Gogonele murate

Gogonele murate | Autor: tyaa

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am cateva kg de gogonele verzi si rozalii. CUm se pun? Am gasit tot felul de retete pe net, doar cu sare sau cu sare si otet. Cum sunt mai bune? Cum stau mai bine?

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cu otet? Nu merita din punctul meu de vedere.
Sare de sac (nu de bucatarie nu iodata!!)
Daca ai avea si o varza rosie chiar si mai micuta sau o sfecla rosie si doua trei verze mici albe si doi morcovi ceva marar uscat, boabe de piper negru ....merge cu multe...
Merge doar cu apa cu sare la fiecare litru de apa o lingura mare plina varf de sare dizolvata.
Asezi gogonelele - eventual asortate daca ai cu ce .. eu recomand sa fie asortate ca ies bestiale si apoi bagi atata saramura cat sa fie acoperite complet si le lasi la temperatura camerei pana vor "fierbe" si dupa ce se aseaza (redevin clare) le inchizi si le lasi undeva unde este rece.
E simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Am sare de sac, si condimente - marar, cimbru, piper boabe, mustar boabe, usturoi, dafin, morcov, ceapa - de la tara. Vreau sa cumpar putina conopida si poate sfecla rosie sa le combin, dar spune-mi cu ce ar fi mai potrivit.
Saramura se pune fierbinte peste ele? Se fierb condimentele (ca la castraveti) in apa sau le asez in borcan si fierb doar apa cu sarea?

Merci Marius!
P.S. - stau fara conservant, trebuie sterilizate borcanele cumva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA2006 spune:

Buna Tyaa,
Eu le pun cu saramura ( la un litru de apa pun o lingura de sare neiodata ). Le pun in borcane cu cateva bucati de hrean, marar uscat, frunze de visin, boabe de mustar si de piper, catva catei de usturoi.
Eu le inchid ermetic de la inceput. Cateva zile saramuara o sa fie tulbure, nu te speria se limpezeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Lara, multumesc. Ies acum la cumparaturi sa iau cemai trebuie. Revin si ma apuc de treaba.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu mai trebuie nimic. Borcanele pot sa fie doar spalate bine si limpezite. Nu trebuie sterilizate.
Eu nu as recomanda inchiderea ermetica la inceput pentru ca se vor forma gaze(CO2) care e mai bine sa iasa. Dupa ce se limpezeste se pot inchide (chiar este recomandabil si se pastreaza la rece.
Conopida.... daaa... categoric ... si daca pui si varza alba ia mai micuta si taie-o in 4/6.
Fruze de visin .... daca gasesti ar fi si mai bine. Hrean din plin - hreanul le tine tar+este antiseptic.

Apa eu o un pe foc cand pun sarea si o incalzesc putin in timp ce se dizolva sarea - nu o fierb, nu trebuie - doar ca se dizolva mai bine sarea daca este calduta.
Nu trebuie sa fierbi nimic.

Speli gogonelele si restul le asezi treptat in borcane le asortezi cum iti plac tie pana se umple e bine sa le asezi cu mana si sa le apesi un pic sa se aseze ca sa umpli bine borcanul dar fara sa le zdrobesti.
La sfarsit doar pui saramura pana le acopera si gata. Nu trebuie nici un conservant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Perfect Marius. Asa fac! Mai trebuie sa cumpar borcane, doua de 5l si o vraza mica dara. Hrean am cumparat.

Abea astept sa le pun.

Multumiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Gata sunt, le-am pus. AM vrut sa atasez o poza dar nu vad de unde pot face asta.

Dupa 3 zile s-au colorat foarte tare:).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai sub mesajul tau o sageata albastra si un mesaj "Galerie mesaj"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Ms Marius. Am pus acum poza. Inainte am tot apasat butonul ala si nu imi deschidea fisierul cu poze. Acum a mers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Felicitari!

Mergi la inceput