Buburuze de mart-apr2013(7)!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui mara-i

Neata fetele, va invit la un suculet de lamaie ca mi-e rau de zici ca am 7s

Maria , Nicole , felicitari pentru DT bun

Casandra asa am gandit si eu ca nu am nimic de pierdut in privinta serviciului si mai bine imi petrec timpul cu copii. Le inteleg perfect pe fetele care se vor intoarce mai devreme dar la mine balanta inclina la 2 ani

Piscotel si Robert e tare racit si de azinoapte tuseste groaznic, bineinteles ca mi-a facut programare abia maine dupaamiaza...noroc ca nu are febra

Tusferi felicitari pentru pereche,cared ca esti tare fericita
'
Am inceput sa simt si eu bubulina dar noaptea si 'noroc' cu baiatul bolnavior ...ca nu prea dorm de vreo 3 nopti bine ca altfel nu o simteam

de Robert Andrei(18.05.2009) si 15+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)


eu cand Alla este racita si tuseste ii pun in camera intr-u bol micut niste apa calda cu 20 picaturi de ulei esential de brad. Cam la 3 metri de patundeva la nivelul nasucului ei. Nu prea aproape ca nu prea il suporta. In felul asta se poate odihni noaptea fara probleme indiferent de cantitatea de expectoratii( a se citi muci) pe care o produce.

20 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Casandra, buna idee

de Robert Andrei(18.05.2009) si 15+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Tusferi,ai dreptate in legatura cu cresterea copilului,poti sta si 10 ani acasa daca nu te ocupi de el cum trebuie.Am niste prietene care au copii de app 2 ani si sunt foarte alintati si mofturosi.
Vom vedea fiecare la randul nostru cum vom proceda cu copii,am inteles ca teoria e foarte usoara,practica e mai grea :)
Eu am reusit sa iau 1 kg pana acum si sper sa reusesc sa ma mai mentin in limite macar pana pe la 6 luni,ca de atunci oricum pui ca mai creste bebele :)
Felicitari Tusferi pentru fetita si baietel,super combinatie :)
rosanne-felicitari pentru baietel
Noi inca mai avem o sansa la fetita pana in 2 noiembrie cand ne spune ce este,dar daca e baietel asta e,poate la urmatorul ;)
Pupici la toate burticile

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria-r spune:

Buna seara burtici.
Ce mai faceti?
Am si eu o intrebare .Daca DT a iesit bine mai e nevoie sa facem TT?
Voi cum procedati?
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Hello!

Eu tocmai asta am intrebat ieri la doctor si mi-a zis asa: daca DT e facut bine (cu analizele de sange cand trebuie, cu atentie mare si fara superficialitate la ecograf), DT are o relevanta de 90% (exista riscul de 10% sa nu dea un risc mare de Down, dar sa existe totusi, sau rezultate fals pozitive). TT are o acuratete de 65%, iar cvadruplu test de 80%. El mi-a zis ca nu e relevant sa le mai fac, iar in strainatate nici nu se mai practica ci dau atentia cuvenita DT (facut si in primul trimestru, cf legii ai dreptul sa faci intrerupere).

Cu toate astea, toate cele 3 teste iti dau un risc, nu un diagnostic, astfel incat daca riscul e mare poti sa faci analize suplimentare.

Eu am decis oricum sa nu fac TT (eram oricum decisa inainte de a-mi explica el, pentru ca stiam ca DT e mai relevant decat TT, dar el mi-a intarit convingerea).

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

fetelor, mare grija, legea in forma actuala spune ca stimulentul se da pana la varsta de 2 ani a bebelusului daca optati pt 1 an de CIC si reveniti mai devreme. Daca optati pt 2 ani nu se da nici un stimulent, nici daca reveniti dupa 3 luni.
Pe mine acum la 15 sapt m-au apucat greturile. Pana acum nu aveam nimic. Am si scurgeri bej-maronii din cauza placentei joase...

15+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Seara buna.
Am fost si noi asta seara la control si am venit cu vesti bune:translucenta nucala 1mm, bebe saritor si miscaret din cale afara, toate bune si frumoase execptand placenta jos inserata. Am avut si la prima sarcina fix aceeasi problema si din fericire s-a ridicat. Acum mi-a indicat repaus, fara contact sexual, fara ridicat greutati... nu cine stie ce doar ca am zis ca-i ca greu de facut astea cu un bb acasa de 1.10 luni. Cine stie cunoaste...
Da-i Doamne sa fie bine, altceva nu mai zic!

Emilia sa treaca petele si greturile repede iti doresc!!!!

Maria eu zic ca nu-si are rostul TT daca DT a iesit ok. Mie asa mi s-a spus la prima sarcina. Si felicitari pentru rezultatul bun!
Si intr-adevar, bine zice Nicole... acestea sunt niste teste statistice si in nici un caz certitudini din pacate.

Aprob si eu ca degeaba sta o mamica acasa 2 ani si este stresata si nervoasa si nu se simte deloc bine... de departe mult mai bine sta cateva ore si petrece timp calitativ.
Cat despre teorie mult mai usoara decat practica... asta de cand lumea Ariana... am patit-o si eu pe propria piele in care am comentat aiurea neavand copil si experienta, doar uitandu-ma la copilul alteia... dar mi s-a intors si am patit si eu fix acelasi lucru cu al meu copil si de-abia atunci am realizat ce usor e sa deschizi gura...
Cat despre copii "alintati si mofturosi"... zic ca sigur vei vedea cu alti ochi cand vei ajunge cu al tau la varsta aia..,
Noi nu am hotarat inca pentru cat vom opta - 1 an sau 2ani. Mai e putin timp,,,

Danina te pup cu drag. Ce a patit prietena ta de s-a oprit sarcina,,, ca 13S nu-s de colea zic eu?!? Ii doresc multa putere si sa vine bb repede!

Rosanne felicitari pentru baietel!
Tusferi felicitari si la voi pentru pereche! Super...

Piscotel, Mara sanatate buburuzelor mai mari bolnavioare!

Baby_kiss si eu zic sa mai ai putina rabdare (usor de zis, greu de facut - stiu, stiu!) ca esti la prima sarcina si depinde mult si de pozitia placentei.
Eu la bb1 l-am simt la 17S si cateva zile, acum il astept mai repede daca asa se zice...
Analizele pentru anticorpi de toxo si CMV nu le-am repetat in prima sarcina (si nici nu-mi amintesc de colegele de odisee sa o fi facut-o - corectati-ma daca gresesc Piscot si Danina)
Hepatitele B si C le-am facut si eu ca-l am tot asa pe tata cu B asa ca am stabilit cu dr ca mai bine sa le fac.

Si din fericire am scapat de greturi de cateva zile!!! Incepusem sa ma ingrijorez si sa astept si mai tare sa ajung la eco sa-mi confime ca totul e bine...
Momentan nu am luat nici un kilogram in plus si sper sa ma mentin pe "linia de plutire" si de-acum. La prima sarcina am avut +15kg, am ramas cu + 8kg la iesirea din spital si am intrat in sarcina cu bb2 cu un +5kg... deci ar fi bine sa nu exagerez.

Data nasterii: 15.03.1984

O saptamana minunata sa aveti!

Irina ~ mamica norocoasa de pui drag Patrick Cristian {07.12.2010} si 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata fetele! In sfarsit am net si sunt in mijloc de santier cu toate rascolite in casa .
Am fost aseara la ecografie si se pare ca vom mai avea o fetita, dar a zis doctorul ca inca nu-i sigur din cauza pozitiei proaste si eu m-am uitat si asa era nu se vedea prea bine ca s-a gemuit intr-un colt si pace.
Mi-a mai spus ca avem si o brida amniotica,dar a spus sa nu ma uit pe net si sa ma sperii aiurea, ca bebe este bine si este deja mare ( avem o saptamana in plus ecografic). A spus ca a mai avut cazuri si ca nu e chiar asa cum se spune pe net cel putin nu la varsta asta.
Deci ne bucuram ca o sa avem inca o papusica cu rochita, acuma sotul spera la un baietel si mi-a spus de pe acum ca pot sa-mi cumpar haine de gravide mai multe,ca o sa mai incercam proiectul "baietelul lu' tati", eu am ras si i-am zis daca vrei sa umplem casa de fete bine.
Sa fim numai sanatosi asta conteaza.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
15 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Gata am reactualizat si semnatura!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
17 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Rosanne felicitari pentru baietel!
Tusferi felicitari pentru perechea de prichindei!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
17 saptamani+

Mergi la inceput