Fibrom uterin (31)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

violeta

felicitari ! e o veste minunata ! timpul va zbura asa de repede , casa de piatra si multi multi copii !

te cred ca ti-e urat eu nici noaptea nu dorm singura , daca nu e sotulache acasa imi iau matele cu mine in pat




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana1122 spune:

Violeta, FELICITARI! Sa fie intr-un ceas bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Multumesc pentru urari. Intr-adevar pare destul timp pana in februarie, dar sunt foarte ocupata uneori. O sa organizez de la distanta.
O consider o formalitate, ne-am convins de mult ca avem o relatie serioasa. Era oarecum ridicol sa-l mai prezint ca prietenul meu. Amandoi avem o varsta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

Felicitari Violeta! Sa fie intr-un ceas bun !
Olimp imi pare rau de pierderea ta! Poate iti ei alt catel, sa iti aline durerea.
eu nu am cu ce sa ma laud, de la vremea asta urata ma cam doare operatia, acum am inceput sa imi fac dantura , deci ma pregatesc in forta pt momentul cand voi putea sa concep un bebe.Daca tot 6 luni stau pe dreapta macar sa fac ceva util. Oricum la cat costa o plomba te cam lasa cu gura cascata dar asta este...doua intr-o luna, alte 2 in alta luna si poate termin .
Vreau un bebe, in fiecare seara discut cu al meu sot de ziua cand va aparea un bebe in viata noastra.
va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Am citit azi un articol despre folosirea hormonilor gonadotropin-releasing hormone (GnRH),cam ce a luat Dragalasa, pentru scaderea fibroamelor mai mari de 10 cm(al meu era de 10) inainte de embolizare.
http://hcp.obgyn.net/fibroids/content/article/1760982/2105880
fibroamele scad mult mai mult in acest caz(56.5% si 50.8% vs 35.1% si 34.9%).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Fetelor, am si eu o rugaminte. Daca ati folosit teste de ovulatie, recomandati-mi si mie o marca in care aveti incredere. Eu nu am folosit pana acum, ca aveam incredere in simptomele mele, dar acum simptomele nu mai sunt la fel de clare si nu mai stiu sigur cand ovulez.
Luna asta o sa incerc si testele de ovulati, poate va fi cu noroc...
Sa aveti un sfarsit de saptamana frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryd spune:

Buna fetelor, am trecut un pic pe la voi, sa vad pe cine mai gasesc pe aici din cele care, acum aprox. 5 ani ne regaseam scriind si ne sustineam.
In timp am inteles de ce fetele care rezolvau problema, respectiv venea bebele, treceau din ce in ce mai rar..., pentru ca le era pe undeva greu..., doreau sa uite prin ce au trecut, desi sustinerea fetelor a fost mai mult decat importanta.
Ce vreau sa va spun este ca in martie am implinit 41 de ani si am o fetita foarte frumoasa care se numeste Andreea-Delia care implineste in octombrie 5 ani, iar cand era micuta, mami o alinta "pitic-pitic".
Am avut si eu foarte multe probleme medicale.
Am facut histeroscopie, histerosalpingografie, embolizare si operatia clasica de miomectomie pentru a scoate fibroamele.
Dupa toate acestea,care au fost multe, prezentarea fiind succinta, am constatat ca incepeau sa ceasca alte fibroame...eram disperata ca nu ramaneam...., sotul cu greu a dorit sa faca analiza de spermograma..., am avut si actiune pe rol ca sa divortam... si inainte de termennul de judecata ne-am impacat, cred eu provizoriu, am fost impreuna la tara..., dupa ce am dormit acolo, am plecat cu masina, drumul era foarte rau..., doar ca nu am iesit cu capul prin parbriz din cauza hartoapelor... DAR, SUNT CONVINSA CA ACEASTA A FOST CHEIA, pentru ca, ce trebuia a ajuns in sfarsit acolo unde trebuia...
Am ramas insarcinata atunci, care de altfel a fost si singura data si ultima, pentru ca la nastere, am avut probleme si ca sa nu mor, medicul a ales sa imi scoata uterul...
Daca ma duceam la termenul de judecata si divortam, nici nu stiam ca eram insarcinata...
Astfel problema copilului s-a rezolvat la mine.
Am citit candva un articol cu cineva care ramasese insarcinata, cand dupa..., s-a dat intr-un montenrus( scuze, nu stiu cum se scrie..., masinutele acelea care urca si coboara in viteza...), eu sant convinsa ca daca nu coboram "dupa..."atunci dealul acela cu fagasuri nu ramaneam insarcinata.
Este curios ca eu nu am ramas alte dati insarcinata, decat pe la inceputuri ma protejam..., de la 23 de ani eram cu sotul meu...
In fine, ce pot sa va spun este ca imi doream foarte mult un copil, ma enervau toate babele care ma intrebau ca eu cand aduc pe lume unul mic?de parca eu nu doream...
Am inceput sa ma intreb de ce nu se intampla destul de tarziu, pe la 32 de ani, am lasat ca facultatea, serviciul sa primeze..., si era sa fie prea tarziu.
Ce pot sa va spun este ca va doresc sa aveti motiv sa nu mai treceti pe la acest forum..., in sensul ca SA AVETI UN BB cat mai curand, sa nu mai suferiti, sa nu mai calculati si sa va bateti capul cum sa mai faceti sa apara BB-ul, sa fie copilul care sa va acapareze timpul suplimentar...
Va pup,
Maryd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

floren
eu am folosit teste de ovulatie " la minut" se vand la cutie de 5 teste de ovulatie si unul de sarcina si sunt si ieftine vreo 12-13 lei. Eu sunt multumita de ele au arata intotdeauna bine.

maryd
impresionanta poveste si cu happy end , sa iti taiasca fetita si sa dea DD sa ajungem si noi sa putem sa privim la un momentdat in trecut si sa fim multiumite si implinite , sa vedem altfel toate evenimentele prin care am trecut ....


fetelor




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Salutare fetelor
In ultima vreme imi apar pete verzi pe picioare, gen vanataie,dar nu ma dor si nici nu tin minte sa ma fi lovit. M-am trezit vineri cu ditamai vanataia de 9cm/4cm. Ieri am vazut ca s-a estompat dar a aparut alta mai mica. Ma dor si picioarele, imi par grele cateodata. Tata are aceleasi simtome de foarte multi ani.
Or fi semne de trombofilie?
Va pup. Sa aveti o zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Nu stiu ce sa zic, Violeta... dar tu nu ti-ai facut analize in sensul asta? Sau macar din analizele de sange, cele obisnuite, a reiesit vreodata ca ar fi ceva in neregula cu nr de trombocite sau PDW-ul?

Multumesc Olimp, maine imi cumpar testele de ovulatie ca se apropie perioada...

maryd, multumim pentru incurajari!

Mergi la inceput