Buburuze de mart-apr2013(7)!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:


eu voi sta 2 ani acasa fiindca in primul rand are nevoie copilul de mine. eu am vazut diferenta intre copii crescuti de mame si cei crescuti de bone sau bunici. nu vreau sa exagerez dar fata mea la grupa mica avea colegi care nu stiau sa zica ca vor la baie sau sa se hraneasca singuri. Bineinteles ca si banii sunt o problema dar avand in vedere ca voi lua mai mult cat stau acasa decat daca merg la serviciu ... problema rezolvata.
E greu sa iei o decizie cand ai o cariera sau un job bine platit sau datorii. Daca in schimb ai doar o slujbapentru care nu esti platit la valoarea pietei, nu ai datorii la banci cred ca e foarte usor sa iei decizia corecta.

20 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Neata fetele!
Data nasterii 05.05.1983.
Eu voi sta acasa 1 an,nu-mi permit sa iau 1200 de Ron,mai bine 85% din net +500 Ron lunar in anul 2 cand ma intorc la lucru.Avem si noi rate la apartament si nici nu suntem foarte strangatori :)


13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Neata fetelor!:*

In primul rand va invidiez ca ii simtit pe bebei:(( eu nu-l simt inca:( am tot tat atenta si seara si dimineata, a vad daca simt ceva si nimic...zici ca-s cea mai mare nesimtita. Astazi am 14 sapt si 4 zile...sper doar sa miste si eu sa nu-l simt. Spuneti-mi ce sa fac ac sa-l simt. Am inteles cum ar trebui sa se simta la inceput, dar nu simt nimic asemanator:(

In alta ordine de idei, eu inca nu simt nevoia de haine de gravide. pantalonii imi sunt f buni cei pe care-i am si restul hainelor la fel. Doar la Bluze, camasi etc simt ca au devenit scurte pt ca se ridica pe burta care creste tot mai mult. Oricum, ma mai incap hainele pt ca am slabit 7kg la inceputul verii, adica exact inainte sa raman insarcinata. Acum am inceput sa mananc mult:(( Dimineata nu vreau sa vad nimic in fata ochilor, iar in drum spre birou mi se face foame si foamea se accentueaza pe parcursul zilei, iar seara devine de-a dreptul de nestapanit:( Mi-e frica pt ca eu am tendinte de ingrasare prin natura metabolismului, chiar daca pana acum nu m-am ingrasat deloc. Sunt sigura ca in ritmul asta voi pune ceva kg. o a incerc sa ma stapanesc pt ca eu de felul meu am aratat intotdeauna bine(fara lipsa de modestie)si ar fi prea deprimant pt mine sa ma vad cat casa:))chiar daca pt bebe facem orice...

Ziua mea de nastere este pe 08.08.1985

De stat acasa, nu stiu cat voi sta. Depinde de cum se va regla situatia la locul de munca pana intru in prenatal. Ma tenteaza si cel de 1 an pt bani si cel de 2 ani pt bebe pt ca nu are cine sa ma ajute, nu am nici parintii nici alte rude langa mine, asa ca va trebui sa optam pt bona/cresa etc. dar sa ajungem pana acolo.

Eu luni merg la eco si vreau sa refac si analizele de secretii si urina si alea de toxoplasmoza si citomegalovirus care mi-au iesit fara anticorpi. voi le-ati refacut. mi-au zis sa le refac la 2 luni daca nu am anticorpi. ah si vreau sa fac si analizele de hepatita pt ca mama are hepatita B dar cica e d'aia netransmisibila.

Va pup si sa aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

nu te ingrijora, ai sa-l simti pe bebe in jur de 4 luni, 4 luni jumate. Mai devreme de 4 luni se intampla foarte rar si doar celor care au mai avut o sarcina.


20 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandralin

nu te ingrijora, ai sa-l simti pe bebe in jur de 4 luni, 4 luni jumate. Mai devreme de 4 luni se intampla foarte rar si doar celor care au mai avut o sarcina.


20 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

pai am 4 luni jumate...dar na, mai am rabdare. e posibil sa-l fi simtit si sa nu-mi fi dat seama. am avut cateva gadilaturi care ma faceau sa ma si scarpin, deci nu stiu daca despre asta este vorba dar na..eu sper sia stept:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

Buna fetelor,

eu recunosc ca nu m-am suit pe cantar sa vad daca am dobandit ceva in plus dar stiu sigur ca acum stau mult mai bine decat la prima sarcina. Cand eram gravida cu Tudor m-am ingrasat 31 kg...eram cam cat un casalot. Acum inca nu simt nevoia de haine de gravida, inca port pantaloni si/sau fuste pe care inainte le purtam cu ceva cu rea in talie. Acum am renuntat la curea. La mine investitiile au fost pana acum la sutiene, atrebuit sa-mi cumpar 2 pt ca am crescut cu 2 numere.
Cu statul acasa nu stiu inca. As cocheta cu stat acasa 2 ani pentru ca salariul meu nu acopera costurile gradinitei particularea a lui Tudor si salariul unei bone pt galusca asta mica. Pe de alta parte cred ca as incepe sa vb singura...la Tudor m-am intors dupa 6 luni ca simteam ca au murit mai mult de jumatate din neuronii pe care ii detineam. Mda, mai am timp sa talmacesc aceasta problema.
Pana la urma cum a ramas cu legea? Daca stai acasa primesti 85% din salriul net sau brut?

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Baby_kiss, 1luna implinita de sarcina=4sapt si jumatate. 2 luni = 9 sapt. 4luni = 18 sapt. Asa ca draga mea tu ai doar ai intrat in luna a 4a. Mai ai putintica rabdare. in curand il vei simti si tu pe bebe mic. Eu sunt la a 2 a sarcina si de abia l-am simtit pe al meu. Ce-i drept am si ceva kile in plus.
Sa aveti o saptamana frumoasa.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata!

Babykiss - pe Piscot am simtit-o pe 19 saptamana de credeam ca-s cea mai mare nesimtita cand imi spuneau alte mamici prietene de-ale mele ca ele au simtit pe la 14,15,16 sapt...acu la a doua sarcina, am simtit saptamana trecuta, adik pe la 15 saptamani...asa ca stai linistita; ai timp si de "fluturasi" si de ghionturi:))

Ruxulic, sa stii ca ai dreptate...si io la prima sarcina am luat 27 de kilograme...numai dupa primul trimestru aveam vreo 7-8 in plus...acu doar 4, iar aceeasi blugi de graviduta de la Piscot purtati exact in aceeasi perioada de sarcina imi sunt largi pe fund...burta tre sa recunosc e mai mare, dar nu zic nik, atata timp cat nu mai iau la fel...am plecat de la acelasi numar de kilograme ca la Piscot, deci sunt in grafic.

Io's supi: Piscoata mea e cu febra nesimtita, tuse, muci vad ca nu are deocamdata, dar nu se stie pana deseara...sper sa ajung la pediatra in seara asta daca ne-o primi fara programare macar sa o asculte...daca nu om vedea la noapte si iau masuri ptr maine...am dormit maxim..noroc ca am lenevit ieri destul.

Pupici! Si o saptamana usoara va doresc!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui danidani74

Baby_kiss, 1luna implinita de sarcina=4sapt si jumatate. 2 luni = 9 sapt. 4luni = 18 sapt. Asa ca draga mea tu ai doar ai intrat in luna a 4a. Mai ai putintica rabdare. in curand il vei simti si tu pe bebe mic. Eu sunt la a 2 a sarcina si de abia l-am simtit pe al meu. Ce-i drept am si ceva kile in plus.
Sa aveti o saptamana frumoasa.

16+

Dana mamica fericita de Emma 5-11-2006
micuta

Am mai crescut cu o zi. Sunt aproape erou.




hmm...chiar vrei sa ma enervezi cu socotelile tale? (glumesc) bine..mai astept:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Sorry baby_kiss. Pe cuvant ca nici mie nu-mi plac. Cum ti-am spus eu am ceva kg in plus si par mai gravida decat sunt. Cand ma intreaba lumea "how far" spun pe sapt ca sa- i bag in ceata. Asa am patit si la sarcina trecuta si toti ziceau ca sigur sunt 2 ca e prea mare burta pt luna respectiva. Dar noi sa fim sanatosi (sanatoase).

16+

Mergi la inceput