Clubul "babelor" FIV-oase 65

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Hello
Lara m-ai bagat sub masa cu valoarea asta. adica daca pe prima am reusit sa o diger, la a 2-a mi-au sarit pixelii. pai bine soro, tu recuperezi acum toate betele alea < ?!? Astept cu maaaare nerabdare eco sa vedem cat s-au divizat, trivizat etc
daniela Deci Gugu e vedeta si peste mari si tari
ari insanatosire grabnica. si eu care credeam ca esti in "concediu" si asteptam cuminte sa vii cu vesti
Eu sunt franjurei ... de oboseala, de lipsa de chef, de avant de tot ce vreti. In seara asta vine cumnatul (studentul nr 2) sa doarma la noi - vine in fiecare marti. Un motiv de stres in plus, habar nu am ce sa ii dau sa manance, bate vantul in frigiderul meu, nu stiu ce si nu am nici timp sa gatesc asa ca am apelat la gatitul de la supermarket Sper sa am timp cand intra la baie sa desert in cratita ce am cumparat . Azi dim nu imi mai ajungea timpul sa transform camera-depozit in dormitor primitor, sa frec baia, sa fac curat la pasaret, sa fug la analize ... Ahhh, nu v-am zis, a inceput iar sa ma doara incheietura la piciorul drept. Dar ma doare de nu pot sa dorm noaptea in nici o pozitie. Cand m-am dus la dr acum 3 ani si ceva mi-a recomandat radiografie, dar din motive de planuri cu scutec, am refuzat sa fac in acea zona, asa ca am ramas nediagnosticata. Noroc ca nu ma doare zi de zi. Ultima data m-a durut acum 1 an cand mergeam la ace, am zis, mi-a infipt cateva pe undeva si uite ca un an am si uitat de ea, am crezut ca am scapat. Acum m-am dus la alt dr si am cerut sa imi dea sa fac rmn, sa ne lamurim ce e acolo. Dr la care am fost aseara suspecteaza ca e o bursita. Mi-a dat un card de analize cu IgG, IgM, factor reumatiod etc - 4 eprubete am lasat acolo, ca tot nu ma mai analizasem de mult.

Gugu e atat de indragostit si de disperat ca nu mai cunoaste/recunoaste pe nimeni. Azi dim am incercat sa socializez cu el si nu mai statea deloc pe brat, ba chiar s-a vaitat cand l-am prins. Pana acum nu zicea nici pas, dar de cand a venit mandra a invatat de la ea sa faca scandal. Aseara am ajuns tarziu si toata lumea dormea, m-am uitat si asa pe intuneric am avut impresia ca el e la mansarda si ea la etaj. Pfuuu, am zis ca gata, s-a terminat luna de miere, astia divorteaza ... lipsesc si eu o seara si nu o mai lasa pe fata sa doarma cu el. Mi-am facut o gramada de griji si azi dim glont la ei sa vad ce fac - la 6 dim ei deja sunt treji si vuvuzesc. Cum inca nu se luminase bine, mi se pare ca vad 3 porumbei (!!!), 2 la mansarda si 1 la etaj ?!? De unde inca o zburatoare, ca doar geamurile au fost inchise si doar nu s-au divizat ca embi Larei ??? Ma chiorasc mai bine si realizez ca la etaj e un ghivechi rasturnat - aveam in cotul celalalt al politei cateva ghivece goale unul in altul, cum le-or fi tras pana in capatul unde dorm habar nu am, dar mi-a stat inima pt un mom
sa ma apuc si eu de treaba ....


LE: nu am vazut ... l-a resuscitat cineva pe PK ?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Wowww cat ati scris ...
La botez fu' ca la botez .. frumos, emotii, stres, urlete , tipete ...

Mi s-a parut obositor ... parca eram mireasa .. toata lumea gramada pe pe mine ...
La biserica bb a urlat vreo 5 minute rau de tot .. dar rau, parca il taia cineva ....
S-a oprit dupa 5 min si totul a fost ok ...
Aveam mari emotii la imbracat ... dar chiar m-am descurcat ff bine ...
Toti se minunau .. si imi spuneau .. ai facut practica in ultima saptamana??


Dar se pare ca este talent genetic .. asa ca sper ca voi deveni si eu mama sa practic mai des ,,,

La restorant a fost ok .. dans ...
Eu am fost cea mai mare dansatoare .. impreuna cu 4 prietene :2 fetite de 4 ani si 2 fetite de 6 ani ...
ma topesc dupa fete ...
Au stat toata seara gramada pe mine .. 2 erau nepotelele mele ... care m-au pupat pe toate partile ... nu-mi mai dadeau drumul ...
Au fost ff incatate ... au cantat .. au mers pe sub mese .. si la un anume mom. una se urcase pe masa

O nepotica mi-a spus (cea de 4 ani) : te iubesc fff mult ...
si eu am intrebat-o : de ce ?
si ea a spus : pt ca sunt frumoasa ... (nu eu .. ea .. )

La baita de mir iar am avut emotii. mi-a fost fff teama .. mi-era frica ca-i frand mana copilului .. dar cu ajutor m-am descurcat binisor ...

Am scapat si sunt fff fericita .... nu pot sa cred ....

Lumanrea a fost efect ... majoritatea invitatilor au apreciat-o
De asemenea, cruciulitele au fost dragute ... au fost ff fine ... vanzatoarea mi-a spus ca au pietre swarovski... (daca m-a pacalit .. asta este ..)
Mamica lui bb a spus ca o va purta cu un lant de argint ...

I-am luat multe hainute ...

Uffff gata ... acum astept sa mai creasca sa ma joc cu el ...
Mie imi plac copii de la 1 an .. cand merg si incearca sa vb si ei cate ceva ...

PS.. nu stiu daca vi s-a intamplat dar ... acum parca miros toata a bb .. nu inteleg de ce
M-am spalat si simt mirosul lui bb .... parca miros a laptic ...

Si ... in final .. cireasa de pe tort ... m-a pus sotul sa stau pe cadita ...
A aruncat apa .. a intors-o si m-au pus sa stau pe ea ... cica raman insarcinata daca stau pe ea ...
Am stat .. dar nu prea cred in chestiile astea



Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ... nici nu mai stiu ce ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis- transfer embrioni Z2
- al 2-lea fiv nereusit Biogenesis- blastocisti opriti in evoltie (fara ET)
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
- Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimpiadobre spune:

Bravo Lara!
Pe cand ecografia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Lara, nu-mi cer scuze de quote ca l-am bagat ca sa nu ma ignori iar cum faci tu de obicei . Cu riscul sa te enervez, macar nu mi-ai sarit postarea
Deci, io zic ca beta ala e strasnic! Abia astept sa imparti impresii! Oricum ar fi, chiar daca vei trece ca mine, prin perioade in care nu stii daca sa mananci sau daca sa vomezi mai intai, te asteapta cea mai frumoasa perioada a vietii si iti doresc sa te bucuri de ea din plin. Si don't worry de prematuritate ca eu m-am convins: sunt mai tare ca piatra! Incredibil ce luptatori sunt copii prematuri! Am un exemplu langa mine.
Apropos de asta, ce iti mai fac copii Brigit? Inteleg ca esti acasica cu ei? Pana la urma cat i-ai suportat ifosele Mirelei la Polizu?
Deci Lara dear, tu de acum sa te preocupi sa te uiti doar la copii frumosi si sa ai grija mare mare de tine!

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Si acum vizita la dr.D... pe scurt ...

Am fost sambata .. nu prea stia ce sa-mi spuna ... se gandea ce si cum sa facem ....

Ne-a spus ca , de ppiu ovarele MPC nu dau ovocite de calitate si foarte greu poti face ceva ... dar totusi ne avantajeaza ff mult varsta ...
I-am spus ca am mai citit si eu una alta .. si ca am vb si cu sotu si am ajuns la concluzia ca mai bine apelam la donate ...

Insa el a spus ca totusi nu-i chiar asa de grav si ca imi propune o noua schema :

- o noua procedura pe cm natural (asa a denumit-o) : cu o stimulare ff usoara 50 ui Puregon pe o perioada mai lunga .. (~15 zile) .. un cetrotide pt inhibare .... si punctie ...
A spus ca vrea sa obtina 1-2 foliculi ... nu vrea mai multi ...

Dar imi va da probabil de la inceputul CM o doza de prednison pentru a scadea iminitatea ... si astfel corpul nu va mai dezvolta testosteron (specific ovarelor MPC) ..
Testosteronul ar afecta calitatea ovocitului ... cu prednison spera sa nu mai produca corpul si astfel ovocitele vor fi ok ...

Aceasta a fost propunerea .. in ppiu am fost de acord sa mai incercam din nou ... prin martie ...
pt ca mi-a recomandat sa iau cel putin 4 luni 1500 metformin ...

Acum sunt in pauza de orice medicam ... Astept Z1 si apoi voi incepe trat ...
Ma voi mai documenta ce ar tb sa mai iau ...

Deci ... pana in martie sunt in pauza ...

Daca in martie nu reusim ... .. in toamna donate !!!

Cam atat ...



Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ... nici nu mai stiu ce ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis- transfer embrioni Z2
- al 2-lea fiv nereusit Biogenesis- blastocisti opriti in evoltie (fara ET)
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
- Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floryma spune:

LARA.....,


ADINA....ai PM,


fetele....



FIV1 Szeged-Iulie 2011_nereusit
FIV2 Szeged-Octombrie 2011_nereusit
FIV3 Budapesta 2012_nereusit

PAI 675 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Lara nu te fofila, ce a zis PK ?!? a lesinat au ba ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ei, Lara, acum nu te speria de posibila sarcina gemelara. Daca o iei usor-usor, ai grija de tine, poate un cerclaj, ajungi safe aproape de termen. Chiar, mai porti high heels? Acum trebe sa fii ZEN si in ce priveste serviciul, sa nu te agiti. Mi se recomandase sa stau cat mai putin pe scaun, iar cand stau, sa stau cat mai pe spate, intinzand picioarele si sa le pun pe un scaunel (sa te bagi sub birou cu alte cuvinte), astfel eviti presiunea prea mare pe uter.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Aaaa, nuuu, intentia mea nu era sa iti arat drobul de sare, credeam ca te gandesti la el si tocmai de asta iti spuneam ca exista solutii...Hai, pregateste sa spui pa-pa la boots-ii aia, mai bine dormi cu ei decat sa mergi pe strada.
Hai ca acum iti vor scrie pregnantele sa te dai jos imediat.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Pai Lara, de voie, de nevoie m-am virusat... Dar uite ca Ioanei i-a mers bine (daca imi aduc aminte)
Daca nu imi revin, mai aman olecutica contzed-ul ca n-o fi foc!

Da, da, se gateste aici... pe mine nu prea ma atrage bucatareala, singura perioada activa a fost in scurta-mi sarcina cand ma trezeam f matinal (adica 7 - 8 a.m.) si faceam orez cu lapte, cu gris, etc.

Acum astept din nou perioada aceea, ca mi se tot spune de catre cineva, ca ar manca niste orez cu lapte, ca tare bun e... Hmm!


Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput