M-am hotarat.............adoptie(83)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Fetelor, multumesc pentru ca-mi sunteti alaturi si ma ajutati cu vorbe si sfaturi bune.
Erato,imi place ce spui si te cred si sper sa ajung si eu sa spun aceste lucruri minunate cat mai curand.
Ai dreptate ca am nevoie de timp, dar nu vreau sa astept sa treaca timpul pana mi se mai inchid ranile si apoi sa ma apuc de adoptie. Stiu doar ca este singura sansa de a avea un copilas, singurul lucru care-mi lipseste...
Nu-si are rost sa astept si sa ma trezesc peste ani ca abia incep formalitatile si sa mai astept si alti ani ca sa am acasa un copil. intamplator la noi in bloc st multe familii care nu au avut copii si care au asteptat sa faca ba una , ba alta pana sa hotarasca sa adopte, apoi au aparut nepotii de la frati, care ii vizitau si uite asa au ajuns la batranete singuri. Acum ma consoleaza pe mine ca nu au avut copii din diverse motive, dar nu ii inteleg de ce nu au infiat. Ajungi sa te obisnuiesti cu ideea si ramai singur.
La mine e un lucru hotarat si nu mi-e teama de asta.As fi facut-o si mai de mult, ca ma atasam de diferiti copii sarmani si ma gandeam sa-i iau eu sa-i cresc, sa-i infiez.(nu cred k v-am spus k eu st invatatoare).
Problema e ca trebuie sa ma impac cu ideea ca am pierdut copilul si sansa de a mai avea altul. Inca mai caut explicatii pt ce s-a intamplat si ma invinovatesc pt diferite lucruri...
M-am gandit sa merg sa vb cu un preot sau cu un psiholog.Trebuie sa fac ceva ca sa accept situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Buna fetele,

Nu prea am scris pe forum, desi va citesc zilnic. Felicitari celor care sunt in potrivire acum, si a doresc ca asteptarea pana veti avea copilasul acasa sa fie cat mai scurta. Deasemenea doresc si celor care nu au ajuns in nici un fel de potrivire sa nu mai dureze mult pana vor fi sunati ca exista un copilas ce va intregi familia.

Am fost indignata de fapt ca unele dintre voi sunt vizitate si la serviciu. Nu mi s-a intamplat asa ceva la prima reatestare, si acum ca strangem actele pentru dosarul de reatestare nu mi s-a precizat asa ceva. E ceva nou ce tine de noua lege? sau e diferit de la judet la judet?

Asa cum am spus noi ne pregatim de reatestare. Am intampinat ceva rezistente din partea AS (care e una noua, a noastra fiind in concediu de crestere). Mi s-a reprosat ca am venit prea devreme si ca pt reatesatre sa depun dosarul cu vreo 2 luni max inainte de expirare. Intrebata daca atestatul mi se va elibera la timp astfel incat sa existe continuiatet intre atestate, a zis ca va fi o perioada de suspendare de ~1 luna- 1,5 luni. Am ramas socata, si cand i-am zis ca eu am un raspuns de la ORA in care mi se confiorma ca nu trebuie sa existe perioade de suspendare(de care oricum sunt sigura ca stiau) nu prea i-a convenit.
Sa ma mai mir ca acei copii din spitalul de la Iasi nu au fost bagati in seama? nu...doar massmedia dezinformeaza, nu e nimic adevarat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Buna fetelor,

Am reusit sa imi gasesc putin timp sa va scriu, vreau sa spun ca fetita imi ocupa mult timp, plus treburile gospodaresti, abia astept sa vina seara sa ma asez.
Lucrurile cu ea merg din ce in ce mai bine, abia dupa o luna a inceput si ea sa ne stranga tare,tare in brate si sa ne pupe, in primele saptamani a fost oarecum distanta. Acum este in elementul ei, incepe incet incet sa-mi spuna mama, pana acum ma striga pe numele mic.
Si vreau sa va spun ca si pentru mine s-au schimbat lucrurile tot dupa aprox o luna, initial o vedeam doar ca pe un copil de care am grija, dar acum o simt ca pe copilul meu si simt de asemenea ca as face orice ca sa ii fie ei bine.
Acum nu mai pomeneste absolut deloc despre familia la care a stat inainte, dar nici la inceput nu pot sa spun ca a fost foarte nostalgica. S-a adaptat neasteptat de usor la noi si simte dragostea cu care e inconjurata de toata lumea (bunici,matusi,prieteni).
Va doresc tuturor un copilas la fel de frumos si destept ca al nostru si multa, multa rabdare si putere.

Va pup

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Lili, si eu am pierdut mai multe sarcini si nu am mai avut curaj sa mai incerc. Uneori ma gandesc ca poate copilasul nostru natural ma asteapta sa-i dau o sansa si eu am renuntat, alteori ca a fost scris in destin sa adoptam fetita mult visata. Nu stiu acum, sper ca aceasta minuscula urma de frustrare sa dispara cu totul si sa ne bucuram din plin de minunile noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Alabina, ma bucur tare mult pentru tine si pentru familia ta.Mi-ai adus aminte de "bubulina mea".
Deci micuta s-a adaptat, este foarte bine
Am marit si eu varsta la copil, acum sunt in plina reatestare.
Valentina, ma bucur pentru tine ca aici pe forum ai gasit prietenel;e adevarate si tot aici poti sa te descarci. Eu in povestea ta ma regasesc putin: nu am pierdut o sarcina atat de mare, dar am pierdut o fetita cu care ma potrivise teoretic ORA, fetita semana atat de mult cu mine ca nici nu imi trecea prin cap ca nu o sa am acasa, dar nu a fost sa fie si dupa o luna de vizite, am primit acasa adresa de nepotrivire practica. Pot sa iti spun ca abia acum dupa cateva luni mi-am revenit cat de cat sa zic, si nu am purtat aceea fetita in pantece, nu a supt lapte la sanul meu, nu i-am facut eu prima baita, dar pentru mine a fost copilul pe care l-am pierdut.
Poate ca unele o sa spuneti ca o sa ajunga ea la o alta familie, sunt de acord cu voi, dar pentru mine asta inseamna o pierdere, stau cateodata si ma gandesc ca poate asa a vrut Bunul Dumnezeu si numai cu gandul acesta pot sa merg mai departe.
Printe la prima atestare nici la mine nu s-a intamplat cu vizite la serviciu, vecini, rude, prieteni, dar acum la cea de-a doua ne-au anuntat ca o sa vina sa discute cu toti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Micuta noastra a fost bine pregatita de AM; noi am fost de la inceput "mama..." si "tata..."(mami si tati erau AM si sotul ei). A plans dupa AM doar in prima seara, la baita, dupa ce toata ziua a fost vesela, nu a plans si nu a intrebat de nimeni. Apoi nu a mai intrebat de nimeni din familia AM. La scurt timp am devenit "mama" si "tata" simplu. Mai nou suntem "mama mea" si "tatal meu" sau "tata mea" cand se grabeste si chiar "parintii mei". Si pentru ca se poarta la gradinita, uneori suntem "mami" si "tati". Iar cand ne jucam suntem "mama regina" si "tata regele", sa fim in ton cu desenele animate.
Copilasii nostri adoptati au enorm de multa dragoste de daruit, la fel de multa cat avem si noi! "Te iubec" revine ca un leit-motiv, uneori cand te astepti mai putin, aducandu-ti o lacrima si un suspin, dar si un zambet larg!
Nu cred ca daca am fi nascut noi un copil l-am fi iubit mai mult!
Doresc tuturor sa treaca prin aceste momente fericite dupa o asteptare cat mai scurta! Clipe magice de o secunda sau mai lungi care adunate sunt viata noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malex

E prima data cand aud de intalniri la serviciu...pe mine m-ar deranja lucrul acesta......in afara de colegele de birou care mi-au dat si recomandarile eu nu am spus nimanui de intentia mea, nu am facut din asta un anunt public.....si in alta ordine de idei sunt angajatori care nu ar accepta ca cineva din afara sa intre in interiorul firmei......deci, chiar nu inteleg......


tocmai am spus ca vin la serviciu pentru ca am cerut recomandari de la colege de birou
in alta ordine de idei, eu nu fac un secret din aceasta intentie a noastra
in plus, echipa in care lucrez este una foarte unita, cu totii avem o relatie stransa de prietenie, ne vedem si in afara orelor de munca
am facut nul trecut revelionul impreuna, il vom face si anul acesta
eu si sotul meu suntem colegi, aici ne-am cunoscut deci... probabil e o situatie mai aparte

la noi nu sunt oricum reguli atat de stricte, poate datorita domeniului in care lucrez si a facptului ca prin profilul jobului interactionam cu diversi indivizi si parteneri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malex

E prima data cand aud de intalniri la serviciu...pe mine m-ar deranja lucrul acesta......in afara de colegele de birou care mi-au dat si recomandarile eu nu am spus nimanui de intentia mea, nu am facut din asta un anunt public.....si in alta ordine de idei sunt angajatori care nu ar accepta ca cineva din afara sa intre in interiorul firmei......deci, chiar nu inteleg......


si inca ceva
ele nu vin aici sa se intalneasca public cu toata societatea
vin sa discute cu persoanele care ne-au dat recomandari

n-a spus nimeni ca le voi scoate la tabla in sedinta publica in fata intregii companii - ar fi putin penibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monique77

Citat:
citat din mesajul lui malex

E prima data cand aud de intalniri la serviciu...pe mine m-ar deranja lucrul acesta......in afara de colegele de birou care mi-au dat si recomandarile eu nu am spus nimanui de intentia mea, nu am facut din asta un anunt public.....si in alta ordine de idei sunt angajatori care nu ar accepta ca cineva din afara sa intre in interiorul firmei......deci, chiar nu inteleg......


si inca ceva
ele nu vin aici sa se intalneasca public cu toata societatea
vin sa discute cu persoanele care ne-au dat recomandari

n-a spus nimeni ca le voi scoate la tabla in sedinta publica in fata intregii companii - ar fi putin penibil

Aspenter (75 mg) 1 pastila la 2 zile


Fetelor..........noi suntem in plina reatestare si nu s-a pus problema intalnirii cu colegii, prietenii, rudele........si chiar discutam cu sotul despre postarea voastra si am hotarat ca daca vin cu acesta idee, RENUNTAM!!!!!!!, sincer mi se pare o bataie de joc sa ne umileasca, sa ne haituiasca, noi neavand decat o singura "vina" ...NE DORIM UN COPIL. Ne-am saturat sa ne intoarca pe toate partile, sa ne amane de azi pe maine, sa ne destainuim de la "Adam si Eva", sa spunem ce face mama, ce face tata, fratele....si tot neamul!
Scuzati-ma , dar chiar m-am saturat!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Draga Alabina ,daca bunul D-ZEU o sa vrea sa mai avem un copil asa o sa fie ,o doamna cu 17 ani experienta in adoptii a spus ca are foarte multe cazuri cu mame adoptive ,care au nascut dupa adoptie si aveau cele mai crunte diagnostice ca nu vor avea copii dar pana la urma au resusit.
De abia apuc sa traiesc acele momente ca si voi draga Irdesa si Alabina.
Trotil o sa vezi ca o sa fie bine si o sa ai un suflet drag alaturi de tine!
Valentina clar ca trebuie sa mergi la un preot, eu am fost la toate sarcinile pierdute de mi-a facut slujba de dezlegare .Dupa ce iti incepi activitatea o sa vezi ca te simti mai bine ,oferi daruire si primesti un zambet sincer si nevinovat di partea elevilor tai dragi asa a fost si la mine .Un sfarsit de saptamana asa cum va doriti!

Mergi la inceput