Manifestari astmatice la copil (7)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

softurela da, Bia avea 1 an cand a facut prima insuficienta respiratorie acuta, dar si pana atunci am avut internari cu bronsiolita, era de abia inceputul problemei. Nu vreau sa imi amintesc ce greu a fost, bine ca a trecut! Si sper sa nu mai revad "scenariul" vreodata
Eu nu m-as supara sa dea faliment Glaxo, si nu glumesc . Sunt multe chestii murdare ascunse, referitor la vaccinuri. Pe tine te-am citit prima cu o alta parere decat cea generala despre vaccinuri. Intre timp am mai citit si eu pe ici colo si mi-am dat seama ca nu e o teorie a conspiratiei.
Apropo de vaccinuri, stiu ca Glaxo a retras loturi de vaccinuri din mai multe tari, printre care si Romania.
Copiilor le merge bine, si cred ca si aerul de munte le face bine, stam chiar in creierii muntilor.
Mai revin.
Sanatate tuturor!

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baikki spune:

Darria multumesc, deci e important sa-l tin cu mine acolo cat stau de vorba...
Ela2001 am luat si noi singulaire 6 luni cand avea copilul 1 an si acum dupa 2 ani, ni s-a prescris iar pentru 2 luni, suntem in a 3-a saptamana... eu nu am observat nimic, nici o reactie nici atunci si nici acum
softurela, inutaa, lari ma bucur ca mai scrieti, si ca amintiti ca totul e ok acum, pe mine ma incurajeaza mult



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Dragi mamici. Am gasit intr-o revista ceva interesant.Redau mai jos textul citit.

Plasturele care amelioreaza simptomele astmului


Oamenii de stiinta au dezvoltat un plasture revolutionarcare contine o proteina produsa de acarienii din praful de casa, pt ameliorarea simptomelor specifice astmului. Plasturele poate fi atasat pe brat sau pe abdomen, si are proprietatea de a elibera treptat in piele cantitati mici din aceasta proteina. Dispozitivul este conceput pentru a "reseta" sistemul imunitar, astfel incat organismul sa nu reactioneze exagerat la contactul cu factorii alergeni. Pt eficienta maxima, se recomanda purtarea acestui plasture pe o perioada de cel putin 6 luni, atat in tratamentul astmului deja instalat, cat si pt a preveni dezvoltarea acestuia, in special in randul copiilor.


sursa: zeenews.india.com


Am rugamintea, daca cineva ne poate traduce exact despre ce este vb.
Mii de multumiri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea

Dragi mamici. Am gasit intr-o revista ceva interesant.Redau mai jos textul citit.

[b]Plasturele care amelioreaza simptomele astmului


Sursa: zeenews.india.com


Am rugamintea, daca cineva ne poate traduce exact despre ce este vb.
Mii de multumiri




Eu accept greu astfel de aparitii. Oamenii de stiinta, care oameni ? Apare un astfel de studiu pe Pub Med sau alte reviste medicale de specialitate?
Si cu Homeopatia am fost circunspecta la inceput, dar sa zicem, ea are in spate 200 de ani de existenta...daca era ineficienta disparea de mult de pe fatza pamantului. Dar in cazul de mai sus, verificati sa nu fie doar o inselatorie si atat.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

salutari si de la noi...
Ovi e bine, din toamna a mai avut doar o raceala inainte de Craciun...cu febra mica si tuse. Am facut aerosoli cu vento si flixo dar tusea s-a inrautatit asa ca am continuat doar cu ser fiziologic si in trei zile a fost ok. Acum o sapt am contactat prima viroza, debut cu febra mare 39.5, dar a trecut in 2 zile cu antitermic. Nas infundat dar fara mucozitati abundente. Si...NU A TUSIT DELOC !!!! nu-mi vine sa cred, mi se pare miraculos de-a dreptul !!
Sper sa ne mearga bine in continuare. Toata iarna a fost zilnic afara, am fost de cateva ori la munte sau la piscina, si a fost ok. Dar abia incepe primavara, inca vreo 2 episoade virale vor fi cu siguranta. Luna asta scoatem Singulair-ul....continuam cu homeopatia pluralista.
Sper sa ne mentinem senatosi, ceea ce va dorim si voua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Ai mei copii sunt virusati. Sunt muciosi si cu ceva tuse, dar putina tare, asa, de control :D, amandoi. Pentru mine e incredibil, caci, daca stau bine si ma gandesc, nu stiu cand a avut fata o viroza doar cu muci. De obicei, la noi virozele=internare. Doamne ajuta sa o tinem tot asa de bine!

ioana ma bucur pt vestile bune!

Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baikki spune:

Am fost si noi la dna dr, am primit remediu 2 granulute :)
O sa va tin la curent cu evolutia, in bine, sper.

Sanatate multa in continuare fetelor, si sa reveniti numai cu vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

Salutare fetelor !!
vad ca e liniste pe aici...sper ca asta e semn de sanatate maxima.
noi avem o mica raceala...cu muci, tuse si pic de febra, dar nu ne alarmam...sper sa depasim momentul fara complicatii. Era de asteptat la schimbarile astea climatice.
pupici la voinici !!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Buna fetelor1

Nu am mai scris de ceva vreme, dar v-am mai citit din umbra. La noi a fost liniste iarna asta, R a mai facut o criza prin toamna si toata iarna a fost ok. I-am dat dimineata o lingurita de tinctura pentru afectiuni pulmonare de la o manastire si asa am trecut iarna cu bine, plus bowenul facut in vara cred ca a contat.

In schimb baietii au acum o surioara de 3 luni si se pare ca si ea mosteneste terenul atopic, tocmai ce am terminat cu prima bronsiolita si deja se pare ca debuteaza a doua. Sunt f suparata, am sperat f mult sa ma mosteneasca pe mine, dar nu a fost sa fie, asta e viata, va trebui sa ne descurcam in conditiile date...

Acum face aerosoli cu flixotide, dar mi se pare prea mica doza, nu mi se pare ca e eficient. Softurela parca imi aduc aminte ca si tu ii faceai Biancai aerosoli cu flixo cand era bebelus, mai tii minte ce doza ii faceai/ Noi facem 0,5 ml dintr-o fiola de 0,5mg/2ml, cu 1,5ml ser si facut in doua ture intr-o zi.

In paralel am inceput si bowen, dar trebuie cumva sa tratez episodul asta acut, mi-as dori tare mult sa nu se agraveze, sa ramanem macar la stadiul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ary_v

Buna fetelor1

Nu am mai scris de ceva vreme, dar v-am mai citit din umbra. La noi a fost liniste iarna asta, R a mai facut o criza prin toamna si toata iarna a fost ok. I-am dat dimineata o lingurita de tinctura pentru afectiuni pulmonare de la o manastire si asa am trecut iarna cu bine, plus bowenul facut in vara cred ca a contat.

In schimb baietii au acum o surioara de 3 luni si se pare ca si ea mosteneste terenul atopic, tocmai ce am terminat cu prima bronsiolita si deja se pare ca debuteaza a doua. Sunt f suparata, am sperat f mult sa ma mosteneasca pe mine, dar nu a fost sa fie, asta e viata, va trebui sa ne descurcam in conditiile date...

Acum face aerosoli cu flixotide, dar mi se pare prea mica doza, nu mi se pare ca e eficient. Softurela parca imi aduc aminte ca si tu ii faceai Biancai aerosoli cu flixo cand era bebelus, mai tii minte ce doza ii faceai/ Noi facem 0,5 ml dintr-o fiola de 0,5mg/2ml, cu 1,5ml ser si facut in doua ture intr-o zi.

In paralel am inceput si bowen, dar trebuie cumva sa tratez episodul asta acut, mi-as dori tare mult sa nu se agraveze, sa ramanem macar la stadiul asta.


Felicitari, sa-ti traiasca printesa !
Imi pare rau ca mosteneste si ea, of, asta e viata.
Noua nu ni s-a prescris niciodata flixotide la varsta asta. Doar adrenalina. I-am facut eu odata pe la 5-6 luni cand nu dadeam de pneumoloaga (era weekend) si ulterior m-a certat. A zis ca nu se da cortizon la varsta asa mica...Asa ca noi mai mult am mers cu ventolin.
Daca stau sa ma gandesc la Bianca de putine ori am intervenit cu flixotide (comparat cu numarul mare de bronsite) si ulterior dupa ce a crescut. Am mers cu homeopate+ventolin.
De ce nu incerci cu homeopate? Am o prietena din Iasi care a traversat o criza urata homeopat. La modul ca s-a internat in spital i-au facut tratament agresiv...s-a intors acasa si a luat-o de la capat, ba chiar mai agresiv as zice. Nu a mai vrut sa se intoarca la spital si a tinut copilul numai pe homeopate. Acum e bine, are tot 3 luni.
Multa sanatate !

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput