Fibrom uterin (31)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna fetelor

vin cu vesti bune , azi am fost la ecograf , bebe e bine , avem 9 saptamani + 3 zile , inimioara bate cu putere cu 160 batai/minut , dr zicea ca normal este intre 120-185 batai/minut , am crescut si suntem in grafic, ma mai asteapta peste o luna.

vio
sincer nu are rost sa iti mai dai banii si pe alte mutatii de trombofilie , oricum pe fruntea ta ca si pe a mea scrie clexane , e de bine ca sunt heterozigote si nu homozigote .

vio prietena mea a nascut in septembrie un baitel perfect normal de 3800 kg si ea ca si tine are uter fibromatos , peste 15 fibroame dar mici , dar nu a facut embolizarea .

experianta mea mi-a demonstrat ca embolizare duce in cele mai multa cazuri ca sansa de a ramane insracinata sa se reduca , nu vreau sa speriu pe nimeni dar eu ma incadrez in tipar .

cand am fost in ungaria la miomectomie mi-au spus ca de ce am facut embolizarea ca nu stiu ca ea se face mai mult la femeile care au copii si nu vor sa faca operatie calsica de indepartarea fibroamelor , dr la care merg acum mi-a spus la fel .

dragalasa ai sa vezi ca recuperarea vine de la sine , eu dupa 6 luni de la operatie am ramas insarcinata , am pierdut sarcina datorita trombofiliei , acum la asta fac clexane din saptamana a cincea si e ok sper sa fie asa si in continuare

floren cate fibroame ai , daca nu sunt mari nu e asa de important ca ai facut embolizare dar daca sunt mari cam influenteaza , eu am asteptat 2 ani sa imi dau seama ca operatia de indepartare chirurgicala era sotuia , apropo daca te hotarasti sa le scoti vezi daca poti sa o faci laparosopic , mie daca puteau sa o faca laparoscoopic dupa o luna ma lasau sa incerc sa raman insarcinata.
oricum eu nu sunt o regula sper sa reuseti cat mai repede sa iti indeplinesti visul

ioana , dana

ninia , prettysunshine e unde mai sunteti ?

la toate





XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Hello!

Olimp, felicitari pt inimioara! Ma bucur ca sunteti bine si va doresc sa aveti parte numai de vesti bune!

Va pup pe toate si va doresc o iarna plina de vesti bune si frumoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Olimp,felicitari pentru inimioara!Eu v-am mai citit din umbra,dar nu am avut putere sa scriu,sunt cu psihicul la pamant.M-am simtit mai bine pentru vreo saptamana acum vreo luna dupa ce am fost la medic,de data asta in Bruxelles,au spus din prima inseminare artificiala,avand in vedere varsta mea si antecedentele,asa ca mi-au luat vreo 15 eprubete de sange pentru analize de tot felul.Din cate am priceput din hartiile respective erau si cele de trombofilie,nu stiu insa cat de detaliate.Vor face si cariotipul genetic,asa ca urmatoarea programare e abia pe 10 ianuarie,iar eu intre timp ma cufund in tristete din ce in ce mai mult.Am tot incercat si pe cale naturala si nimic.In plus,mi-au facut o ecografie in ziua a treia a ciclului menstrual si surpriza,nu au reusit sa gaseasca ovarul drept.Dar ma consolez cu gandul ca poate nu stia respectiva asistenta sa foloseasca bine ecograful sau poate fiindca eram la ciclu,pentru ca pana acum nu mi-a zis nimeni ca nu-mi gaseste ovarul.Oricum eu sunt depresiva rau,asteptarea asta ma omoara,mi-e si frica de rezultatele la analize si recunosc ca ma inspaimanta putin si efectele secundare ale inseminarii.Cam asta e cu mine in ultima vreme si n-am mai scris ca nu vreau sa va prostdispun si pe voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna fetelor !

ninia multumesc de urari !

prettysunshine incearca sa nu te lasi invinsa de stress si ganduri , nu te ajuta cu nimic din potriva fac mai rau. Tu nu aveai analizele de trombo facute ?

oricum bine ca fac investigatii amanuntite , macar scapi de unele incertitudini si daca e sa faci clexane asta e numai sa fie cu folos.

apropo de vazut ovare la eco, si ale mele se mai ascund cateodata printre mate daca sunt balonata , deci nu te speria cu siguranta sunt la locul lor.

iti tim pumnii sa se intample minunea cat mai repede.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Doamne, ce bine imi pare Olimp!!!! Ce cadou mai frumos puteai sa primesti de sarbatori? Stii ceva? De cate ori ma gandesc la inimioara din burtica ta simt ca este fetita... Ai grija de tine si de ea, si incearca sa te stresezi cat mai putin.
Noi asteptam cu mare drag orice veste de la voi.
In ce ma priveste, am decis sa-mi fac analizele de trombofilie in ianuarie, caci acum cu sarbatorile si cheltuielile inerente s-a cam subtiat bugetul. Cat despre operatie, ma tem ca iese din calcul, cel putin asa mi-au spus medicii care m-au consultat. Am 3 fibroame, doua mai mari de 4,6 si 4 cm si unul mai mic de aproape 2 cm. Din cauza marimii si pozitiei lor, operatia mi-ar decupa uterul astfel incat nu ar mai ramane mare lucru din el.
Dar vom vedea... poate vom primi si noi cadou de Craciun o inimioara ca a ta.


prettysunshine, ma bucur mult ca ai revenit.
Ti-am citit povestea si m-a impresionat foarte tare. Sa nu renunti la speranta! Minuni exista si intr-o zi vom avea si noi parte de una. Cat despre doctori care nu gasesc organele, pot sa-ti spun ca mie mi-au gasit ce nu aveam... mi-a facut ecografie si m-a palpat o jumatate de ora ca sa dea verdictul: "tumora de ovar", cand eu aveam de fapt un fibrom cat casa - 10 cm. Pe celelalte 5 nu le-a mai vazut (doua mari si 3 mici). M-a pogramat imediat pentru operatie. Noroc ca am iesit repede din starea de soc si am mai consultat un ginecolog care s-a crucit cand a auzit de tumora. Ovarele mele erau bine merci, in schimb uterul era varza. Acum, dupa embolizare, fibroamele mari au scazut la jumatate iar cele mici au disparut.
Eu zic sa schimbi medicul si sa-ti pastrezi speranta. O sa fie bine, vei vedea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Olimp, sa fiti sanatosi! Sarcina usoara.
Eu am fost luni la Fundeni si mi-am mai facut cateva analize. In general sunt ok. Mi-a dat tratament care, in mare e cam ce luam si pana acum + Vit E si C, coenzima Q10, magne B6. Bag de-a vitamine in mine...
Dupa viitorul CM ma apuc de treaba. Mai ramane sa mai fac o ecografie sa vad cum mai sunt fibroamele. Ma mai doare burtica din cand in cand.
Sa aveti o zi frumoasa si aveti grija cu dulciurile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

Buna fetelor.
Sper ca a-ti primit multe bunatatii insa aveti grija la kg.
Olimp ma bucur enorm pt voi. Sa fiti sanatoase! Si eu cred ca o sa ai o fetita.
O zi super tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

multumesc fetelor

vio iti tin pumnii sa fie cu noroc de luna viitoare !

floren nu stiam ca fibroamele tale sunt asa de rau pozitionate , mamaliga lor de fibroame.... dar nu te speria eu tot zic ca se poate , v-am mai spus o am pe prietena mea cu zecile ei de fibroame , cum zice si ea umbla cu sacul de cartofi dupa ea si are bebe !

dragalasa

stiti ce e ciudat si eu simt ca e fetita , am o presimtire ciudata e o " prunita" , sincer nu conteaza ...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana1122 spune:

Olimp, felicitari, sa ai o sarcina usoara si plina de bucurii!
Pretty, sigur de la vreo balonare n-au vazut ovarul, se intampla des. Parca simt ca pana la urma se pun lucrurile in miscare si la tine, in mod organizat, sub ochiul doctorilor. Merita sa faci inseminarea, eu am o prietena care asa a ramas acum cateva luni, din prima incercare. Sotul tau ce zice, este de acord? Parca tin minte ca avea retineri fata de procedura asta.
Vio, Floren, Ninia, Dragalasa, va pup si va doresc mult spor in ceea ce vreti sa obtineti . Va citesc, mai intervin cand si cand sa va pupacesc si sa va spun sa continuati, dati apa la soricei daca trebuie pt o seara, ok, e de inteles, dar reveniti a doua zi si luati-o de la capat, pentru ca sanse exista pentru toata lumea. Am cunoscut acum 2 luni la camera de garda o tipa care era la a 3 a sau a 4 a sarcina, cu fibroame multe si peste tot. Dintre vedete, uitati-va la Bahmu, are 2 copii si a facut si miomectomie, si embolizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Pretty nu dispare un ovar asa usor. La mine am un fibrom mare care distorsioneaza uterul si acopera si un ovar, la ecografie endo se vede mai greu,dar la cea trans se vede.In ceea ce priveste calitatile ecografistilor... am multe de comentat. Fibromul meu pediculat de 10 cm nu a fost vazut de multi medici ginecologi.
Fetelor,vin sarbatorile, vacanta de iarna, reuniunea cu prietenii si familia... ar trebui sa fim optimiste. Sa ne bucuram de ce avem.

Mergi la inceput