Piersicute de iulie august (6)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Noi am fost dimineata la vaccin, apoi in drum spre casa am rupt oglinda unuia, si a mea.

Apoi cumparaturi, mancare pt weekend, gaza cuminte foc, dupa cum o stiti

Ada - si eu sunt curioasa cu piciorul ala de iepure

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Am reusit sa-l pacalesc azi noapte sa se trezeasca de papa doar o data (la 2) . S-a foit la 0 30 si la 4 30 l-am masat usor pe spate si a adormit la loc.

In rest suntem bine, mult mai ok cu regurgitatul.

Carmen, imi pare rau.

Lauraaaaa, da-ne un semn!

Rocsy, tare faza!

Revin cand am timp mai mult sa va pove ceva comic apropo de piciorul de iepure.

Pupici!

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, salutare. Am avut o zi cumplita. N-am reusit sa mananc nimic pana la ora asta.. acum abia astept sa ajung sa mananc ceva daca mai pot. Asa, ....Acum cu piciorul de iepure. A trebuit sa faca unul din carton dar care se misca.Asa ca, i-a facut sotul. I-am luat o capsa de la un costumas de-a lui Nectarel cu elastice si a iesit tare frumos. Mi-a povestit Tudor ca i-a scos in fata, i-a ascultat . In clasa este si cu un coreean. Cand a vrut sa0i arate coreeanul piciorul lui de iepure cum functioneaza, i s-a rupt iar profa i-a spus ca uite asa s-a rupt si nota ta. In fine, am muncit la el destul de mult.Aruba, insanatosire grabnica. Carmen, m-ai lasat cu gura cascata. Nectarel, ieri nu a facut temperatura, dar acum are 37 cu 5. Cum este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Am fost la plimbare, intr-adevar e frumos.

Noi azi noapte (noaptea lui e in general 8pm - 7am) am avut mese asa: la 10, la 12, la 2:30, la 5, la 6 si la 7. Special am vrut sa le enumar, ca sa le numar si eu - deci 6. Ce sa zic, poate asa recupereaza un pic in greutate.

Ca_Mila, baiatul meu are aproape 3 luni si jumatate si nu si-a dublat greutatea inca. La nastere a avut 3 kg, acum bate spre 5,800. Eu stiu ca daca sunt alaptati exclusiv, undeva intre 3 si 4 luni isi dubleaza greutatea. Deci mai asteptam. Cu lungimea sta bine. Aaa si despre diversificare - ce am inteles eu este ca pana la 1 an hrana solida completeaza laptele, si nu invers, deci diversificarea n-ar trebui sa aduca schimbari foarte mari daca alaptezi. Aici rog fetele cu 2+ copii sa ma corecteze . Pe de alta parte, daca tii vreun regim, pana la urma pe tine te privezi de niste nutrienti, nu pe bebe - asta, iarasi, in teorie. Deci practic nu am niciun sfat, scuze - decat, poate, sa nu faci excese si sa mananci sanatos, fara sa te stresezi ca alaptezi sau ca trebuie sa slabesti. Ca fapt divers, alaptatul ne consuma 500 de calorii zilnic.

vera, nu trebuie sa ii mai dai si vigantol, in dicovit este ce trebuie. Nasilor nostri insa le-a recomandat acolo sa ii dea pana la 6 luni, aici vigantol se da mai mult timp.

Aruba, sa te faci bine repede si sa iti amintesti de anticorpii pe care ii dai acum fetitei cand alaptezi - in felul asta, chiar daca raceste si ea, s-ar putea sa fie mai usor decat la tine si sa se recupereze repede si bine. Apropo de alaptat, se mai poate intampla sa fie nemultumita ca nu vine suficient de repede laptele. Ma refer la reflexul de ejectie a laptelui (let-down reflex), gandeste-te sa nu fie si asta problema (mai ales ca spui ca din biberon bea bine).

Ada, e bine Nectarel si azi, da? Dupa vaccinuri. Bravo pt piciorul de iepure, cred ca elasticul a facut diferenta . Eu am dedus din ce-ai spus tu ca a facut un fel de mulaj.

Eu sunt la primul copil si nici eu n-am niciun clopot in care sa-l tin , in special cu referire la curatenia din casa (e curat dar nu neaparat mult mai curat decat inainte) sau la musafiri. Regulile de baza le respectam, sterilizez suzetele o data pe zi, biberoane, tetine si pompa inainte de folosire (dar le folosesc mai rar). Cel mai greu imi este sa il protejez de fumatori, aici cam trebuie sa fiu "the bad guy", dar asta este.

Astept si eu vestile Laurei.

Carmen, off!! Imi pare rau. Sefei i-ai spus ca nu mai mergi deloc, sau doar azi? Ramai acasa sau mai puteti gasi vreo solutie?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Asa, revin.

Sufletele sensibile sa treaca peste pasajul urmator.

Un timp am predat aici si biologia. Am avut de facut cu elevii un laborator cu obiect de studiu: excremente de bufnita. Vorbesc foarte serios! Bine nu chiar excremente, ele regurgiteaza ghemotoace de materii nedigerate: blana etc. De la rozatoarele pe care le mananca. Fiecare echipa primea un ghemotoc din ala, ma rog erau congelate aseptizate etc. Desfaceau si trebuia sa gaseasca acolo oscioare de soricel, pe care sa le identifice: humerus etc. Super-scarbos, dar unii s-au amuzat...

Apropo de vizite. De auto-invitare nu prea e cazul, doar vecina care are si ea bebe si am incredere. Rude nu avem aici asa ca e simplu. In primele zile dupa nastere m-am enervat putin ca al meu voia sa invite tot blocul sa-l vada pe bb, ceea ce am refuzat categoric. Nu din teama exagerata de microbi ci, asa cum spunea Rocsy parca, de oboseala si lipsa de chef de socializare. Acum e invers, tanjesc dupa socializare. Mai ales sa iesim noi, mai putin sa primim vizite. A scris mygirl ceva de fitness cu baby, aici sunt cursuri de asa ceva si tare ma bate gandul sa ma inscriu. Cred ca e fun si poate se mai duc si niste kg. OOOOfff, nu mai dezvolt subiectul.

Ali, felicitari!!!!

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

clayhanger multumesc de raspuns

ada eu ma gandesc ca nu prea cred sa stiu sa fac un picior de iepure, saracii copii ce teme de casa primesc, ca ii pun in dificultate si pe parinti

fleur scarboasa lectie ai mai avut de predat, dar cred ca pt unii copii interesant, eu nu suport nici sa ma gandesc la soarece sau sobolan, hamster orice are mutra aceea de soarece, ma apuca scarba, si nu sunt sensibila chiar deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Moa#351;tele Sfântului Ierarh Nectarie vindec#259;torul de boli, vor fi aduse spre închinare la Bucure#351;ti în perioada 24 - 30 octombrie 2012

Ca în fiecare an, la S#259;rb#259;toarea Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucure#351;tilor – 27 octombrie, cu binecuvântarea Preafericitului P#259;rinte Patriarh Daniel, Patriarhia Român#259; face demersuri pentru aducerea de sfinte moa#351;te p#259;strate în alte Biserici Ortodoxe Surori, spre a fi venerate de zecile de mii de pelerini, care particip#259; la pelerinajul anual, organizat pe Colina Patriarhiei în Bucure#351;ti.

Anul acesta, 2012, credincio#351;ii #351;i pelerinii care vor veni s#259; se închine la moa#351;tele Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucure#351;tilor #351;i ale Sfin#355;ilor Împ#259;ra#355;i Constantin #351;i Elena, Ocrotitorii Catedralei patriarhale, vor avea posibilitatea s#259; cinsteasc#259; #351;i moa#351;tele Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghina, vindec#259;torul de boli, care vor fi aduse la Bucure#351;ti în perioada 24 – 30 octombrie 2012.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

ne-am intors si noi de la o plimbarica,urland de foame.acum doarme linistit langa mine

Iuli,la inceputul lunii viitoare vom merge la pediatra si am sa intreb si de vaccinul asta

clayhanger eu am venit cu stocul de dicovit de acolo.noi probabil o sa incepem diversificarea din decembrie si vitaminele le am pana in perioada aceea

fleur si barbatul meu tot la fel cu invitatiile din prima zi insa eu a trebuit sa le fac fata..si eu imi doresc sa fac ceva de genul fit cu bebe dar acasa,sunt lenesa de fel si nu stiu daca m-as tine de un curs de genul asta,n-as vrea sa arunc banii pe fereastra..insa n-am inteles pana la urma toxinele pe care le eliminam prin sport trec in lapte sau nu?

mygirl m-am tinut sa scriu ieri dar binenteles ca am uitat(sunt tare dezordonata in idei in ultimul timp)foarte frumoase accesoriile facute de mana ta,felicitari!si nici site-ul n-arata rau de loc

Laura eu am intrebat pediatra in legatura cu tremuratul lui Matia(manute,picioruse,buza inferioara)si mi-a spus ca este normal si sa nu ma mai panichez din orice.cred ca v-a fi bine si la Andrei

Ada fa-ti timp sa mananci ca nu e bine de loc sa sari tot timpul peste mese

aruba,refacere rapida iti doresc!sa ma fereasca Dzeu ca eu daca racesc n-am cui sa-l plasez pe pitic..

trimit si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

fetelor, de mancare,voi ce-ati mai gatit?eu am cumparat astazi niste ficat de vita pe care-l voi face pe plita cu legume si salata dar asta este doar pt o masa ,apoi nu stiu ce sa mai mananc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna fetelor,

Suntem si noi niste piersicute, din pacate nu pot tine pasul cu voi! Va admir foarte mult cum puteti sa le faceti pe toate si sa si scrieti pe forum. Eu va urmaresc, in special, noapte cand ii dau puiului sa manance.

Eu de cand s-a nascut ma mulg si ii dau laptic, pentru ca mi-a facut o forma de icter forte puternic si a trebuit sa-i bag biberonul ca sa manance ca nu reuseam nici sa o trezesc, dar sa mai si suga. In schimb, cu biberonul i-am dat si in somn. Imi era frica ca o sa se inece, insa pedriatra mi-a zis ca are un mecanisc in gat care nu o lasa sa se inece, bineinteles ca imi era frica, dar m-am obisnuit. In schimb, nu am mai fost in stare sa-i bag tzatza.

Noi suntem o piersicuta mica, de 2 luni jumatate, de 4,700 kg si 59 cm (nascuta la 2,300 kg si 48 cm). A luat bine in greutate in prima luna si jumatate, acum mai putintel, dar ne-am dublat greutatea de la nastere.

Am facut si vaccinul Infarix Hexa, de la medical de familie, nu a facut nici o reactie adversa, dar preventiv i-am dat 1,5 ml Panadol Baby.

Saptamana trecuta am reusit sa racesc eu, de luni mi-a facut un pic de febra (cel mai mult 38, i-am pus supozitor cu paracitamol seara si dimineata Panadol Baby) si are muci, multi muci! Ca atare, aspitator la greu, de 3-4 ori pe zi.
Apropo de Panadol Baby, sa-si vomite si matele de dulce ce e, iar de la Polivital si de la Glicerina cu nistatin nu are nimic si sunt asa rele la gust.

Noi cu vizitele, in prima luna nu am primit decat bunici si frati, surori. Dupa nu am mai fost restrictive, insa regula a fost sa nu i-a copilul in brate in hainele de strada, ori luau un tricou de la mine sau cel putin un pled. Incerc sa nu o tin intr-un glob de sticla, o scot cate 2-3 ore pe afara, am fost si la tara cu ea (doar in vizita), insa nu ne-am incumetat sa plecam cu ea sa dormim in alta parte, mai ales ca nu are un program de masa, de somn. Nici o zi nu seama cu alta, iar cand prind curaj sa-mi programez o iesire sau sa primesc o vizita atunci se intampla sa am o noapte nedormita. In general, mananca din 2 in 2 ore ziua, noaptea cam 4-5 ore doarme legat – in noptile bune, iar pe urma intra in normal din 2 in 2 ore. Dar s-a intamplat sa se culce la 22.00, la 12.00 si chiar si la ora 3 noaptea, sau se trezeste la 4 dimineata sin u se mai culca pana la 7-8 dimineata. Are zile in care doarme si peste zi, zile in care nu. Cam asta, cred ca si eu gresesc pe undeva, dar nu mi-am dat seama unde….
De cateva zile si-a marit portia de laptic 100 ml, insa peste zi imi cere de mancare si la o ora.

Va pup pe toate si va admir foarte mult mai ales pe mamicile cu mai muti copii.

Mergi la inceput