Facebook fara acordul parintilor

Facebook fara acordul parintilor | Autor: Emmy

Link direct la acest mesaj

Uite ce ma macina pe mine astazi!!!!

Fetita mea are 11 ani 1/2. De mult imi vorbeste ca vrea si ea o pagina Facebook (in cazul in care nici eu nici sotul nu avem din principiu. nu vrem sa ne fisam in computere straine).

Iubitica noastra mica, a decis de la sine putere sa si faca un cont FB sub un alt nume crezind ca noi nu vom observa. Ieri seara am descoperit activitatile ei ''clandestine''. Era in camera la ea sa invete si nu stiu prin ce miracol computerul ei era ... la ea in camera (de regula trebuie sa stea in salon unde noi sintem in permanenta). Ea naviga nestingherita pe cind noi credeam ca ea invata. Cind am descoperit, SOC mare in familie.

Cum ati trata voi o asemenea situatie?
Bun, noi am certat o, ca asa se cuvine in aceste situatii. I - am dat si o pedeapsa. Am rechizitionat Userul si PassW. "
Inca nu am intrat sa citesc schimburile cu prieteni (in doua saptamini are 30 deja) si nici nu stiu daca ar fi bine.

Sint bulversata!!! si ma simt tradata. Voi ce ati face?
Multumesc de sfaturi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Enny eu cred ca ai procedat gresit de la inceput. Daca fata isi dorea trebuia sa o lasi. Sub supravegherea ta isi facea cont si nu ar mai fi trebuit sa se furiseze de tine. Ea daca vrea sa se duca pe net si pe Fb gaseste o alta metoda de a se ascunde. Eu din contra as vorbi cu ea, i-as spune ce pericole pot fi intalnite pe FB si nu in ultimul rand i-as spune sa aleaga cu grija prietenii de acolo, dar nici un caz nu i-as interzice ceva pentru ca dorinta devine si mai mare pentru a ajunge la fructul oprit. Poti sa cauti exemple de copii care au fost pacaliti, de fetite care au ajuns in situatii grave, lucru care sa ao ajute sa inteleaga ca in spatele tastaturii poate sa fie oricine si sa nu aiba incredere in el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Si eu cred ca ai procedat gresit.
Si nu vad ce asa mare lucru, sau crezi ca fara FB nu exista sex, alcool, droguri, vitejii tampite, saruturi, jocuri de tot felul samd?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

mai tii minte oracolele de pe vremea ta?
caietele alea in care toata lumea scria si cand dadeai sa ti-l completeze diverse simpatii ale tale, care-ti lasau pe ultima pagina si o poezie sau un panseu siropos?
mai tii minte ce mare chestie erau?
ok, inmulteste cu 100 si obtii Facebookul pt generatia de azi. Are o mie de setari si poti sa verifici si sa restrictionezi si sa impui toate regulile posibile si imposibile incat sa stai linistita.
eu zic ca exagerezi. daca de la atata chestie aveti socuri mari in familie, pazea ca vine adolescenta. nici nu vreau sa ma gandesc...

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

De exagerat nu exagerezi.
Insa fetele care te sfatuiesc sa o supraveghezi fara sa-i interzici, ajutand-o sa inteleaga cum functioneaza, cum se poate proteja, au dreptate. E mult mai util.
Nici eu nu agreez FB, insa asta nu inseamna ca pot interzice cuiva asta. Sau nu pentru mult timp.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Lol mai fetele si Rufus ce naiba, pierdeti un moment unic in care sa fiti acceptati in lista de prieteni, ca nu va mai adauga nici naiba peste 3-4 ani. Dupa care stai pe silent mood si urmaresti activitatea copilului in mod linistit.
E bine sa aveti cati mai multi oki vigilenti in lista de prieteni.
Cu parere de rau trebuie sa spun ca am facut-o pe aia de nefacut si l-am sunat intr-o zi pe varu-miu sa verifice de urgenta pozele lui fie-sa pe facebook. El la fel ca nu-si face cont , fata si-a facut oricum si m-a luat pe mine cu groaza cand am vazut ce poze afisa.
Cont tot o sa-si faca fie ca vreti fie ca nu daca au chef, innotati contra valului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, Marina, ai perfecta dreptate.
La mine e simplu, sta Tora de paza
Dar observatia ta este extrem de reala.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E mai bine sa stii realitatea, decat sa te amagesti ca nu exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Sa vedeti cand or sa vrea sa-si faca cont pe DC ce o inbulinam:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Belea mare cu feisbuc!
Ce ne facem cand profa pune tema pentru saptamana urmatoare pe facebook? Dar nu public, ci in grupul ei de elevi? Poti sa-i spui profei ca n-ai cont de facebook (te faci de ras) cand restul clasei a sarit in sus de bucurie la o asa idee. Si parintii lor la fel de incantati!
Sau cand toate aranjamentele pentru serbare se poarta pe facebook? Parinti si copii la gramada.
Sau cand ...

Raman la ideea mea fixa ca mult mai pasnica si mai domoala era viata de dinaintea internetului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Sau profa cere ajutorul elevilor la diverse jocuri feisbukiste!

Dana

Mergi la inceput