Buburuze de mart-apr2013(7)!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui piscotel2011

Scriu si io rapid inainte de plecare!

Vitamine nu iau decat fier.

Multumesc ptr aprecierile refeitoare la Piscotica mea...si io's topita dupa ea:D

Tusferi si io stiu ca Iosup e bun, io am fost prima data la el acum la 12 sapt sa ma linistesc in legatura cu TN pe care mi-l spusese prima doctorita...mi-a zis ca e baietel si totul in regula si din cate stiu nu prea da gres.

Despre pisici caini nu stiu sa ma pronunt. Nu am si nici nu planuiesc sa cumpar din lipsa de spatiu, dar nici impotriva nu sunt. Din cate am vazut Piscotului ii plac cateii, le da sa pape, se joaca, deci e ok.

In legatura cu alaptatul, io am avut pompa, dar nu scoteam mare lucru cu ea, mai mult manual si cea mai buna pompa a fost bebe, de cate ori vroia am pus-o la san, si la juma de ora mi se-ntampla, dar asta e. Rabdare si mult "tutun" ce sa zic.

Pupici am zburat acasa la piscotica.

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si16+


ee, chiar prietenei mele i-a gresit sexul Iosup:) asa ca mai da si el gres ca nu e Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

felicitas multumim de articol/ reportaj video. foarte interesant si as spune chiar edificator . din cate am inteles eu varianta optima este sa recoltezi incepand cu al doilea copil fiindca clar la primul nu prea il ajuta cu nimic propriul sange iar daca este diferenta mare intre frati pe masura ce cresc in greutate copii celulele isi pierd eficacitatea.
Ce ma deranjeaza cel mai tare pe mine este ca Statul roman ca de obicei doarme in galosi si in loc sa construim o banca publica de stocare pt celule stem aruncam banii pe toate tampeniile.
Am sa vb cu sotul meu - eu pt fetita cea mare am incheiat o polita de asigurare- dota de studii -care are si componenta de asigurare de sanatate dar pt cel care urmeaza sa vina cred ca am sa aleg stocarea de celule stem. Voi mai cerceta. Pana la urma vad ca desi se recolteaza si se stocheaza in tara de fapt transplantul in eventualitatea in care se face, tot in strainatete se face . Si te trezesti ca ai celule sau donator dar nu ai bani sa ajungi acolo si sa te tratezi.
m-am lungit .....e foarte complicata problema. am colege care vroiau sa nasca la particular dar au preferat sa indure conditiile de la stat si si dea banii pe recoltarea de celule stem .
chiar nu stiu cum sa fac.


21 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandralin

Buna dimi la burtici!
Din pacate si mai ales din propria experienta, dispozitivele pt mamelon ombilicat au un "efect"temporar- tot la pompa ajungi. Am sa incerc si eu Garmastanul inainte de a naste si daca afla cineva care era unguentul pt desfundat canale PLEASE dati-mi un PM.
Eu de azi am trecut la program de 6 ore si este minunat
Cel mai tare se bucura Alla ca vin mai devreme acasa.
Pup


21 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

eu am un mamelon normal cu sfarc format si unul ombilicat:(( mi-e asa de ciuda...asa am fost mereu, ziceti ca pt sanul cu sfarc ombilicat e musai pompa??au cei de la avent un dispozitiv de corectare a mamelonului, exact pt aceasta problema. o fi folositor>a incercat cineva?PHILIPS AVENT - CORECTOR PENTRU SAN NIPLETTE asa se numeste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

am uitat sa ma laud ca astazi implinim 16 sapt...:D:DD:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

eu am avut de la Chicco nu de la avent ceva aprox. 90% asemanator ca sa nu zic copiat 100%ca nu stiu care la inventat primul. asta era in 2005 cand am nascut fata. nu numai ca nu a mers dar am si plans dupa bani ca era destul de scumput. eu m-am hotarat la pompa electrica citind zeci de povesti ale mamelor care au avut probleme cu alaptatul si mai ales vb cu dr. care mi-a spus ca in spitale in general exista pompe electrice foarte puternice dar ca odata ajunsa acasa daca nu am si eu nu voi face fata cu una manuala. Recunosc ca mulsul cu mana proprie nici nu il stapanesc nici nu este extraordinar de practic.
La mamelon ombilicat problema nu este numai ca nu ai sfarcul in afara ci mai ales ca fiind ( la mine cel putin ) tot timpul bagat inauntru atunci cand iti vine laptele se infunda canalele si ioc lapte. Pe cand cu pompa electrica fiindca face vacuum si forteaza tesutul sa iasa in afara antreneaza si laptele . oricum usor nu o sa-mi fie... de asta sunt sigura !
dar macar ma asigur ca citind si cumparand toate mecanismele posibile voi reusi sa alaptez si eu pe bebe...atat cat voi avea lapte, desigur

21 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandralin

eu am avut de la Chicco nu de la avent ceva aprox. 90% asemanator ca sa nu zic copiat 100%ca nu stiu care la inventat primul. asta era in 2005 cand am nascut fata. nu numai ca nu a mers dar am si plans dupa bani ca era destul de scumput. eu m-am hotarat la pompa electrica citind zeci de povesti ale mamelor care au avut probleme cu alaptatul si mai ales vb cu dr. care mi-a spus ca in spitale in general exista pompe electrice foarte puternice dar ca odata ajunsa acasa daca nu am si eu nu voi face fata cu una manuala. Recunosc ca mulsul cu mana proprie nici nu il stapanesc nici nu este extraordinar de practic.
La mamelon ombilicat problema nu este numai ca nu ai sfarcul in afara ci mai ales ca fiind ( la mine cel putin ) tot timpul bagat inauntru atunci cand iti vine laptele se infunda canalele si ioc lapte. Pe cand cu pompa electrica fiindca face vacuum si forteaza tesutul sa iasa in afara antreneaza si laptele . oricum usor nu o sa-mi fie... de asta sunt sigura !
dar macar ma asigur ca citind si cumparand toate mecanismele posibile voi reusi sa alaptez si eu pe bebe...atat cat voi avea lapte, desigur

21 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

ok, e cazul sa ma documentez si eu. am vazut ca exista si pompa de la Chicco tip seringa. a incercat cineva pt mamelon ombilicat> functioneaza bine? o prietena a folosit-o pt a-si desfunda canalele chiar daca nu avea probleme cu sfarcurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mart_apr2013 spune:

Capitol Nou

Mergi la inceput