Buburuze de mart-apr2013(7)!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Buna burtici,

Rosanne felicitari pt baitel ! Si noi tot baitel avem
Tusferi ce frumos pereche dintr-o lovitura . Felicitari sa creasca mari si sanatosi!
Felicitas felicitari pt fetita cu fundite !
Baby -kiss nu ie ingrijora eu pe bebe al meu l-am simtit la 18 sapt si 2 zile incepusem si eu sa-mi fac griji,dar acum e asa de activ

Emilia si eu am placenta jos dar am colul f lung si inchis si dr mi-a spus ca nu sunt probleme .Am citit pe net ca dupa sapt 28 este relevant diagnosticul de placenta inserata jos ,se poate ridica pana in sapt 28.
Stai linistita in patut si sanatate multa.
Cu pulsul am si eu probleme 90 -100 si tensiunea 100 cu 60 in general,mai scade cateodata.

PCOS , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Elevit 1/zi, Magne B6 1/zi ,acid folic 5mg /zi, Arefam 200mg /2 zi
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
19+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ma scuzati ca intervin, dar am avut de moderat un mesaj aici si am citit. va rog sa tineti cont ca No-spa NU scade tensiunea. nu are niciun efect asupra presiunii sanginve. actioneaza doar pe fibrele musculare netede, reducand spasticitatea acestora.
sarcini usoare tuturor!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Fetele,eu am inteles ca e normal sa mai creasca pulsul in sarcina deoarece inima bate pentru doi si trebuie sa pompeze mai mult sange.Poate nu la toata lumea este la fel,dar si eu am pulsul putin crescut insa tensiunea normala:)


Datorita dezvoltarii fatului, este normal sa creasca si necesitatile proteice, un fapt observat in acest sens fiind modificarea parametrilor ce semnifica de obicei prezenta unui raspuns inflamator in organism (VSH, fibrinogen).

In sarcina scade toleranta la glucoza si creste nivelul de lipide, fapt ce trebuie sa atraga atentia asupra dietei. Crescand nevoile energetice si de oxigen, este normal sa apara si o serie de modificari la nivelul sistemului cardiovascular aparand o crestere a debitului cardiac, o marire a ritmului cardiac (creste frecventa pulsului).

Aceste modificari implica si o crestere a frecventei respiratorii si a volumului respirator, aparand o hiperventilatie mediata preponderent de progesteron.

Cresterea debitului cardiac va duce la o crestere a debitului plasmatic filtrat de rinichi, la care se adauga o solicitare suplimentara asupra vezicii exercitata de uter, care o va comprima, cumularea acestor factori determinand aparitia uni poliurii (creste frecventa urinarilor).

Se produc modificarii si in sistemul de coagulare, ce au ca scop o scadere a posibilitatilor de provocare a unei sangerari. Modificarile pigmentare implica o hiperpigmentatie observata indeosebi la nivel mamelonar, a vulvei, anusului si a liniei albe abdominale.

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cand am fost la Fundeni la Uscatescu care mi-a si prescris No Spa m-a intrebat ce tensiune am. I-am zis ca 10 cu 6 de obicei si mi-a scazut doza de No Spa de la 80 dimineata, 40 la pranz si 80 seara cum notase initial la 40 la pranz si 80 seara in ideea ca No Spa poate avea ca efect scaderea tensiunii si e de preferat sa nu mi se faca rau pe strada. Am crescut doza la loc cand au inceput scurgerile maronii si mi-a zis si ginecologul ca No Spa trebuie luat cu multa apa tocmai ca sa contracareze putin efectul pe care il poate avea asupra tensiunii. Intr-adevar nu e medicament pt tensiune propriu zis dar poate avea ca efect secundar scaderea tensiunii.


15+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

www.prospecte.net/prospect-no-spa-comprimate" target="_blank">http://www.prospecte.net/prospect-no-spa-comprimate
Gasiti mai sus prospectul de la No-Spa.
Scrie pe prospect la final: "aveti grija deosebita cand luati No Spa 40 mg daca aveti tensiune arteriala scazuta"

15+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Cand am fost la Fundeni la Uscatescu care mi-a si prescris No Spa m-a intrebat ce tensiune am. I-am zis ca 10 cu 6 de obicei si mi-a scazut doza de No Spa de la 80 dimineata, 40 la pranz si 80 seara cum notase initial la 40 la pranz si 80 seara in ideea ca No Spa poate avea ca efect scaderea tensiunii si e de preferat sa nu mi se faca rau pe strada. Am crescut doza la loc cand au inceput scurgerile maronii si mi-a zis si ginecologul ca No Spa trebuie luat cu multa apa tocmai ca sa contracareze putin efectul pe care il poate avea asupra tensiunii. Intr-adevar nu e medicament pt tensiune propriu zis dar poate avea ca efect secundar scaderea tensiunii.


15+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan


asta fiindca inima este tot un muschi si Nospa este un antispastic de aceea nu se recomanda celor cu hipotensiune. ar relaxa cordul si mai tare si de aia te poate lua cu lesin . asta e explicatia mai de balta ca sa zic asa!

20 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

am remarcat totusi ca dr recomanda acest Nospa cam cu prea mare lejeritate si cam pt toate belele aduse de graviditate. Un ekg v-a recomandat vreunul sau niste teste specifice pentru corason ?
Ca e foarte simplu sa spui pe un tot atoatestiutr ca e doar o problema de la sarcina ....asta pana gravida face preeclampsie si e la un pas sa moara. Si dupa aia incep sa urle ca de ce nu te-ai ingrijit in timpul sarcinii!

20 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Casandra ai si tu dreptate ,eu electrocardiograma si ecografie la inima am facut acum 6-8 luni si nu mi-au gasit nimic 'nelalocul' lui...
Acum mi-a spus ca tensiunea nu ar fi chiar exagerat de mare si ca odata cu scaderea ritmului cardiac ar scadea considerabil si tensiunea...maine dimineata ma duc la o clinica micuta din cartier sa imi iau tensiunea inainte sa iau tratamentul.Din cate stiu ca semn de preeclamsie ar fi edemele generalizate(eu nu am nici la maini nici la picioare) cel putin asa mi s-a spus la 35s cand eram insarcinata cu Robert si m-au internat de urgenta cu edeme generalizate dar tensiune normala si atunci mi-au exp[licat ca am risc de preeclamsie. Oricum trebuie sa avem grija de noin si de bb.

Va pup si somn usor!

de Robert Andrei(18.05.2009) si 17+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Mie imi trebuie No Spa, asta e clar. Sunt predispusa la preeclampsie (care se manifesta prin tensiune crescuta cu minim 2 fata de normal, adica la mine o tensiune de 12 cu 8 poate fi riscanta ca normalul meu e max 10 cu 6 si ma simt bine si la 8 cu 4) si am avut si contractii asa ca fara No Spa n-ar fi prea bine. Depinde de organismul fiecareia dintre noi.

15+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clementina26 spune:

Buna dimineata fetelor,

Cum v-am spus de doua zile a inceput burtica sa doara asa ca luam flamexin si diazepam.Sincer nu prea ma ajuta, noaptea nu prea dorm si ma duc de cel putin 4 ori la baie.
Dar nu asta e problema, nu o mai simt pe aia mica de 1 zi, n-am simtit nicio miscare, desi am citit ca este normal ca la 18 saptamani sa n-o simti tot timpul eu am inceput sa-mi fac griji(stiu ca nu am voie, dar fiind o sarcina cu risc ma panichez din orice).
Sa fie din cauza diazepamului?o linisti-o si pe ea prea mult?
De-abia sambata ma duc la echografie.Voi ce ziceti?
Ma ajuta dc stiu ca sunteti alaturi de noi.
Va pup.

Mergi la inceput