M-am hotarat.............adoptie(83)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Acum am citit un raspuns din partea lui Bogdan Panait unui parlamentar, care a ridicat problema adoptiilor, in care declara, ca la data de 17.09.2012 in baza de date al ORA se afla 1263 copii adoptabili.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

http://www.cdep.ro/interpel/2012/r4320B.pdf
Acesta este link-ul.Puteti citi si voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Numarul "1263 copii adoptabili" oare este real sau scos din "burta"???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Eu nu cred ca cifra e reala!!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Buna.Nu am mai scris demult, pentru ca simt ca pe zi ce trece, visul meu se spulbera.
Haideti sa intelegem ceva vis-a-vis de numarul de copii adotabili. Ei sunt adoptabili pana la 18 ani. Mi-au spus de la Directie ca au copii adoptabili si de 17 ani.Credeti ca ne ajuta cu ceva? Nu va ganditi ca cei 1263 sunt pana in 5 ani,nici nu sunt de etnie rroma sau ca sunt sanatosi.
Intre timp am fost si am vazut o fetita de 2 ani. Am primit atatea recomandari de la Directie... Frate, voi ati vazut-o vreuna? Nuuu. Pai si de unde stiti ca e ok? ...Din acte.
Fetita avea clar o problema medicala, nu are rost sa o dezvolt, dar era vizibila. Una peste alta, doamnelor nu le-a picat bine hartia mea cu negatia, deci nu sper sa ma mai contacteze pana expira atestatul in martie.
Nu pot decat sa va urmaresc si sa va tin pumnii. Multa bafta tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Amy, sunt convinsa ca nu le-a picat bine de ce ai scris tu in negatie, si iti spun si de ce: pentru ca nu ai scris banuiesc ce au vrut ele, asa-i???
Stii cazul meu, am trecut peste tot: si ca este de etnie, si ca era predispusa sa raceasca (bronsita) si ca avea aceea dermatita (este posibil sa nu scape toata viata de aceea boala de piele), si cu toate astea mi-au zis ca nu ne potrivim, Ma intrebam intr-o seara cu sotul oare" bubulina" o sa fie adoptata de catre o familie pana la urma?, Ce stiu este ca si acum este la maternala, si stau acum sa ma intreb: mai are 2-3 ani saracuta in care ar putea sa adopte cineva, daca trece de 4-5 ani cine o mai adopta????????? Si uite asa mai ramane un copil in sistem.
Haide sa ne unim fortele chiar si prin intermediul internetului, pentru ca asa cum am patit eu, cum spui si tu ca le-ai deranjat pe doamne cu negatia, sunt convinsa ca si alte fete au patit cate ceva, de expl pe mine de joi ma suna jurista in fiecare zi ca mai trebuie ceva la dosar,am ajuns ca astazi sa ii spun sa ia dosarul pentru reatestare si sa punctam impreuna ce documente mai trebuie si ce nu mai trebuie, nu pot sa ma invoiesc la infinit de la serviciu ca nu este ea capabila sa se uite pe un dosar, acum iti spun tie Amy, crezi ca d-nei juriste i-a picat bine ce i-am facut eu astazi????????, cu siguranta ca nu.
Dar nu trebuie sa ne lasam , trebuie sa le aratam ca suntem puternice.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Fetelor.........intrasem in panica ca nu ne-a fost prezentat niciun copil pana acum, dar stand asa si citind postarile voastre consider ca sunt oarecum "avantajata" , "norocoasa", in sensul ca nu ne-au dat viata peste cap, nu ne-am facut vise si iluzii, prezentandu-ne cate un copil care saracul era "bolnavior".
AMY imi pare tare rau , sincer te asteptam pe tine si pe Dacris care sunteti atestate inaintea mea sa veniti cu vesti bune, dar......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

La noi a fost chiar culmea: vedem fetita si la plecare sotul zice: eu zic ca are o problema si trebuie dusa la un doctor.Si asistenta zice: daca va hotarati sa mergeti mai departe va ziceam si eu ca mi s-a parut ceva in neregula si trebuie dusa la doctor.Heloooo, trebuia sa ne spui inainte, sa inteleg ca daca noi nu sesizam nu ne ziceam nimeni nimic???
Cam asta e sistemul, bolnav.
Ca sa nu va mai zic si de cei de la ORA care le raspund celor de la Directii, cand ele incearca sa grabeasca oarecum lucrurile: dar ce va grabiti asa?
Cum de ce se grabesc? Vietile noastre sunt puse in asteptare, noi nu imbatranim, nu ne facem sperante, iluzii? Ca sa ce?
V-am zis, mi-e pur si simplu scarba si nu mai astept nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Amy, deja ce spui tu nu mi se pare un lucru necunoscut.
Cei din acest sistem au impresia ca vorbesc cu cele care isi lasa copii pe drumuri, nu cu noi, cei care dorim sa adoptam, sa iubim neconditionat un suflet de copil, vor sa ne prosteasca pe fata, iar cand observa ca nu reusesc incep sa ne faca probleme.
Dureros este ca suntem la mana lor, si exista nimeni care sa ii penalizeze pentru toate tampeniile pe care le fac.
Se pare ca am avut dreptate, in toate judetele este la fel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Ia priviti ce raspunde Bogdan Panait pe Facebook: ,,Am cerut acum doua zile conducerii Directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului, o informare privind copii din maternitate. Copii care stau dupa cum ati vazut de luni bune intr-un patut, intre patru perti albi, lipsiti oricat s-ar chinui cateva cadre medicale, de caldura unui camin si a unor parinti. Sunt un adept ferm al principiului ca un copil trebuie sa creasca in propia familie si ca sistemul de protectie trebuie sa faca tot ce ii este in putinta pt acest lucru.ar si dupa ani buni de munca asemenea imagini ma intriga. Dezamagirea mea cea mai mare este ca din pacate nu s-a facut nimic pt acesti copii, macar pt a le fi indentificate familiile, de a le fi asigurata o masura de protectie. Cazul lui Stefan, a carui "mama" nu stie nimic de el (nici macar cum il cheama) e semnificativ, el putea sa fie de mult adoptat de o familie iubitoare care cu siguranta iar fi garantat un viitor sigur si fericit (mama era de acord cu adoptia) dar nimeni nu a facut nici un demers. in ultima saptamana au venit in audienta 5 familii care s-au interesat cum pot sa adopte un copil. Ce ma surprinde foarte mult este ca doamna doctor nu a pomenit nimic de asistenta sociala??!!!"
E acelasi Bogdan Panait sef la ORA... Si mai vreti sa comentam cand el nu stie ce se intampla cu copiii???

Mergi la inceput