Miting pentru unire!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai Deceneus,mai, a fost un razboi distrugator pana la alipire..asta ne trebuie noua acum?Mai Deceneus,ca tre` sa te scuture si B.NICA .....valeu Deceneus nu te apuca de politica,te rog eu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Ei nu zau...si pana s-a ajuns la declaratia de la Alba Iulia?

Madalina


Copiii gasesc de toate īn nimic. Adultii, nimic īn toate."

Fara declaratia de la Alba Iulia, prin care s-a valorificat "dreptul fiecarei natiuni sa se constituie īntr-un stat national, care va ramāne independent sau se va uni cu statul national deja existent", anexarea Transilvaniei la Romania nu era legitima.
Transilvania teoretic, putea alege sa fie stat independent ca Slovenia sau ca Ungaria, sau sa se uneasca cu Romania.

Daca anexa Transilvania Romania ar fi aparut ca un stat ocupant si risca sa nu fie recunoscuta ocuoparea teritorilor.
Dupa cum vezi si atunci deciziile in Europa se luau de marile puteri.

Cand s-a unit Moldova cu Tara Romanesca de ce a functionat o perioada cu doua guverne? Pentru ca Romania ca stat nu era recunoscuta de marile puteri europene.

Unirea Transilvaniei cu Romania oferea o garantie de securitate.
Ca stat independent avea de catigat pentru ca era mai dezvoltata economic decat Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Se luau Deceneus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Deceneus, macar suntem de acord ca marile decizii se luau de catre marile puteri!Deci Transilvania era numai cu sufletul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Transilvania teoretic, putea alege sa fie stat independent ca Slovenia sau ca Ungaria, sau sa se uneasca cu Romania.

Practic, declaratia de la Alba Iulia, ca si cea de la Chisinau, s-a facut in timp ce armata romana ocupase/eliberase deja intreaga regiune, NU inainte.

Istoria obiectiva este alta decat cea invatata de noi, de unguri sau de rusi ...

Marile puteri occidentale au pretins ca decizia sa fie a cetatenilor, si nu validau ocupatia prin trupe existente in teren.

Dupa al doilea razboi mondial in Romania s-au desfasurat alegeri, care au fost fraudate ca sa dea legitimitate comunistilor. De ce a fost nevoie de fruadarea alegerilor, doar trupele sovietice erau in Romania si puteau impune orice guvern?
Au vrut sa respecte formal dreptul la autodetermiare, sa respecte tratatele internationale la care au aderat.
Sigur este dificil sa dovedesti ca optiunea electoratului a fost distorsionata, in special cand alegerile sunt organizate de castigatori.

In cazul Transilvanieie si minoritatile au recunoscut ca unirea s-a facut cu vointa cetatenilor, deci legitimitatea nu a fost pusa la indoiala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Practic, declaratia de la Alba Iulia, ca si cea de la Chisinau, s-a facut in timp ce armata romana ocupase/eliberase deja intreaga regiune, NU inainte.

Istoria obiectiva este alta decat cea invatata de noi, de unguri sau de rusi ...

Edit: cu Transilvania m-a inselat putin memoria. Nu era total sub control romanesc cand s-a dat declaratia de la 1 decembrie.
Armata romana a intrat in noiembrie in Transilvaia, dar linia armistitiului a fost fixata pe Mures. In Tg. Mures armata romana intra pe 25 noiembrie.

Basarabia a fost anexata in totalitate in martie 1918. Declaratia a venit la un an dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Deceneus, eumada a punctat f. bine.
Cam de ce crezi tu ca ar dori basarabenii sa se uneasca cu noi?
Pai simplu: sa intre fara pasaport in UE!
Aiurea afinitati si sentimente fata de patria muma!
Pe noi ne considera prosti si cu multa bunavointa "mamuca" lor, dar pe rusi ii considera "tatuca" lor, adica ala cu batul si in fata caruia stau ...smirna!


ce urat!

b.nica, ce bine stii tu ce simte un popor! capacitatea asta senzoriala ai dobandit-o cumva din prea mult uitat la otv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Am vorbit, poate cam dur, dar in cunostinta ce cauza.Deceptia pe care am aflat-o este la fel de dura.
Daca privim lucid situatia, ce ar putea sa-i atraga prin unire cu noi cei de acum atat de prapaditi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Portocalia ii cunosc din copilarie si cunosc basarabeni din diverse clase sociale.
Am amintiri emotionante dar si f. dure.
Sa-ti dau cateva exemple: pe plaja copii care se joaca, doi romani si un moldovean care era cu bunicii (ea moldoveanca, el rus) de varste apropiate, imediat bunicul a intervenit si l-a impiedicat pe nepot sa se mai joace cu romanii.
Odesa pe faleza, o scena cu o familie de romani si 2 rusoaice sau basarabence, nu stiu, acestea cand au auzit vorbindu-se romaneste au intervenit pe langa acela care stia ruseste si au inceput sa-i povesteasca amintiri din razboi si de un anume Florin.Ulterior m-am gandit mult la acel episod pt. ca stiu ca am avut in familie un ofiter care a fost la Odesa si ne povestea cat de bine au fost primiti romanii atunci dar mai stiu ca a trebuit sa paraseasca Armata dupa '44 desi si-a pus viata la bataie pana la sfarsitul razboiului.

Vi le-am spus pe acelea bune pt. ca pe cele rele le tin pt. mine pt. ca poate am si eu cumva radacini in Basarabia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

b.nica, ok, dar tot nu pricep generalizarea. faptul ca ai cunoscut, intamplator, cativa basarabeni, nu-ti da dreptul sa etichetezi un popor intreg. cand francezii spun despre romani ca-s tigani si cersetori, sare tot poporul ofensat. reflecteaza la asta!

Mergi la inceput