Buburuze de mart-apr2013(7)!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Felicitas, la mine fiind primul bebe sunt foarte incantata ca mi-a iesit la fix sa-l fac pana in 30 de ani. De-l concepeam o luna mai tarziu nu mai era nimic sigur. Pentru al doilea bebe ma gandesc la anul 2016. Oare e ok o diferenta de 3 ani intre copilasi? Eu sunt singura la parinti si m-am plictisit nevoie mare, copil fiind.
Vreau si eu parola de la contul comun sa pun o poza.


16+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Emilia eu zic ca e super ok. Asa doream si noi sa facem al doilea bebe, dar uite ca vine cu un an mai repede. Si asa e bine, sigurul inconvenient deocamdata este ca Miriam tot vrea in brate si eu nu mai pot sa o iau atata in brate. Deci din punctul asta de vedere la 3 ani ar fi fost mai ok.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
18 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Felicitas felicitari pt schimbarea saptamaniiMultumesc de urarile pt nepoticaAsteptam pozicile
Emilia ai PM.O diferenta de 3 ani e ok,atat e si intre mine si frate'meu si ne intelegem super
Casandralin

Cosmi 15+ deocamdata
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata burtici!

A-nceput o noua saptamana, desi era asa bine in weekend..as mai fi lenevit o zi, doua, o saptamana:D:))

Si la noi diferenta va fi mai mica de 3 ani intre frati, mai exact 2.2 ani... am ceva emotii ptr cand va veni mogaldeata mica si sper ca Piscot se va adapta bine schimbarii. Si ea vrea in brate mult acum, io nu o mai iau decat cand o spal sau o dau si o pun in scaunul de masina sau de masa, doar asa...in rest incerc sa ii explic ca mami nu mai poate, ca o doare burtica si de cele mai multe ori functioneaza, mai putin cand e obosita si maraita.

Am trecut si peste raceala asta, a doua din sezonul asta, am ramas cu niste muci, astept sa vad cand i-or trece si astia.

Burtica creste...apropo de asta vreau si io parola de la contul comun sa va pun o pozica cu ea sa vedeti ce bombata e...poza e facuta la 15 saptamani...mie mi se pare foarte mare, desi in greutate am luat doar 3 kilograme-maxim 4, dar cred ca s-au pus toate pe burta de data asta...la Piscot luasem vreo 7-8 dupa primul trimestru, desi nu mancam cat mananc acum...dar cred ca ma tine Piscot in priza, plus serviciul...deh trebuie multa energie sa le pot face fata.

Poop fetele si va doresc o saptamana plina de vesti bune!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Referitor la varsta mea la venirea bebeilor...si io mi-am dorit sa fie pana in 30 de ani, dar nu mi-a iesit decat cu primul...Piscot a venit in ianuarie si io am facut 30 in aprilie...acum voi implini 32 dupa venirea bebelasului...asta e...nu o sa fiu la fel de tanara cum a fost mama mea ptr mine (are 52 in decembrie), dar nici vremurile nu mai sunt aceleasi:)

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

La mine cu bebe nr 2 o sa fie o mica problema locativa, ca din cauza afacerii sotului meu care se desfasoara la noi in apartament n-am cate o camera pentru fiecare bebe si de-aia vreau sa creasca primul suficient cat sa doarma fara probleme toata noaptea, sa vorbeasca, sa mearga la gradinita, sa se obisnuiasca cu bunicii, pentru ca apoi sa vad cum fac cu inca un bebe mic care plange noaptea si se trezeste din 2 in 2 ore... ca de la bun inceput cu siguranta nu-i pot pune pe amandoi in aceeasi camera.

16+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Em, io n-am decat doua camere si ptr inceput planuiesc sa o culc pe Piscot cu tati sau o sa dorm io cu bebe pe o canapea astfel incat sa il mufez rapid cand se trezeste si Piscot in patul ei...o sa ne adaptam la momentul respectiv in functie si de cat de plangaciosi sunt amandoi...Piscot inca mai are n treziri pe noapte asa ca sunt cat de cat obisnuita:))

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Neata burtici si bb-ici miscareti.
Hm, diferenta de varsta intre copii... La noi va fi de...6 ani jumatate. Impresionant, nu-i asa? La inceput m-a cam speriat diferenta dar cu timpul mi-am dat seama ca nu-i prea rau. Emma deja face planuri cum o sa ma ajute ea cu baby sister. "Fac orice mam, dar nu schimb nappies. Daca totusi n-am de ales o sa ma strang de nas". Simpatica, nu? Bineinteles ca nu stim inca daca e bb fata sau bb baiat.
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Piscotel si noi asa ne-a gandit cel putin pentru inceput. Miriam cu tati intr-o camera si eu cu bebe in alta ca sa nu-i trezesc. Miriam doarme deja noaptea intreaga, deci e ok se descurca tati doar sa o inveleasca.
Si eu am avut ideii de astea cu copilul in patutul lui si in camera lui, dar am vazut ca nu prea merge. Si am mai citit studii ca, copiii se pot speria cand dorm asa singuri si se simt in siguranta cand sunt in aceasi camera cu parintii, plus ca au fost si parinti care au renuntat la camera separata pentru ca era sa-si piarda copiii in primele luni de zile cand riscul de sufocare este destul de mare la bebelusi.
Eu sincer o vad foarte fericita pe Miriam ca doarme cu noi, ma prinde cu manutele de par, de fata si adoarme. Mai tarziu cand surioara va creste poate o sa le culc impreuna intr-o camera.
Acuma sunt si anumite inconveniente in ce priveste intimitatea parintilor, dar te descurci cu idei si plus mai plasezi cateodata copii la bunici, matusi.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
18 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Referitor la varsta mamei eu intotdeauna mi-am dorit copii inainte de 30 de ani. Dar n-a fost sa fie. Pe Emma am asteptat-o 10 ani. A venit cand ne pierdusem orice speranta. Iar acum nici macar nu ne-am gandit la un al doilea si... Pana am realizat ce se intampla cu mine de ma simt atat de rau eram deja in 6 sapt. Asta e. Copilul asta a vrut neaparat sa vina. O sa fiu o mama nu prea tanara la 38 de ani. Oricum nu ma dau batuta asa usor.
16+

Mergi la inceput