Fibrom uterin (31)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

dragalasa nu superi pe nimeni stiu cum te simti ...si eu am avut momente cand aveam impresia ca totul in jurul meu mi-mi sunt potrivnice , toata lumea in jurul meu ma asalta cu intrebari stanjeniotare , eu le percepeam si mai rau , nu mai supoartam sa ma vad cu prietenii care aveau copii mici , sincer nu e frumos dar recunosc imi era ciuda si simteam ura si frustrare...

daca ti-e frica de branca , ia asa , ce am luat eu pe langa ..

acid folic 5 mg/zi
femibion 1-1 pastila /zi
magne b6- 2 pastle /zi

eu luam si aspenter poate nu ar strica sa iei si tu...

analize de trombofilie ti-ai facut ?






XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

Buna Olimp.
Nu am facut analize de trombofilie, la mine au zis ca singura problema este acel fibrom care la cum era pozitionat era practic imposibil sa raman insarcinata. Nu am facut nici o analiza in plus, doar cele care se fac anuale.
Acid folic iau de 4 luni zi de zi si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Am repetat testul de sarcina azi dimineata. Am luat Barza. Dupa 5 min nu aparuse si a doua linie. Abia am ghicit-o dupa 20 de min. As fi zis ca e negativ. Totusi, am avut de doua ori o senzatie cunoscuta de greata si m-am decis sa-mi fac test de sange. Rezultatul 28.5 HGC.Adica ar corespunde la sapt 3-4 de sarcina. eu sunt in ziua 31sau 32 de ciclu si am "prestat" in afara perioadei fertile. Asa ca sper ca am avut o ovulatie mai tarzie pe 17 febr. Mi-e si frica sa sper ca o sa fie bine.
Fac clexane, iau utrogestan ovule, no-spa, acid folic, femibion, aspenter.
Maine ma duc la dr. Uscatescu. Poimane mai fac HGC si tot atunci ma duc si la ginecolog.Mi-e frica la orice scurgere pe care o simt, la orice durere in burtica. Mi-e ciuda ca nu ma pot abtine de la cafea. Beau cam o ceasca pe zi(o impart in mai multe reprize).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

vio, din cate inteleg eu, pana acum e de bine. Ce anume te nelinisteste? Inca mai pierzi sange? Incearca sa gandesti pozitiv si sa te linistesti, ca stresul face mai mult rau decat trombofilia.
Daca peste doua zile betaHCG-ul se dubleaza, nu mai ai motive de ingrijorare. Doamne ajuta sa fie bine!

dragalasa, sper sa ramai insarcinata cat mai curand, dar daca minunea se va incapatana sa intarzie, eu zic sa-ti faci macar doua analize de trombofilie (MTHFR SI PAI-1). Daca eu as fi stiut ca am aceste mutatii la momentul primei sarcini pierdute, baietelul meu (asa l-am visat) ar fi avut astazi 1 an si 6 luni.

Vio, sa ne tii la curent!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

vio nu te stresa , beta e mai mare de 1 deci este ceva , repeta analiza peste 2 zile si tinem pumnii sa se dubleze valoarea




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana1122 spune:

Buna, fetelor! Ce mai faceti? Glumesc! Stiu ce faceti, ca va citesc postarile! :P
Violeta: esti pe drumul cel bun, trebuie sa vina primavara cu o veste buna! Astept sa vad ce afli maine si poimaine!
Floren: nu esti nicio mutantica, nu conteaza ce analize cu denumiri complicate nu dau bine! Mult spor la bebelus!!
Olimp...ce sa mai, aproape mamica, pup!
Dragalasa: esti TANARA! Vrei sa mai scriu o data? TANAAAARAAAAA! Ai timp sa creezi o echipa intreaga din sportul tau favorit.
Cristina NM, Carin va salut, sper sa va rezolvati rapid problemele!
Ninia, te pup! Esti bine?
Va citesc, dar nu ma bag, ca ma depasesc total chestiile astea cu homozigote si tratamente, si trombofilii..
Saptamana usoara s-aveti, poate cu un weekend adevarat de primavara!

Eu sunt ok, job-ul imi scoate sute de peri albi, pe plan amoros sunt singura cuc in continuare, iar financiar, numar gologanii in palma ca de obicei...si cam atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

dana




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaNM spune:

Multumesc, fetelor, pentru primire
Am facut programare la un medic care sper sa nu ma dezamageasca...Abia peste doua saptamani, e cautata si ocupata...
Analize de trombofilie nu am facut, defapt, nu am facut deloc analize. Eu sunt la inceput. Abia acum am sa aflu daca problemele pe care le am ma impiedica sa am un bebe. Dar vreau un medic care sa-mi dea unda verde , sa simt ca cineva are grija de mine, sa ma dirijeze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Am fost la Fundeni azi dimineata, am facut analize. Mai trebuie sa revin saptamana viitoare.Fac clexane de 0.4 in continuare. Nu mi-a dat scrisoare medicala.
Olimp, pot sa cer scrisoare medicala de la medicul ginecolog pt clexane compensat?
Nu mai sangerez. Am pierdut cam o lingura de sange vineri seara, dar brusc, faceam gimnastica usoara.Am crezut ca-mi venise ciclul(ziua 27). Apoi am vazut pete maronii pe tampon cam o zi- doua. Apoi nu a mai curs sange. Doctorul spunea ca e de la nidare. Nu am mai avut pana acum.
Maine fac din nou HGC si merg la ginecolog.
ma simt bine, ma cam doare burtica.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

scrisoare medicala pentru clexane iti da din cate stiu doar hematologul caci e felia lui..cu ea iti poate da medicul de familie retea compensata pentru clexane , dar cine nu avrut sa-ti dea scrisoare ? la cine ai fost ? cauta al hematolog care e dispus sa te ajute

te asteptam cu vesti bune




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput