaca pt cei mici.
A doua zi la mir...a fost de poveste
totul bine si frumos cu soacra (adica ignor la greu) pana la mir cand inainte cu vreo 2 ore sa vina nasii eu si sotul am inceput sa ne ciondanim...cum facem noi de obicei de altfel.
Eu m-am suparat ca tocmai ce instalase un nou program de ascultat muzica pe laptop iar eu nu stiam sa-l folosesc iar el nu stia nici el (dar nu recunostea...)
Si uite asa s-a trezit si soacra`mea si a inceput dintr-o data sa urle la mine ca nu imi e rusine sa ridic vocea la sotul meu?!
Si urla...dar numai stiu cate a zis ca eu ma blochez un pic cand cineva incepe sa faca istericale de`astea.
M-am uitat la sotul meu ...el imi facea semn rugator sa o las in pace...asa ca am plecat in dormitor la fata. Numai ca rabdarea si inghititul in sec se pare ca nu ma prea caracterizeaza. Asa ca am deschis usa la dormitor si am strigat si eu la ea:
Pai nu era mai bine daca stateati dvs la salajan! Daca era fiecare la casa lui acum numai auzeati nimic!
A inebunit baba! A tunat si a fulgerat vreo 30 de min timp in care isi facea bagajul.
Azi a venit cu sotul care era la ea de dimineata sa isi mai ia ce mai uitase...m-am comportat normal cu ea. Ba chiar mi-a cerut putin ulei de masline si i-am dat o sticla intreaga
Am intrebato daca vrea si o felie de tort ca a mai ramas de la mir, ca am facut si ziua baiatului dupa mir... eu chiar nu am nimic cu ea. Dar...sa nu stea cu mine!
Asa ca am scapat momentan si de grija soacrei
Sotului nu prea am ce sa-i fac ca are si el dreptate...numai pe maica-sa o mai are si nici nu sta in tara. Vine si ea o data pe an si atunci nu-i vine sa o lase sa stea singura. Asa ca din partea mea nu are decat sa stea cat vrea cu ea. E ca si cum ar fi la munca nu in co.
La botez am alaptat f usor...am intors scaunul invers si cu fata la perete mi-am facut treaba. Mi-am pus si eu doua degete de vin dar nu am putut sa beau asa ca am plimbat paharul ala toata ziua dupa mine.
Au inceput durerile de dinti cred la fata. Ma musca cu gingiile de barba mititica. Iar mai nou suge un pic se opreste plange iar vrea sanul iar plange ...si asa o tine pana adoarme la san...dar banuiesc ca tot de la dinti e si asta.

Edit. Am pus o poza cu ducesa mea imediat ce am ajuns la restaurant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

E o scumpica

Sa-i fie de bine botezul!

Sa stii ca a mea de atunci nu m-a mai muscat si acum are si un dintisor sus.

Urat din partea soacrei ca a intervenit in cearta. Intr-o casnicie certurile se mai intampla, e normal, mai ales in momente de un oarecare stres si incarcatura emotionala. Oricum bine faci ca il lasi pe al tau sa stea cat vrea cu ea, e mama lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

In poza tu esti langa fetita, nu?
Arati foarte bine
Felicitari pt botez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Multumim Monica!
Dap, noi fetele suntem
In ziua cand m-am tuns am plans toata ziua ca eu am vrut scurt...dar nici chiar asa. Ziceai ca sunt un baietoi. Dar fiind cu o sapt inainte de botez...deja numai aveam ce face.


Mergi la inceput