Mama care abuzeaza copiii altora

Mama care abuzeaza copiii altora | Autor: anuscha2009

Link direct la acest mesaj

La fata mea in clasa este o mamica care din clasa a intaia se ia de copiii altora.

Fetita este clasa a treia. Pentru ca este cunoscuta cu ,,antecedente'' aceasta mamica, niciun parinte nu este de acord ca si copilul ei sa stea in banca cu fiul ei.

Anul acesta a venit in clasa un baietel nou, care intamplator este copilul prietenei mele cele mai bune.
Fiind nou, copiii stau in aceeasi banca.
Vineri, copilul ,,abuzatoarei'' nu a vrut sa- l mai lase pe baietel sa se aseze in banca si acesta l-a ,,taxat'' cu pixul facandu-i o mica gaura in camasa.

Mama mea este ,,responsabila'' sa il duca si pe baiatul prietenei mele la scoala. Ieri cand sa-l ia de la bloc pe copil, mama a dat nas in nas cu aceasta mamica, care a inceput sa-l agreseze verbal si prin pozitia corpului pe baiatul pietenei mele, spunand ca acesta i-a taiat baiatului ei o camasa scumpa pe care ea a dat 39 de lei si ponegrendu-i parintii.

Copilul a inceput sa planga si sa-si ceara scuze, dar mama respectiva mai tare a inceput sa urle, sa-i spuna ca-l duce la politie, copilul mai tare s-a umilit si isi cerea scuze. Inteventiile mamei mele, ulterior ale invatatoarei au fost de prisos. Mama asta urla, ameninta si agreseaza de ieri intr-una.
Ce este de facut in acest caz?

Pe mama mea (femeie in varsta) a durut-o inima toata ziua.

Vreau sa va zic ca nu este un caz singular, din clasa a intaia aceasta mamica abuzeaza copiii altora. Baiatul ei a dezvoltat o strategie ca sa nu o incaseze el, iese primul si spune ca X l-a imbrancit, l-a sifonat, etc.

Si fetita mea, anul trecut copil nou in aceasta clasa a ,,incasat-o'' de la aceasta mamica, eu o evit cat pot, dar, totusi ar trebui facut ceva mai mult si nu stiu ce.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Mama respectiva pare atinsa la mansarda. Nu cred ca o discutie civilizata ar ajuta. Eu as lua-o separat si i-as spune ca daca nu se potoleste o bat de-i sar capacele . De obicei abuzatorii astia de copii sunt foarte usor de intimidat de cineva de marimea lor.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Este greu de facut ceva.
A avut si fii-mea in clasa un astfel de specimen.
Scoala a reactionat interzicandu-i accesul in incinta.
Dar in afara nu stiu ce s-ar putea face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Mama respectiva pare atinsa la mansarda. Nu cred ca o discutie civilizata ar ajuta. Eu as lua-o separat si i-as spune ca daca nu se potoleste o bat de-i sar capacele . De obicei abuzatorii astia de copii sunt foarte usor de intimidat de cineva de marimea lor.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



Asa a zis si prietena mea ca va face. Dar nu cred ca este o solutie. Civilizat nbu se poate. I s-a pus un diagnostic de ,,sarita de pe fix'' si lasata in pace.
Dar ea continua cu abuzurile. Ce este revoltator pentru mine este ca se ia de copiii ai caror parinti nu sunt prezenti, fiind la serviciu. Eu una nu mai pot sa tolerez asa ceva si as vrea o sanctiune legala.

Este strigator la cer ca mama s-a deplasat la blocul copilului, nefiind chiar langa scoala. Daca copilul iesea din scara singur ce se intampla? Interdictia de a intra in scoala nu ajuta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

prietena ta sa faca imediat o reclamatie la politie, pentru ca i-a fost agresat copilul, in prezenta atator martori.

iar cu ocazia primei sedinte cu parintii, luati atitudine, daca nu se ocupa invatatoarea s-o puna la punct pe aceasta femeie (si probabil ca nu o va face, situatia dureaza de 2 ani), atunci voi parintii faceti front comun si luati masuri : discutati direct cu agresoarea, avertizati-o ca daca nu se potoleste si daca nu-si tine copilul in frau, lasati legea sa se ocupe de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai de ce o eviti? Cu cat evitati, tu si restul parintilor, o confruntare cu femeia asta cu atat va striga mai tare, iar fi-su se pare ca deja si-a invatat lectia ca sa iasa bine pentru el. Fara o discutie cu ea nu cred ca aveti ce sa faceti. Chiar asa, dintr-o clasa intreaga nu s-a gasit nimeni s-o puna la punct? Ea ameninta in stanga si-n dreapta si ceilalti parinti tac chitic?

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Si eu as reclama-o la politie. Si as face front comun cu toti parintii.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Cerere scrisa la scoala sa ii fie interzis accesul in incinta scolii (inclusiv curtea scolii). Avertizarea tuturor parintilor asupra acestei situatii si stabilirea de comun acord a unei strategii de actiune asumate. Discutie cu toti copiii din clasa sa nu se mai lase abuzati de aceasta persoana (am scris mama, dar am sters, ma enervez numai cand citesc). Si nu in ultimul rand reclamatie la politie si daca e nevoie actiune in instanta.
ACUM! frate, cum ati stat pana acum... cum sa iti lasi copiii la toanele unei nebune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Mi-a spus mama ca ieri au fost voci intre parinti care au ,,auzit'' doar ca baietelul i-a taiat camasa copilului ei, camasa de 39 de lei.

Si i-au dat apa la moara.
Propriul ei baiat (ne-a spus doamna) a venit cu ochii rosii la scoala, cred ca o incasase si el si a rugat-o pe doamna insistent sa il mute din banca, sa nu mai stea cu copilul prietenei mele - pentru ca ,,asa a zis mama''

Cand am avut eu conflict cu ea am discutat omeneste, spunandu-i ca fata mea a avut cosmar noaptea cand ea a tipat la copil si a inceput sa urle, se fixeaza pe ,,pata''. Eu nu am ce sa mai discut cu ea, eu vreau sa fie facut ceva legal care sa-i schimbe comportamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Anna, scuza-ma ca insist, dar realmente mi se face parul maciuca... ma scoate din minti abuzarea copiilor de adulti si atunci cand se face cu acceptul parintilor (caci lipsa de atitudine e acceptare), ma seaca.
Ia tu atitudine. Nu astepta sa i se intample a 2a oara fiicei tale, aduna parintii care stiu situatia, vorbeste si cu invatatoarea... In asemenea situatii cineva trebuie sa isi asume rolul de "incepator de bulgare"... Nu se poate asa. nu se poate. Incepi sa vorbesti cu parintii... nu mai stati. Copiii vostri asteapta de la voi protectie. Cum ii trimiteti voi la scoala sperand ca poate azi scapa? asta e ca la razboi... poate nu moare al meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

O sa fac Eleni ceva, promit.
Si eu sunt revoltata de aceasta mamica si va tin si la curent.

Dar.......daca o sa zica doamna ca ce ma bag eu acum ca nu sunt eu in subiect?
Doamna noastra are o buba, nu face sedinte cu parintii, nu are ore de consultatii cu parintii, daca vrei ceva, in pauza sau sms si te contacteaza ea.

Mergi la inceput